Už Ligoninės išsaugojimą – 5010 parašų

2018-09-21 | Kategorija: Tema

„Biržiečių žodžio“ archyvo nuotr.

Rajono Savivaldybės administracija parengė raštą Seimo Sveikatos reikalų komitetui, sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai bei Seimo nariams V. Rinkevičiui ir A. Šimui dėl planuojamos gydymo įstaigų tinklo pertvarkos. Rašte išdėstyti motyvai, kodėl Biržų ligoninėje turėtų išlikti stacionaro skyriai, o ne tik skubios pagalbos ir slaugos bei palaikomojo gydymo paslaugos. Prie šio rašto pridėti lapai su 5010 rajono gyventojų parašų, kuriais jie nepritaria, kad Ligoninė taptų tik slaugos paslaugas teikiančia gydymo įstaiga. Rajono mero V. Valkiūno pasirašytas raštas su gyventojų parašais artimiausiu metu keliaus į Vilnių.

 

Rugpjūčio viduryje rajono Savivaldybė inicijavo gyventojų parašų rinkimą. Gyventojams buvo pasiūlyta pasirašyti už vieną teiginį: „Aš nepritariu, kad VšĮ Biržų ligoninė po sveikatos apsaugos reformos taptų tik slaugos ligonine“. Ir kas tam pritartų? Tad per tris savaites po teiginiu pasirašė 5010 rajono gyventojų.

Savivaldybė parengė motyvacinį raštą, kurį ketina išsiųsti Seimo nariams, Seimo sveikatos reikalų komitetui ir sveikatos apsaugos ministrui kartu su parašais. Pateikiame esminius šio rašto teiginius.

Rašte teigiama, kad sutartys dėl paslaugų finansavimo tarp gydymo įstaigų ir Teritorinės ligoninių kasos prioriteto tvarka bus sudaromos tik su tomis gydymo įstaigomis, kurios liks po pertvarkos. Nors deklaruojama, kad pertvarkos esmė – gerinti paslaugų kokybę pacientams, tačiau akivaizdu, kad skubotai daroma pertvarka sugriaus rajonų gydymo įstaigų tinklą, atitolins gydymo paslaugas rajonų gyventojams ir visiškai sunaikins mažas rajonų ligonines.

Rajonuose nebelikus stacionaro skyrių, liktų tik priėmimo ir skubios pagalbos skyriai, ambulatorinės bei slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos. Jei rajonų ligoninės savo pacientams galės suteikti tik būtinąją pagalbą, gydytis žmonėms teks važiuoti į regionų centrus už 70 ar 200 kilometrų.

Valstybė turi atsižvelgti į visuomenės poreikius, siekti, kad paslaugos būtų teikiamos laiku ir būtų patogiai pasiekiamos gyventojams, tačiau šiuo atveju visiškai neatsižvelgiama į rajonų pacientus. Numatomi pertvarkos pokyčiai paliestų ir Biržų ligoninę, kurios pacientams gydytis tektų vykti į Panevėžį. Sveikatos priežiūros paslaugos turi išlikti Biržų rajone, kad gyventojai išvengtų didelių nepatogumų ir papildomos finansinės naštos dėl nutolusių medicinos paslaugų. Biržų rajonas – geografiškai nuošalus rajonas ir po pertvarkos atokesnių rajono kaimų gyventojams artimiausia ligoninė bus už šimto kilometrų. Iš atokesnių kaimų autobusas iki rajono centro važiuoja per savaitę du kartus ar dar rečiau.

Rašte teigiama, kad siekiant optimizuoti gydymo įstaigų tinklą, lieka neišspręstos ir socialinės problemos. Pavyzdžiui, neužtikrinta pacientų pervežimo ar pavėžėjimo paslauga, kuri nėra sveikatos priežiūros paslauga ar būtinoji pagalba. Rajone daugiausia gyvena nemažai vyresnio amžiaus, vienišų žmonių, kurie išrašyti iš ligoninės Panevėžyje neturės kaip grįžti namo.

Kyla abejonių, ar respublikinės ligoninės sugebės suteikti paslaugas dar didesniam pacientų skaičiui. Jau ir šiuo metu pasitaiko, kad dėl vietų trūkumo Panevėžio respublikinė ligoninė negali priimti paciento iš rajono. Teikiant stacionaro gydymo paslaugas tik regionų ligoninėse, kas prisiims atsakomybę už galimas neigiamas pasekmes, paciento būklės pablogėjimą ar net mirtį, kol jis bus transportuojamas greitosios pagalbos automobiliu?

Rašte pabrėžiama, kad įstatymų pataisos parengtos nesitariant su socialiniais partneriais (Savivaldybių asociacija, profesinėmis sąjungomis, nevyriausybinėmis, pacientų organizacijomis). Pasigendama konkretumo, nėra aišku, kas ir pagal kokius kriterijus bus daroma, kokios įstaigos bus naikinamos, sujungiamos, kokiose ligoninėse ir kokios paslaugos bus teikiamos.

Biržų ligoninės stacionare kasmet gydosi apie 4200 rajono gyventojų. Ambulatorinių apsilankymų skaičius – 38300, suteikiama apie 32400 ambulatorinių konsultacijų. Ligoninėje per metus atliekama apie 1800 chirurginių operacijų (2017 m. – 1833 operacijos, iš jų stacionare buvo atlikta 1160 operacijų). Atliekamos šiuolaikinės endoskopinės, endoprotezavimo, chirurginės, ginekologinės operacijos. Ligoninė vienintelė iš aplinkinių rajonų turi Hemodializės skyrių, kuriame per metus atliekama daugiau kaip 1000 procedūrų.

Pacientų, kurie gydėsi Biržų ligoninėje, apklausa parodė, kad 93,8 proc. pacientų palankiai vertina Biržų ligoninę, joje teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas ir personalo darbą.

Renovuotas Biržų ligoninės pastatas: pakeistas stogas, langai, apšiltintas pastato fasadas. Renovuoti priėmimo ir skubios pagalbos, Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriai ir operacinė. Investuota į šiuolaikišką operacinės, reanimacijos ir intensyviosios terapijos medicinos techniką, Biržų rajono savivaldybės lėšomis įsigytas naujas operacinės rentgeno aparatas. Šiuo metu vykdomas projektas, kurio lėšomis neįgaliesiems bus pritaikytos įėjimų laiptų aikštelės, šaligatviai, įrengtas pandusas bei automobilių stovėjimo aikštelės.

Ligoninėje dirba kvalifikuoti, darbo patirtį turintys medicinos specialistai. Beveik visi specialistai yra vietiniai Biržų rajono gyventojai. Uždarius Biržų ligoninėje esančius stacionaro skyrius, tektų atleisti medicinos darbuotojus.

Biržų rajono gyventojai ir Ligoninės darbuotojai įsitikinę: pirmo ir antro lygio paslaugų teikimas rajonų ligoninėse turi išlikti. Reforma nepakankamai apgalvota, nepagrįsta ir neišdiskutuota. Tikėtina, kad tai tik susilpnins regionus, o juk ši Lietuvos Respublikos Vyriausybė kaip tik akcentuoja regionų stiprinimą.

 

Edita MIKELIONIENĖ

„Biržiečių žodis“

12 komentarų to “Už Ligoninės išsaugojimą – 5010 parašų”

 1. ... parašė:

  Šiaip tai galėtų Lietuvoje nauja rinkimų tvarka būti. Kurioje būtų numatyta, kad žmonės, kurie suklydo išsirinkę prastą valdžią, melagius ir tinginius, galėtų legaliai tą valdžią ir atšaukti. Tarkim, jei už merą balsavo iš 20 000 rinkėjų kokie 12 000, tai surinkus 12 000 + 1 "nepasitikėjimo parašą" meras būtų automatiškai atšauktas. Ir būtų nauji rinkimai, kuriuose jis nebegalėtų dalyvauti (bent tuos turėtų praleisti). Dabar kaip gaunasi? Primeluoja, išrenka, o po to visą kadenciją kentėk…Priimtum darbuotoją, kuris tau turėtų dirbti, jam gerą algą mokėtum, visas sąlygas duotų, o jis pasirodytų ne specialistas, kaip melavo, o atbularankis…Tai keturis metus negalėtum atleisti?

 2. bronius parašė:

  Tų savivaldybių, kurių vargšai merai neliepė rinkti parašų, ligonines uždarys. Kadangi nei vienoj Lietuvos savivaldybėje nerinko, tad liks tik Biržų. Lenksim Santariškes. Dirbam Biržams

 3. Saulis parašė:

  Beje… o kiek gi aplamai visam rajone gyventojų? Gal tie 5000 jau ir yra daugiau nei pusė gyventojų… tai kaip ir išeitų, kad reikalinga ligoninė žmonėms… o gal valdžios atstovai manau nesinaudoja jos paslaugomis, tai negi jiems vieniems spręst? Ar eiliniai žmogučiai jau visai neturi savo nuomonės?

 4. Sveikas parašė:

  Mero rinkiminis šou,500mln.doi.arabu šeichu nebeišeina jau žadėti,tai gelbės ligonine,kuris niekas nesiruošia uždaryti,jei ji teiks normalios paslaugas,bus jautri ligoniams,turės pakankamai gydytoju,tuom turi rūpintis meras ir ligoninės vadovai.

 5. nuomonė parašė:

  Ar ne valstiečiai žalieji prieš rinkimus žadėjo gaivinti regionus? Ar tokiu būdu gaivina? O Biržų ligoninė visada garsėjo labai gerais chirurgais.

  • Rinkėja parašė:

   Gal ir žadėjo, bet Valkiūnas neleido. Šioj kadencijoje žlugo visos gyventojams paslaugas teikiančios įmonės, sporto kompleksas. Smagu skaityti apie mero toleranciją dėl arklio galvos. Kadencijos pradžioje vadovus ir neįtikisius išdraskė atviru būdu. Ką veikia sprto centras su dviem žmonėms šiandien, laukia kadencijos pbaigos?

 6. Tiesa parašė:

  O kodėl niekas nedavė pasirašyt? Jei būtų buvę pasirašymo lapai Norfoje, tikrai būtų dar žymiai daugiau žmonių pasirašę. O jei tai būtų parašai dėl savivaldybės uždarymo, tada manau būtų už uždarymą virš 20000 parašų surinkta

 7. Saulis parašė:

  Sssuperrrr!!! Va čia tai pasiūlymas….

 8. Pacientas parašė:

  Geriau savivaldybę panaikintų, o ne ligoninę.

  • Saulis parašė:

   Superinis pasiūlymas, tikrai vertas dėmesio… Verta pagalvot, prieš rinkimus apsišluot, o tai visokie neaiškūs tipai pradeda lyst į dienos šviesą ir žadėt gerą rytojų…

   • Janina parašė:

    Neteko skaityti nieko kvailesnio-taptume pirmykšte bendruomene ,nors ir ta turėjo vadus ir šamanus…moterys būtų bendros,visur vyrautų jėga-kiek pasiėmei,tiek turi.

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.