Pasiutligė – mirtinai pavojinga liga

2018-09-26 | Kategorija: Visuomenė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį medicinos pagalbos kreipėsi 252 Panevėžio regiono gyventojai, nukentėję nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų. Tai – 44 asmenimis daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį (208 atv.).

Panevėžio regione paskutinis žmogaus pasiutligės atvejis registruotas 2000 m. (Pasvalio r.).

Užsikrečiama per seiles

Pasiutligė yra ūminė žmonių ir gyvūnų virusinė centrinės nervų sistemos infekcija. Žmogus pasiutlige užsikrečia, kai jam įkanda, įdreskia ar net lyžtelėja pasiutlige sergantis gyvūnas. Nėra veiksmingo pasiutligės gydymo, todėl vienintelis būdas išgelbėti pasiutlige užkrėstą žmogų – laiku įskiepyti pasiutligės vakciną. Dažniausiai skiriamos penkios vakcinos dozės, kurios įskiepijamos per pirmąjį mėnesį.

Laiku suteikta medicinos pagalba ir skirta pasiutligės imunoprofilaktika

Pirmąjį šių metų pusmetį vakcina nuo pasiutligės buvo skirta 109 asmenims, kai praėjusiais metais per tą patį laikotarpį – 103 Panevėžio regiono gyventojams.

Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą

Inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių Tai priklauso nuo ligonio amžiaus, viruso kiekio ir jo patekimo vietos – kuo arčiau galvos yra žaizda, tuo greičiau pasireiškia ligos simptomai. Iš pradžių jie labai įvairūs: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Dažni simptomai yra skausmas, tirpimas ar dilgčiojimas pačioje įkandimo vietoje arba netoli jos. Vėliau atsiranda ir kitų simptomų, pasireiškiančių vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais. Ligai progresuojant išsivysto paralyžius, koma, sutrinka širdies veikla, sustoja kvėpavimas.

Kaip elgtis, jei įkando ar apdraskė galimai pasiutęs gyvūnas?

  • Po įkandimo labai svarbu skubiai ir tinkamai sutvarkyti žaizdą.
  • Kruopščiai praplauti tekančiu vandeniu, galima naudoti muilą ar kitas dezinfekuojančias priemones.
  • Nedelsti ir kuo skubiau kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kad gydytojas, įvertinęs situaciją ir galimą riziką, atliktų pasiutligės imunoprofilaktiką.
  • Vengti tiesioginio kontakto su nepažįstamais, benamiais ir laukiniais gyvūnais (neliesti, neglostyti, neleisti, kad gyvūnas aplaižytų, nemaitinti gyvūnų).

NVSC Panevėžio dep.inf.

 

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.