Ypatingo grožio fotografijos

2018-06-08 | Kategorija: Susitikimai

Editos Mikelionienės nuotr.

Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos salėje praėjusį pirmadienį atidaryta fotografijų paroda „Ypatingas grožis“. Eksponuojamos 109 nuotraukos, po kuriomis – ne tik fotografijos autoriaus, modelio pavardė, bet ir sunkiai ištariami įvairių ligų vardai. Fotografams pozuoja žmonės, kurie serga šiomis ligomis, bei jų artimieji. Neįtikėtina, kokie šie žmonės gražūs. Apžiūrėjusi parodą, viena biržietė socialiniame tinkle parašė: „Labai paveiki paroda. Tikrai verta aplankyti. Praeina bet koks noras inkšti, kaip viskas blogai“.

Fotografijose įamžinti neįgalius žmones mintis kilo šiaulietei Editai Navickienei, auginančiai dvi neįgalias dukras. Socialinis projektas sulaukė didelio susidomėjimo ir palaikymo. Jis prasidėjo prieš dvejus metus, o šiais dienai jau surengta 11 fotografijų parodų ir dar tiek pat numatoma ateity.

Parodai nuotraukas atrinkusi Giedrė Brazlauskaitė pasakojo nuotraukų istorijas. Editos Mikelionienės nuotr.

Šiuo projektu siekiama parodyti, jog nuostabiais modeliais gali būti neįgalūs žmonės. Kad tų žmonių, kurie globoja savo sunkiai sergančius artimuosius, gyvenimas nesibaigia.

Pristatyti parodos į Biržus atvyko Editos Navickienės dukra, šio projekto koordinatorė Vidmantė Raustytė bei europarlamentaro, globojančio šį projektą, Valentino Mazuronio atstovė Šiauliuose, visuomenininkė Giedrė Brazlauskaitė, kuriai ir teko užduotis atrinkti parodai nuotraukas.

Pirmiausia viešnios žiūrovams parodė trumpą dokumentinį filmą, kaip šis projektas gimė, kaip atsirado modeliai, fotografai, stilistai, įdėję širdį ir darbą, kad modelis būtų laimingas ir dar nuostabesnis negu yra.

Vidmantė džiaugėsi: projekte dalyvavo 113 modelių iš penkių Lietuvos regionų bei Airijos ir Anglijos, 80 fotografų, profesionalių ir mėgėjų, juos fotografavo, 50 grožio stilistų juos puošė. Dirbo savanoriai, operatoriai, dekoratoriai, prisidėjo rėmėjai.

Biržietė modelis Karina Lukina, jos mama Lina (dešinėje) ir fotografė Judita Lindaitė-Stasiūnė. Editos Mikelionienės nuotr.

Tarp modelių – biržietė Karina Lukina. Jos mama Lina pasakojo, jog Karina labai mėgsta fotografuotis. Nepraleidžia progos pačiupti mamos ar tėčio telefono ir pasifotografuoti. Todėl radusi internete kvietimą dalyvauti projekte, Lina neabejojo. Mergaitę fotografavo Judita Lindaitė-Stasiūnė.

Pasak Vidmantės, sunkiausia šiame projekte buvo suvaldyti emocijas. Ne visi fotografai sutiko fotografuoti neįgaliuosius, suabejojo, ar sugebės.

Giedrė Brazlauskaitė pasakojo, jog fotografai, stilistai atsižvelgė į kiekvieno modelio svajones ir norus. Daugelis pirmą kartą pozavo nuotraukoms, kiti pirmą kartą buvo patekę į stilistų rankas. Du globos namų auklėtiniai niekada nebuvo buvę pas profesionalų kirpėją. Tad patirtis jiems buvo neįkainojama.

Giedrė ėjo ratu apie salę, palei išdėstytas fotografijas, ir pasakojo, pasakojo…

Tarsi Čiurlionio paveiksle karaliai, tėveliai palinkę prie sunkiai sergančios ir niekada iš patalo nepakylančios mažylės. Jie – savo vaiką saugantys angelai.

Gražuolė mergina, prie kurios liestis gali tik profesionalūs specialistai. Ji – trapi lyg stiklas. Nuotraukoje jos grožis keri.

Vaikinas, kuris niekada nematė dienos šviesos. Jo svajonė buvo nusifotografuoti prie motociklo su smuiku rankose. Jei ne ligos vardas po nuotrauka, niekada neatspėtum, kad vaikinas nemato…

Lietuvos parolimpietė pageidavo fotografuotis su pneumatiniu pistoletu, tačiau be jokio grimo.

Fotografijoje – vežimėliuose sėdintys sužadėtiniai, vaikelio besilaukianti jauna pora, kuriems dėl traumos tenka nešioti kojų protezus.

Arnoldas – labai sunkus ligonis. Jį prilaiko mama, tačiau jos akys švyti.

Parodos apžiūrėti ir padainuoti į Pilį atvyko „Aušros“ pagrindinės mokyklos dainuojamosios poezijos grupė ir mokytoja Jolanta Stasiūnienė.

Parodos kuratorės padėkos raštais apdovanojo biržietę modelį Kariną, jos mamą Liną ir fotografę Juditą, „Aušros“ mokyklos dainininkus ir bibliotekos vadovę Vilmantę Vorienę, darbuotoją Žydrutę Užubalienę.

Parodą galima apžiūrėti iki birželio 22 dienos.

Edita MIKELIONIENĖ

„Biržiečių žodis“

Vienas komentaras to “Ypatingo grožio fotografijos”

  1. Pataisanti parašė:

    Mokytoja Jolanta Stasiūnienė

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.