Paknopstom per Indiją (III)

2018-08-01 | Kategorija: Kelionės ir pramogos

Mums įprastos kambarinės gėlės Indijoje bujoja visu gražumu

Prieskonių rojus

Viena įdomiausių kelionės išvykų – į vietinę prieskonių plantaciją. Dažniausiai tai kalnuotoje vietovėje įsikūręs stiprus ūkis, keliolika ar keliasdešimt metų besiverčiantis prieskoninių augalų auginimu bei prieskonių gamyba. Jau vien nuvykti į tokią sodybą yra pramoga. Indijos autobusai nedidelio galingumo, kalnų serpantinais ropščiasi sunkiai ir lėtai, tad yra puiki galimybė pasigrožėti beveik laukine gamta: mangrovės, milžiniškos palmės ir daugybė įvairių  augalų, kurių pavadinimų net ir nesistengėm sužinoti.

Cinamono medis

Tokiam ūkiui nebaisus turistų antplūdis: jiems paruoštas parodomasis daržas/sodas, kuriame auga po kelis prieskoninių augalų egzempliorius, puikiai angliškai kalbantys gidai iš vietinio jaunimo, saldainiukai iš vaisių ir prieskonių, egzotiški suktinukai iš lapų ir tonizuojančių priedų. Didelėje pastogėje patiekiami vietiniai valgiai ir gėrimai, o prieš išeinant iš ūkio galima beveik visų matytų prieskonių nusipirkti mažoje krautuvėlėje, ką visi turistai su dideliu malonumu ir daro.

Parodomajame sode auga įvairiausi augalai. Priklausomai nuo sezono, gali juos matyti žydinčius, nokstančius ar jau sunokusius. Kai kurie iš jų  yra visiškai kitokie, nei galbūt dauguma įsivaizduoja iš parduotuvių lentynų. Pavyzdžiui, anakardžių, dar žinomi kaip kešju, riešutai – itin mėgiamas indų augalas. Atrodo kaip didelė kriaušė, po kuria kabo pusmėnulio formos riešutas minkštoku luobu. Vaisius sunaudojamas pilnai, panašiai kaip mūsų pienė: riešutai išlukštenami, o iš gana minkšto kevalo spaudžiamas vertingas aliejus. Pati ,,kriaušė“ taip pat valgoma: iš jos verdamos uogienės, padažai ir kiti skanumynai, o iš sulčių varoma vietinis samagonas fenny, stiprus kaip ir lietuviška naminė (apie 52°) ir paprastai patiekiama iš kokoso riešuto kevalo pagamintuose indeliuose.

Taip atrodo vadinamieji juodieji pipirai. Indai juos vartoja ir kaip prieskonį, ir kaip vaistą

Indai labai dažnai prieskonius vartoja ne tik virtuvėje, bet ir gydosi jais. Pavyzdžiui, paprastas juodas pipiras, indų nuomone, yra puikus pagalbininkas sutrikus virškinimui. Tam tereikia sugrūsti kelis grūdelius pipirų, užpylus vandeniu palaikyti per naktį, o ryte tą vandenį išgerti. Pipirų trauktinė greit išvalo žarnyne įstrigusį dirgiklį ir ramu. Panašiam tikslui naudojamas ir fenny – šiaip jau toks stiprus gėrimas nėra populiarus, tačiau kaip vaistas, be abejo, buvo ir yra vertinamas.

Tokiuose induose gaminamas fenny

Nors mums atrodo, kad vos ne visuose indų patiekaluose būtinai yra karis, panašu, kad tiek pat populiari yra ir ciberžolė (kurkuma). Iš džiovintos augalo šaknies gaminamų miltelių spalva labai panaši į karį, irgi turi specifinį kvapą, nors ir ne tokį aštrų, be to, yra pigesnė. Kartais ji pavadinama indiškuoju šafranu (arba, kaip sakė gidė, vargšų šafranu), nes savo gražia spalva gali papuošti bet kokį patiekalą. Ciberžolė taip pat vartojama liaudies medicinoje dėl savo antiseptinių savybių, tai yra natūralus antibiotikas, be to, indų nuomone, yra neblogas afrodiziakas.

Ciberžolės, arba kurkumos, šaknis, iš kurios gaminami prieskoniniai milteliai

Indija pasauliui tiekia daug prieskonių – pipirai, cinamonas, kardamonas, muskatas, gvazdikėliai, ciberžolė, karis, taip pat pasaulyje itin vertinamos Indijos arbatos rūšys. Eksportuoja taip pat ir kavą, nors kava, priešingai nei arbata, žinovų nėra labai vertinama.

Kakavos vaisiai

Nors Indija garsėja kaip arbatos, ypač juodos, augintoja, pačioje Indijoje populiariausia yra Masala Tea, kitaip tariant arbata su prieskoniais. Ji visada patiekiama bet kuriame viešbutyje, taip pat bet kurioje arbatų parduotuvėje galima nusipirkti gatavus jos mišinius. Tačiau šią arbatą nesunku pasigaminti ir patiems.

Indiška prieskonių arbata

Žiupsnelis įvairių prieskonių (patogiau maltų): kardamono, cinamono, gvazdikėlių, muskato – užpilami vandeniu ir verdami apie dvi minutes. Vienai stiklinei (250 ml) turėtų susidaryti maždaug arbatinis šaukštelis maltų prieskonių. Pavirinus prieskonius, puodas nukeliamas ir į jį įberiamas šaukštelis juodos indiškos arbatos. Paliekam porą minučių pritraukti, įpilam pieno ir pakaitinam iki maždaug 70-80°C. Neužvirinti! Gerti galima pasaldinus cukrumi, medumi arba ir visai nesaldinus.

selonija.lt

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.