Biržiečiai neabejingi kraujo donorystei

2018-07-13 | Kategorija: Tema

Kultūros centro kieme stovėjusioje Nacionalinio kraujo centro palapinėje kraują dovanojo 72 žmonės. Birutės Petkevičiūtės nuotr.

Minint Pasaulinę kraujo donoro dieną, birželio mėnesį prasidėjo tradicinis kraujo donorystės turas per Lietuvą, kurį organizuoja Nacionalinis kraujo centras. „Pasaulinė kraujo donoro diena – tai proga padėkoti savanoriams, supažindinti visuomenę su donorystės misija ir pakviesti prisijungti prie gausios donorų šeimos. Tikimės, kad šiemet paaukoti kraujo ateis ne tik ištikimi donorai, bet aktyviai prisidės ir nauji savanoriai“, – kalbėjo Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialo donorų organizatorius Donatas Šniutė.

Neatlygintinos kraujo donorystės turas vyksta jau devynerius metus. Iš pradžių akcija vykdavo tik didžiuosiuose miestuose, o per pastaruosius kelerius metų išplito ir po mažesnius miestelius. Šiemet per turą, skirtą Pasaulinei donoro dienai, planuojama aplankyti 54 miestus ir miestelius. Pasak D. Šniutės, žmonės šiai akcijai nėra abejingi, neatlygintina donorystė populiarėja, ypač noriai įsitraukia jaunimas.

Antradienį nuo pietų iki 18 valandos ši akcija vyko ir Biržuose. Šiemet čia – antrą kartą. Kultūros centro kieme stovėjusioje Nacionalinio kraujo centro palapinėje darbavosi akcijos organizatoriai ir dalyviai, kraują aukojo savanoriai. Tądien Biržuose kraują dovanojo 72 žmonės.

D.Šniutė džiaugėsi biržiečių aktyvumu ir noru pagelbėti kitiems: „Nepaisant to, jog akcija vyksta darbo dieną, žmonės yra gana aktyvūs ir tuo mes labai džiaugiamės“.

Donorų amžius – įvairus: neabejingi ir jaunuoliai, ir garbaus amžiaus žmonės. „Vyresnieji dažniausiai duoda kraujo jau ne pirmus metus, kai kuriems iš jų tai tapo tradicija, o jaunimas šią donorytės kelią dar tik pradeda“, – „Biržiečių žodžiui“ sakė D. Šniutė.

Kraują aukojantys savanoriai buvo nekalbūs ir viešintis nepanoro. Viena garbaus amžiaus moteris, davusi kraujo ir prisistačiusi tik vardu Regina, kalbėjo: „Manau, kad gerais darbais didžiuotis nereikia. Gėris neturi būti matomas, jis yra jaučiamas ir visada sugrįžta atgal. Dabar kraujo reikia kažkam kitam, o ką gali žinoti, gal ateityje prireiks ir pačiai“.

Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialo donorų organizatorius Donatas Šniutė. Birutės Petkevičiūtės nuotr.

Savanoris Darius, jau ne pirmą kartą dalyvaujantis akcijoje, kalbėjo: „Aš jau 5 metai esu donoras, kraujo duodu ne tik per šią šventinę akciją, dažnai lankausi ir Atviroje jaunimo erdvėje, kur taip pat kartą per mėnesį galima paaukoti kraują. Nesu abejingas tokiems dalykams, džiugu, kai žinau, jog kažkam galiu padėti, gal net išgelbėti gyvybę. Niekada nežinai, kada pačiam to gali prireikti“.

Prieš duodant kraują, yra nustatoma donoro kraujo grupė ir hemoglobino kiekis kraujyje (moterims jo turi būti ne mažiau kaip 125 g/l, vyrams – ne mažiau, kaip 135 g/l). Jeigu viskas yra gerai, kraujas yra paimamas ir po to padaromi tyrimai dėl infekcinių ligų. Kraujo donoru gali tapti bet kuris sveikas žmogus nuo 18 iki 65 metų.

„Dažnai žmonės ateina tik pasidomėti, ar jie tinkami būti donorais, kokie yra reikalavimai, kada atvyksime kitą kartą ir panašiai, daugelis nori aukoti kraujo, bet bijo, arba dėl tam tikrų priežasčių, tarkim, dėl neseniai pasidarytos tatuiruotės, įsiverto auskaro, po apsilankymo egzotiškoje šalyje ar kai kurių vaistų vartojimo, kurį laiką to daryti negali. Tokie savanoriai ateina vėliau. Norime paraginti žmones dalintis krauju, nes duodamas kraujo daliniesi gyvenimu su kitu žmogumi“, – kalbėjo D. Šniutė.

Kraujo donorystės turas tęsis iki rugsėjo pabaigos, tada akcija vyks viešose vietose, kur susiburia daug žmonių – įvairių renginių ar koncertų metu.

Birutė PETKEVIČIŪTĖ

„Biržiečių žodis“

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.