Ar laukiate Biržų miesto šventės?

2018-07-31 | Kategorija: Tema

Rugpjūčio 3–5 dienomis Biržus aplankys tradicinė miesto šventė. Ar ji laukiama? Kokios mintys mūsų pašnekovus lanko šventės „Kai Biržai apkabina“ išvakarėse?

Marytė UNDZĖNIENĖ, skrebiškietė kultūros darbuotoja, šventės dalyvė:

Šventės laukiame. Man ši šventė įspūdinga. Suteikia galimybę į Biržus pažvelgti kitaip, ne kasdieniškai. Labai priklauso nuo to, kokią nuotaiką atsineši į šventę, ko joje ieškai. Džiugu: pasirodo ir kaimo bendruomenės. Norisi visur dalyvauti. Skrebiškiečiai taip ir pasielgs. Mūsų sporto mėgėjų komanda viena iš pirmųjų įsiregistravo bėgti „Biržų kilometrus“. Pirmą kartą jėgas išbandys Linutė, Eglutė ir Antanas.

Skrebiškiečių dramos mylėtojų grupė šurmuliuos ir teatralizuotame turgelyje. Turėsime drabužius, grįžę iš bėgimo ir mes prie „prekiautojų“ prisidėsime. Manyčiau, kad aktyvumas labai priklauso nuo vietos organizatoriaus įtaigos. Ir mūsiškiai abejojo, ar verta bėgti kilometrus, gal nepavyks? Nepabandysi, sakiau jiems, ir nesužinosi. Toks padrąsinimas suteikia jėgų. Vieningai nusprendėme: visi bėgsime 10,5 kilometro.

Dalyvautume ir eisenoje. Už eiseną atsakingos kaimo bendruomenės. Eisenoje neprižadu dalyvauti. Aš ne prieš eiseną. Visai smagu praeiti tą atkarpą kelio, pasigrožėti šventiniais Biržais. Atsakomybės jau jokios. Bet laikas kaimo žmogui eisenai nepalankus, ūkio ruoša. Nors ne gyvulių banda, bet kai gyvulį myli, nenusispjaut į jį. Karvės pieną reikia laiku į supirkimo punktą priduoti, sugiš, surūgs per tokius karščius. Organizatorių dėl to nekaltinu. Suprantu: renginių daug, sunku juos išdėstyti taip, kad visiems įtiktum.

Praėjusiais metais skrebiškiečiai ir po gyvulių ruošos dar Biržų miesto šventėn važiavo. Pasižmonėjome, koncerto pasiklausėme.

Pranas DAPŠAUSKAS, Biržų kultūros centro pučiamųjų ansamblio „Blėkvaris“ vadovas:

Suktas klausimas. Laukčiau, jeigu šventė vyktų savaite vėliau arba anksčiau. Biržų miesto šventė nebe pirmi metai man sutampa su kitu svarbiu renginiu Trakuose. Trakuose jau keturioliktą kartą vyksta trigubas (kvalifikacijos tobulinimo, meistriškumo kursai bei muzikos festivalis) renginys „Trakų fanfarinė savaitė“. Beje, renginyje dalyvauja ir trys biržiečiai mano mokiniai: Gabrielė, Liutauras ir Laurynas. Savo patirtimi su renginio dalyviais dalijasi ir koncertuoja pasaulinio lygio atlikėjai. Vyksta gabaus jaunimo koncertai. Nuo klasikos iki džiazo… Tradiciškai projektą baigia meistriškumo mokyklos mokinių koncertas. Koncertas vyks rugpjūčio 4 dieną. Man neteks pasiklausyti, kaip Trakuose baigiamajame koncerte gros mano mokiniai. Iš Trakų teks bėgti į Biržus, į meno mėgėjų koncertą. Kaip pučiamųjų ansamblio „Blėkvaris“ vadovas ir kaip kaimo kapelos „Širvėna“ muzikantas privalėsiu kažkaip suspėti. Labai norėčiau Biržų miesto šventėje pasiklausyti, kaip gros Klaipėdos pučiamųjų orkestras, kiti pažįstami draugai muzikantai trombonininkai, deja… Negaliu būti vienu metu dvejuose renginiuose, Biržuose ir Trakuose.

Vida ir Kęstutis PREIDŽIAI, biržiečiai tautodailininkai, mugės prekiautojai:

Kęstutis: Laukiame šventės, laukiame mugės. Du viename: ir pramoga, ir uždarbis. Gal lietūs neišvaikys… Bet pastebime: lankytojų mažėja.

Ne tik prekiaujame, norisi ir po mugę pavaikštinėti, pasidomėti, ką kiti siūlo. Praėjusiais metais mugėje stovėjo 140 prekiautojų palapinių.

Prekiausime tuo, kas patiems prie širdies ir akies limpa: paveikslais, lino dirbiniais, papuošalais. Retas lankytojas į mugę ateina apsisprendęs, ko jam konkrečiai reikia. Dažniausiai: atėjo, pamatė, patiko ir apsisprendė – prisireiks. Paims. Po savaitės bus kažkieno gimtadienis ar vardadienis. Nebereikės dovanos ieškoti. Pasitaiko ir užsakymų.

Biržų miesto šventės mugės niekuo neišsiskiria iš kitų miestų: Pasvalio, Anykščių, Šiaulių, Pakruojo mugių. Mugių prekiautojai gali daug ko pageidauti, bet suprantame: galimybės ribotos. Biržų miesto seniūno Vyto Jarecko dėka su mūsų miesto mugėmis viskas tvarkoje. Mums tenka važinėti po įvairių Lietuvos miestų šventines muges, todėl galime palyginti: Biržuose mugės – iš didesnių, populiaresnių.

Vida: Prieš kiekvieną mugę – rūpestis. Pasiruošti mugei taip, kaip norėtųsi, nesuspėju. Orai šilti, lino gaminiai – ant bangos. Šiemet populiariausios – suknelės. Rinkdama mugei asortimentą į tai ir atsižvelgsiu.

Mugės patinka. Nauja aplinka, pasibūni tarp žmonių, susitinki su seniai matytais vaikystės, klasės draugais, pabendrauji. Žiūrovų sulaukiame  daugiau nei pirkėjų.

Violeta STANCIKIENĖ, Biržų mokyklos-darželio „Vyturėlis“ direktorė:

Visų švenčių labai laukiame. Vaikučių tėvelius, darbuotojus, vaikus jau pakvietėme į šventinę eiseną. Kokia eisenos prasmė? Apie tai taip  niekada ir nesusimąsčiau. Tikriausiai prisistatyti kitiems. Šventinėje eisenoje kiekviena bendruomenė neša savo įstaigos vėliavą. „Vyturėlis“ irgi ją turi, ją neš. Biržų miesto šventė sutampa su mano eilinėmis atostogomis, bet eisenoje dalyvausiu. Pareiga. Jeigu darbuotojos nedalyvaus šventinėje eisenoje, tikrai iš jų kitą dieną neprašysiu  pasiaiškinimų. Kas norės – eis, o kam neįdomu, to prievarta ir neišvarysi. Ne visi nori, ne visiems patinka, bet kad liepia… Šiek tiek apmaudu: kasmet šventinėje eisenoje būtinai privalo žygiuoti seniūnijų, stambiųjų akcinių bendrovių žmonės, mokyklų, vaikų darželių kolektyvai. Kodėl savęs nepristato, nuo šventinės eisenos tarsi atleidžiami prekybininkai, farmacininkai, kirpėjos, gėlininkės ir t. t.?

Manyčiau, laikas keisti šventinės eisenos organizavimo taktiką. Žmones reikėtų kitaip išjudinti – mandagiai pakviesti, sudominti, kad jie patys savo noru dalyvautų, o ne liepti, įsakinėti. Įsakmaus tono pavaldiniai nemėgsta ir pradeda spyriotis, priešintis.

Regimantas ir Julija MAČIULSKIAI, biržiečiai:

Dar kartą atidžiai peržvelgėme šventės programą. Šventė visai įdomi. Ne monotoniška. Ne visuose renginiuose dalyvausime. Niekuomet nepraleidžiame progos pažiūrėti kino filmų Pilies kieme. Žiūrovus  per šiuos kino seansus supa visai kitokia, neįprasta atmosfera. Mus sudomino ir muzikinis projektas. Turėtų patikti. Dėmesį atkreipėme į dar vieną šventinę atrakciją „Atgal į praeities Biržus“. Mes praėjusiais metais Biržų šventėje nedalyvavome, buvome išvykę, bet tėvai pasakojo, kad kažkas panašaus Rotušės gatvėje vyko, jiems patiko. Nepraleisime šiemet. Naujovė ir akrobatinis važinėjimas motociklais… Visai nieko mugė, bendruomenių kiemeliai. Žmonės parodo savo sugebėjimus. Šventinėje eisenoje mes nedalyvaujame, ji mums nei trukdo, nei padeda. Manytume, kad nuotaikinga svečių ir biržiečių eisena šventę papuošia. Bėgime „Biržų kilometrai“ visuomet dalyvauja iš Vilniaus grįžęs mano klasės draugas Vaidas Ulenskas. Mes su Julija – Vaido sirgaliai.

Biržų miesto šventės renginiai vyksta atviroje erdvėje, todėl neįgalieji turi galimybę juose apsilankyti. Tik viena bėda: neįgaliesiems pritaikytų tualetų nėra. Ir dar: sekmadienį miestas tarsi išsikvepia, nurimsta. Mes su Julija kaip jauna katalikiška šeima manytume, kad šventei daugiau gyvybės suteiktų, jeigu ji sutaptų su atlaidais Biržų katalikų bažnyčioje, vyktų, pavyzdžiui per Šv. Onos atlaidus, kaip Anykščiuose. Šventinis sekmadienis įgautų gilesnę prasmę. Tikintiesiems tai būtų dviguba šventė, o tiems, kurie bažnyčios nelanko, irgi tikriausiai netrukdytų.

Koks sutapimas: anykštėnai savo šventę šiemet pavadino panašiai kaip biržiečiai –  „Anykščių glėbyje“.

Pašnekovus kalbino Regina VAIČEKONIENĖ

„Biržiečių žodis“

Tags:

10 komentarų to “Ar laukiate Biržų miesto šventės?”

 1. Jaunuolis parašė:

  Rokiškio meras per švente pakvietė maudytis naujame plaukymo baseine pas juos,sakė kad su Valkiūnu jau sutare kad biržiečiai maudysis pas juos….kas belieka Biržu merui sužlugdžius baseino statybas Biržuose.

 2. manantis parašė:

  Ne, nes Biržuose nėra darbo, o kai nėra darbo, nėra užmokesčio, o be pinigų nėra kas šventėj veikt

 3. eisenos nedalyvis parašė:

  Gal kas nors galėtų paaiškinti eisenos prasmę? Manau,kad tai sovietinis palikimas,kai kolektyvai suvaromi prievarta,įstaigų vadovai tomis dienomis neleidžiami atostogų,darbuotojams grasinama,kad bus imamasi sankcijų,jei jie nedalyvaus eisenoje. Trūksta tik tribūnos,kurioje stovėtų Valkiūnas,Mukas,Martinkėnienė ir pan. ir karts nuo karto pasigirstų jų balsai: žengia Lietuvos ateitis…valioooo. O dabar gygiuoja mūsų šaunieji medikai…valioooo ir tt. Girdėta?

  • biržietis parašė:

   Tuoj turėtų pasipilti kokių nors direktoriūkščių aiškinimai, kad niekas per prievartą nieko nevaro į tas eisenas, visi eina savo noru ir panašiai. O tas bėgimas kai uždaroma pusę miesto tikrai nėra labai pagirtinas. Tuo labiau, kad miesto biudžeto lėšos tam naudojamos, nors kurganovas galėtų tą sumą ir pats padengti, bet ne dar ir bėgikai turi susimokėti ir biudžetas nukenčia. Aišku savo pinigų atiduoti kažkaip nelabai norisi tai ir bando visaip sumažinti savo išlaidas, o paskui dedasi dideliu rėmėju.

   • metodininkė parašė:

    Taip,pas mus,Atžalyne, visi mokytojai patys pasiprašė eiti į eiseną,tikrai jokios prievartos nėra!

    • biržietis parašė:

     Tai puiku, pas jus yra pasirinkimo laisvė, bet niekas ir neteigia, kad visur darbuotojai yra varomi į tą eiseną. Pas mane irgi darbe niekas nenurodinėja kur dalyvaut ir kur ne, bet jeigu žmonės rašo tai vadinasi tokie dalykai vyksta..

  • ... parašė:

   Girdėta. Matyt tos eisenos ir norima, matyt valdžią, kuri savo laiku taip uoliai tarnavo komunistams, apima ekstazė.

 4. Liuda parašė:

  Muge ir begimas nesuderinti, uzblokuoja bei apsunkina patekti i miesto centra.

 5. Edmundas parašė:

  Norėčiau nuvykti į mugę,deja keliai dėl bėgimo užblokuoti,manau bėgimą reiktų organizuoti sekmadienį.

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.