Į Panevėžio regioną grįžta tymai

2019-03-24 | Kategorija: Visuomenė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas informuoja, kad Panevėžio regione užregistruoti 2 tymų atvejai.  Susirgo du suaugę asmenys, gyvenantys  Panevėžio mieste ir Rokiškyje.

Tymai – lengvai plintanti užkrečiamoji liga

Tymai – ūmi, virusinė užkrečiamoji liga, plintanti oro lašeliniu keliu.Ligapasireiškia karščiavimu, akių uždegimu, sloga, burnoje atsiranda šviesios dėmelės. 3–7 ligos dieną atsiranda bėrimas veide, kuris vėliau išplinta į kitas kūno vietas. Bėrimo vietos neniežti, išlieka bėrimas 4–7 dienas.Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus asmenis dar 4–5 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo atsiradimo. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir imunosupresiniams žmonėms. Galimos pavojingos komplikacijos (pneumonijos, encefalitas ir kita).

Apsisaugojimas nuo tymų

Pagrindinė tymų infekcijos valdymo ir profilaktikos priemonė – vakcinacija. Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimo kalendorius numato, kad vaikai kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės ( MMR) vakcina turi būti pradėti skiepytinuo 15–16 mėnesių, o antrą kartą –6–7 metų amžiaus.

Tymams valdyti būtina sukurti ir išlaikyti labai aukšto lygio kolektyvinį imunitetą. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja paskiepyti ne mažiau kaip 95 proc. visuomenės narių.

Sąlytį su sergančiu tymais turėjusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti per 72 val. nuo kontakto. Nespėjus pasiskiepyti per minimą laikotarpį, būtina stebėti savo sveikatos būklę inkubaciniu laikotarpiu (iki 21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

Suaugusieji skiepijami ta pačia MMR vakcina kaip ir vaikai.

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.