Šukionyse uždarytas medicinos punktas (papildyta Biržų poliklinikos direktoriaus komentaru)

2018-08-10 | Kategorija: Tema

Renovuoto, ką tik uždaryto Šukionių medicinos punkto langai jau dūžta.
Reginos Vaičekonienės nuotr.

Valdžia kelerius metus žadėjo ir ištesėjo: šukioniečiai jau be medicinos punkto. Už savivaldybės lėšas ir Europos Sąjungos paramą renovuoto pastato langus jau daužo chuliganai.

Senius – į kapus?

– Kas, kad kariavom, balsavom už valstiečius. Ir palikom ant ledo. Mes abu su lazdomis, be sveikatos, dažnai šaukdavomės daktarytės. Dabar jau prapuolę be jos. Ir naktį, ir dieną daktarytę šaukdavomės. Vaistų reikėjo – medicinos punkte gaudavome. Ir kaip valdžia nepagalvoja apie seną žmogų?..  Tragedija, mirtis vietoje. Taip ir nuvarys į kapus senius, – guodžiasi Bronė ir Alvydas Brinkos.

Alvydas Brinka: „Kariavom už valstiečius, bet jie mus, senius, paliko ant ledo. Medicinos punkto kaime nebeturime“.
Reginos Vaičekonienės nuotr.

Vyras su žmona pasakoja: turėjo viltį: medicinos punktas kaime liks. Bendruomenės namuose pilna salė žmonių buvo susirinkusi, aiškino valdžiai, derėjosi. Delegacija šukioniečių buvo nuvykusi ir į rajono Tarybos posėdį ginti bendruomenės interesų. Kas iš to? Tik pasišaipė. Prieš vėją nepapūsi. Jie daro savo.

– Autobusas kursuoja tik dvi dienas per savaitę, pirmadieniais ir ketvirtadieniais. Pasisamdyti kaimyną, kad automobiliu nuvežtų, pinigų tiek neturime. Viena pensija išeina vaistams, o kur dar įvairiausi mokesčiai? Karvutę turime, vištų pulką, arklys – visa mūsų laimė. Keli arkliai dar kaime yra, tegul ir tuos paskutinius autobusus nuima, važinėsime arkliais, –  Alvydo Brinkos juokas – pro ašaras.

– Daktarytė Irena Švežikienė šitiek metų išdirbusi, o laiko ją šuns vietoje. Išleido liepos mėnesį atostogų, net neužsiminė, kad jau punktą naikina. Turėjo grįžti į darbą, bet sulaukė skambučio: punktas panaikintas. Tikėjomės, gal dar per žiemą paliks? Labai gaila. Ne vien  senyvo amžiaus žmonės, ir jaunesni, motinos su mažais vaikeliais punkte lankydavosi. Iki Vabalninko mums – 10 kilometrų kelio. Ir šį ketvirtadienį du kaimynai pas daktarę išvažiavo autobusu, kitus anūkė nuvežė. Su autobusu nuvažiavus rytą, atgal autobusas į Šukionis grįš tik pusę trijų. Vasarą dar pusė bėdos, o žiemą – sėdėk poliklinikoje. Šukionių medicinos punkte teikdavo visą pirmąją pagalbą – ir lašelinės, ir vaistai, ir paguoda, – „Biržiečių žodžiui“ pasakojo šukionietė Aldona Ratnikienė.

Valerija Bajoriūnienė: „Ačiū Dievui greitosios dar neteko kviestis, vis daktarytė pagelbėdavo. Dabar jau gali tekti greitosios šauktis. Nesinori dėl smulkmenų trukdyti, bet ir neramu: kad tik nepavėluočiau…“ Reginos Vaičekonienės nuotr.

– Ačiū Dievui, greitosios dar neteko kviesti, vis daktarytė pagelbėdavo. Bet dabar gali prisireikti. Nežinai, kada sunegalavus greitąją kviestis. Nesinori be reikalo trukdyti, bet baisu, kad ir nebūtų per vėlu… Vyrelis sirgo, ant patalo gulėjo, daktarytė Irutė jį lankė, vaistus leido, stiprino. Vaikeliai gyvena toli, jie neprilakstys. Dabar mes Irutės nebeprisišauksime. Jai nebepriklausom. Šeimos gydytoja išrašė man leidžiamus vaistus, bet jų atsisakiau. Paskyrė tabletėmis,  – kalbėjo vienkiemio gyventoja Valerija Bajoriūnienė.

Daktarytės nuotaikos

Buvusi Šukionių medicinos punkto bendrosios praktikos slaugytoja Irena Švežikienė klėtelėje suka savo bityno medų. Išdėlioti agurkų prikimšti stiklainiai, jauki ir išpuoselėta sodybos aplinka išduoda: darbų Irenai netrūks. Šukionys – Irenos gimtinė. Šukioniečių ir aplinkinių kaimų gyventojų sveikatos sargyboje ji budėjo 42 metus.

. Buvusi Šukionių medicinos punkto bendrosios praktikos slaugytoja Irena Švežikienė. Jos darbo stažas – 42 metai. Reginos Vaičekonienės nuotr.

– Nenuobodžiauju. Turime bityną, ūkininkaujame. Bet būdavo įprasta: nuo ryto skubu į medicinos punktą, būnu tarp žmonių. Žmonės jau skambina ir klausia, kiek dar atostogausiu? Nustemba sužinoję, kad punktas jau uždarytas. Nebeturiu teisės žmonėms pagalbos teikti. Jeigu kas atsitiks? Aš jau pensininkė, bet dėl žmonių galėjo medicinos punkto ir neuždaryti. Nuo rugpjūčio 1 dienos nebedirbu. Niekas neinformavo, išleido atostogų ir… Medicinos punktai – ne pelno siekianti įstaiga. Nuostolingi. Kiek tų medicinos punktų Biržų krašte ir likę? – sako buvusi medicinos punkto bendrosios praktikos slaugytoja Irena Švežikienė.

Ji pasakoja: aptarnaujamoje apylinkėje turėjo 270 gyventojų. Šiais metais gimė du kūdikiai. Vaikų nemažai. Per dieną punkte vidutiniškai apsilankydavo po 5 ligonius, bet kitus po darbo valandų ji lankydavo namuose. Ne kiekvienas galėdavo medicinos punktą pasiekti. Punkte buvo prekiaujama ir būtiniausiais vaistais, jeigu kas pritrūkdavo, Irena nunešdavo į namus. Leido ir vaistus, patikrindavo kraujospūdį. Savo žiniomis mielai dalindavosi su būsimomis ir jau kūdikių susilaukusiomis mamytėmis. Kas suskaičiuos, kiek kartų Irena lydėjo šukioniečius pas gydytojus. Kažką vis reikėdavo padrąsinti nenuleisti rankų. Tai taloną echoskopijai kažkas pametęs, tai diagnozė išgąsdinusi, tai pritrūko vilties… Gyveno tame pačiame kaime, nesvarbu, kad atokiau nuo gyvenvietės, todėl jeigu reikėjo pagelbėti, neatsisakydavo ir per atostogas, ir vėlų vakarą. Ir naktį.

– Šukionių medicinos punktas buvo renovuotas. Pasinaudota Europos Sąjungos parama. Ir Biržų rajono savivaldybė prisidėjo. Renovacija kainavo brangiai. O kas po kelerių metų liko? Tuščias pastatas. Kažkas jau į buvusio medicinos punkto langą ir akmenį paleido, skylę išdaužė, – atsiduso Irena Švežikienė.

Šukionių kaimo bendruomenės pirmininkė Rita Bieliakienė apgailestauja: labai blogai, kad kaime nebeliko medicinos punkto. Bendruomenė bandė jį apginti, bet nepajėgė. Bendruomenė savo daktarytei Irenai už sąžiningą ir pasiaukojamą darbą planuoja atsidėkoti artimiausioje šventėje.

Biržų rajone pasinaudojant Europos Sąjungos parama, prisidedant Biržų rajono savivaldybei, buvo renovuota 10 medicinos punktų. Šeši iš dešimties medicinos punktų jau uždaryti.

Regina VAIČEKONIENĖ

„Biržiečių žodis“

Šukionių gyventojai be medikų pagalbos neliks

Į „Biržiečių žodžio“ publikaciją „Šukionyse uždarytas medicinos punktas“ (2018 m. rugpjūčio 10 d., Nr. 61) atsakė Biržų poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas.
Biržų rajono savivaldybės poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas „Biržiečių žodžiui“ priminė: medicinos punktą Šukionyse buvo numatyta uždaryti dar rudenį, tokį sprendimą priėmė rajono Taryba. Jos posėdyje dalyvavo ir Šukionių bendruomenės nariai, su kuriais buvo aptarti visi klausimai.
Svarbiausia priežastis, kodėl reikėjo uždaryti medicinos punktą, – kaime žmonių mažėja, punktas pradeda nešti nuostolius. Anot L. Sologubovo, medicinos punktas kaime išsilaiko, jei aptarnauja 800 gyventojų. Daugelyje rajono vietų punktus ir tenka uždaryti todėl, kad tiek gyventojų nebėra. Tokiu atveju punktų išlaidas reikia dengti iš bendrų lėšų.
„Tada turime spręsti dilemą: ar uždaryti trečiąjį poliklinikos aukštą, ar kaimuose išlaikyti medicinos punktus, kurie dirba porą valandų per dieną“, – kalbėjo L. Sologubovas.
Direktorius vardino: šiuo metu rentabiliai dirba tik Papilio ambulatorija, nes jos aptarnaujamoje teritorijoje dar užtenka gyventojų. Nuostolius jau neša Vabalninko ambulatorija, Pabiržė. „Mes turime išsilaikyti iš mums skirtų lėšų. O iš ko išsilaikyti, jei kaimo medicinos punktams, ambulatorijoms dotuoti teko skirti 64 tūkstančius eurų. Juos tenka paimti iš Biržų poliklinikos, Greitosios medicinos pagalbos lėšų. Viskas kainuoja brangiai: nėra pigu į Biržų polikliniką pakviesti dirbti odontologus, psichiatrus. Odontologai kur kas daugiau uždirba privačiose įstaigose, o psichiatrai iš kitų miestų už menką atlyginimą taip pat neatvažiuos į Biržus.
L. Sologubovas aiškino, kad be medikų pagalbos nei vienas kaimas neliko – juk punktus teko uždaryti ir kitur, neliks ir Šukionių ligoniai: juos aptarnaus Vabalninko ambulatorija. Į punktus gydytojas vis tiek negali atvažiuoti – taip yra nustačiusi Akreditavimo tarnyba, tad išsirašyti vaistų žmogui teks važiuoti pas gydytoją į Biržus ar Vabalninką. Medicinos punktuose vaistų būdavo tik pačių paprasčiausių. Kompensuojamųjų vaistų žmogus gali gauti tik Vabalninke esančioje vaistinėje ar Biržuose. „Tuos, kurie dėl ligos nebegali judėti iš namų, esant būtinybei aplanko gydytojas, slaugytojos. Vabalninko ambulatorija turi ir slaugytojų, ir automobilius – žmonės be pagalbos Šukionyse neliks“, – kalbėjo L. Sologubovas.

Šaltinis: ,,Biržiečių žodis“

Tags:

17 komentarų to “Šukionyse uždarytas medicinos punktas (papildyta Biržų poliklinikos direktoriaus komentaru)”

 1. skaitytojas parašė:

  Kiek žinau,Šveicarijoje valstybė tinkamai pasirūpina visų piliečių sveikatos apsauga,taip pat ir gyvenančių kaimeliuose Alpių kalnuose,o ne tik sostinėje Berne ar didmiesčiuose,kaip Ciūrichas ar Ženeva. Ten valstybė remia provinciją ir finansiškai.

  • OHO parašė:

   Keistas palyginimas-Šveicarija ir Lietuva…ten gyvena kitokie,gerokai protingesni žmonės-į valdžią renka to vertus,o mes ką darome-renkame saldžiabalsius,gražius ir turtingus(visai nesvarbu kaip tas turtas įgytas). Pvz.,Konstitucinis teismas padeda nušalinti iš pareigų prezidentą,o mes jį-į Europos parlamentą,kažkokį televizininką Valinską,visai be politinės patirties-į seimo pirmininkus…galima tęsti ir tęsti…ar tai ne pasityčiojimas iš Lietuvos ir iš savęs?

 2. ... parašė:

  Greit ir visą Lietuvą reikės uždaryti…Nes neapsimoka…

  • Tiesa parašė:

   Visi pradėjo pjaut šakas, ant kurių patys sėdi. Tik valdžios vis daugėja ir mokesčių

 3. biržietis parašė:

  Jau ir Selonija pradėjo komentarus cenzūruoti. Nusivažiavot…

 4. mokesčių mokėtojas parašė:

  Dėl med punktų-gerai,kad uždaro,nes jie nuostolingi,o išlaikome visi mokesčių mokėtojai…tik žmonės turėtų turėti galimybę būti nuvežti pas gydytojus į rajono centrą,kur gautų kvalifikuotą pagalbą.Čia jau turėtų spręsti mūsų rinkta valdžia.

  • ... parašė:

   Nieko čia gero. Jei būtų mano valia, daryčiau tokią sistemą, kad paprasčiausioms med. paslaugoms (įsipjautą pirštą užrišti, vaistus bobulei suleisti, receptą ar siuntimą išrašyti, šiaip pirmam nuskubėti į kokią įvykio vietą ir gal daugiau psicholoigiškai padėti žmonėms, kad nepanikuotų rimtesniu atveju) – būtent turėtų būti tos "felčerinės" su felčeriu-šeimos gydytoju. Kas geriausiai visus vietinius žmones žino, jei ne vietos felčeris? Į ką pagalbos pirmiausia sunegelavę ar susižaloja kreipiasi žmonės, už kokio šiaudo griebasi įvykus nelaimei? Skambina felčeriui. Galiausiai kokiai tai bobulytei ar diedukui gal sudėtinga nusibelsti iki miesto, kada reikia elementarios paslaugos (susileisti vaistus, gauti receptą, pas šeimos gydytoją)…Būtent ant tokių vietos centrų-felčerinių daryčiau pagrindinį akcentą…O jau kur rimtų, sudėtingesnių dalykų reiktų, tada jau į RESPUBLIKINES ligonines. Rajonines apskritai uždaryčiau, nes būtent jose ir didžiausia nekompetencija, daugiausiai lėšų ėda ir grybo pripjauna…O jei kas rimto ar sudėtingo, siunčia į Panevėžį, Kauną, Vilnių…

 5. Domas parašė:

  Smilgiuose tap pat ambulatorija uždarė, gyventojams net nežinant, tik atsirado ant durų raštelis, kad ambulatorija uždaryta, gal ir gerai ,kad uždaryta tyliai!

 6. Amenos parašė:

  su medicina prastai, ir ka sbaisiausi akaima naikina, patys valstieciai.. o apie Aureliju Veryga tai jau ir keiktis nebeiseina

 7. nuomonė parašė:

  Manau,Šukionyse gyvena tokie pat Lietuvos piliečiai,kaip ir Vilniuje . Manau,kad pagal Lietuvos Konstitucijos nuostatas,ir Šukioniuose gyvenantys žmonės turėtų gauti medicinos paslaugas ne blogesnėmis sąlygomis,negu,pavyzdžiui,vilniečiai.
  "29 straipsnis
  Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs.
  Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu."
  3.lrs.lt/home/Konstitucija/Konstitucija.htm

  • biržietis parašė:

   Visi gyvuliai yra lygūs, bet kai kurie gyvuliai lygesni už kitus. Deja pas mus galioja ši taisyklė…

  • xxx parašė:

   Tai gal konstitucijos žinovas pasiūlytų Šukionyse pastatyti kažką panašaus į Santariškių kliniką,kur operuotų geriausi Lietuvos chirurgai?

   • biržietis parašė:

    Niekas čia kaimuose ir nesvajoja apie moderniausias klinikas su geriausiais specialistais, bet minimalios gydymo paslaugos turi būti prieinamos visiems gyventojams, o ne tik gyvenantiems didmiesčiuose.

   • biržietis parašė:

    Niekas čia nesitiki klinikų su geriausiais specialistais, bet elementari medicininė pagalba turi būti prieinama visiems žmonėms ir čia ne kokie uabai ar pelno siekiančios organizacijos, kad jos neštų pelną. Tokia veikla visada bus šiek tiek nuostolinga užtai ir turi valstybė tuo rūpintis.

   • atsakymas parašė:

    Tokiu atveju Sveikatos apsaugos ministerija turėtų įsigyti mediakopterių(jie naudojami Vokietijoje-kažkada juos naudoti ir Lietuvoje siūlė vienas iš sveikatos apsuagos ministrų),kurie gabentų žmones į medicinos centrus,nes dabar būna atvejų,kai GMP automobiliai nespėja laiku atvežti infarkto ar insulto ištikto žmogaus. O Šukionyse ir panašiose vietovėse siūlau palikti medicinos punktą-tokie punktai turėtų būti finansuojami iš SAM biudžeto. Žmonių negalima palikti be medicininės pagalbos,tai,manau nekonstituciška.
    Dėl gerų chirurgų-kažkada jais garsėjo ir Biržai. Manau,nereikia naikinti ligoninių skyrių rajonuose.

 8. Vietinis parašė:

  Ne tik seimūnai,bet ir merai.

 9. Tiesa parašė:

  Viena pensija išeina vaistams, o kur dar įvairiausi mokesčiai? 100 proc. tiesa, bet deja valdžiai tai nerūpi. Valdžiai nesvarbu, kaip žmogui sumokėti mokesčius, už ką nusipirkti pavalgyti ar/ir gydytis, valdžiai svarbiausia, kad visi mokėtų mokesčius, nes visi ponai dykaduoniai parazitai iš to gyvena. Šios išsakytos žmonių aimanos, tik mažytė kruopelytė visų eilinių lietuvių bėdų. Jei nemokėsim mokesčių, už ką ponai seimūnai dvarus statysis?

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.