Turizmo sezonas atidarytas

2018-05-22 | Kategorija: Tema

Po žygio baikeriai motociklus išrikiavo Pilies kieme. Editos Mikelionienės nuotr.

Šeštadienio rytą Biržus užliejo gatvės muzika bei motociklų burzgimas. Baikeriai iš Lietuvos, Latvijos ir net Olandijos ruošėsi žygiui „100 mylių(u) aplink Biržus“. Vidurdienį Kirkilų bokšte skambėjo klaipėdiečių choro dainos. Vakare gyvenimas užvirė naktiniame muziejuje. Čia buvo galima išbandyti akies taiklumą, pažiūrėti filmą, paskanauti šeimininkių pyragų Pilies arbatinėje, surasti seniausius eksponatus ekspozicijoje, išrinkti šauniausią barzdą, šokti, pramogauti, ragauti…

Rytas

Mieste neįprastas šurmulys. Turgus – ne vienintelė šeštadienio pramoga. Einančius ir grįžtančius iš turgaus biržiečius pasitinka ir lygi gatvės muzikantai. Nuotaika puiki. Ją taip pat gerina ir šiltas saulėtas oras.

Editos Mikelionienės nuotr.

Miesto aikštėje, prie Birutės paminklo, Turizmo informacijos centro darbuotojos ir baikerių klubo „Aquila MCC“ aktyvistai laukia „100 mylių(u) aplink Biržus dalyvių“. Jų susirenka daugiau kaip 60 ekipažų. Tolimiausias svečias atūžė net iš Olandijos. Jis kviečia merą Valdemarą Valkiūną pasimatuoti motociklą. Visiems smagu. Ralio dalyviams išdalinami žemėlapiai su punktais, kuriuos jie turi aplankyti ir gauti žymą, kad apsilankė. Reikia surinkti bent septynias žymas iš dvylikos. Siūloma apsilankyti Pačeriaukštės vaikų dienos centre ir paskanauti vaikų keptų pyragėlių, Kirkiluose paragauti Onutės blynų, užsukti į Čypėnų respubliką, Ramongalius, Aludarių klėtį „Alaus kelio restorane“, išlaikyti Geidžiūnų bendruomenės bandymus, atgaivinti kojas Smardonės šaltinėlyje, pažvelgti į Karvės olos gilumą, pasigrožėti Astravo rūmais, paragauti giros Butautų dvare, apžiūrėti senovinę technikos muziejų ir užsukti į „Aquila MCC“ klubą. Ralio dalyviams įteikti specialūs ženkliukai, o vakarop Pilies kieme juos pasitiko biržiečiai.

Vidurdienis

Vidurdienį biržiečius ir  miesto svečius kvietė Kirkilai. Įdomu tai, kad į Kirkilus biržiečius kvietė… klaipėdiečiai. Klaipėdos Vydūno gimnazijos direktorius ir choro vadovas Arvydas Girdzijauskas pasakoja: kartą su mokiniais lankėsi Kirkilų bokšte. Jiems čia taip patiko, kad sumanė atvykti dar kartą ir kopti į bokštą dainuodami. Tokia idėja biržiečius suintrigavo. Smalsu buvo, kaip choras suskambės tokioje neįprastoje erdvėje. Suskambėjo. Pradėjo koncertą klaipėdiečiai sutartinėmis, po to atliko renesanso epochos dainas, keliavo į klasicizmą, paskui – į XX amžių. Dainavo vis kopdami aukštyn. Pačiame bokšto viršuje suskambėjo Vytauto Kernagio „Baltas paukštis“ bei Vaclovo Augustino „Cantate patriae“. Pastarasis kūrinys sklido su tokia jėga, jog po kūną bėgiojo šiurpuliukai. Į bokštą užsukę turistai negalėjo atsistebėti ir atsidžiaugti, patekę į tokį neįprastą koncertą.

 

Klaipėdiečių choro koncertas Kirkilų bokšte. Editos Mikelionienės nuotr.

Vakaras

Vakare suūžė Pilies kiemas. Čia vyko tradicinė „Muziejaus naktis“, kurios skaičių muziejininkai jau pametė. Kaskart kitokia, kaskart nauja ir intriguojanti „Muziejaus naktis“ nenuvylė ir šiais metais. Pilies kieme įsikūrė vaikų pramogų zona. Apie savo darbą pasakojo policijos, ugniagesių gelbėtojų atstovai. „Biržų aersoft“ klubo atstovai kvietė išbandyti taiklumą šaudant įvairių ginklų replikomis. Pasivaišinti buvo galima Anglininkų bendruomenės kiemelyje bei Aido virtuvėje ant ratų. Vyko tradicinė viktorina, kuri kvietė surasti seniausius muziejaus eksponatus. Pilies kieme žirgais jodinėjo Pilies damos. Vaikai galėjo iš bulvės pasidaryti žvakę, kurti sveikinimo atvirukus Muziejaus 90-mečio proga ir pažaisti popierinėmis lėlėmis. Vyko konkursas, kuriame reikėjo įvairiems žodžiams sukurti lietuviškus atitikmenis.

Pilies arsenale pilnutėlė salė žiūrėjo kino filmą „Motociklais ant pasaulio stogo“, kurį pristatė dainininkas Vaidas Baumila. Jis pirmą kartą viešėjo Biržuose ir liko jais sužavėtas.

Biržų technologijų ir verslo centro merginos patiekė rabarbarų ir pienų pyragus. Editos Mikelionienės nuotr.

Pilies arkadoje stalus dengė šeimininkės. Jos kepė pyragus pagal senovinius ar iš šeimos paveldėtus receptus. Rabarbarų puokštėmis, nerta staltiese puoštu stalu bei rabarbarų ir pienių pyragais viliojo Biržų technologijų ir verslo mokymo centro mokinės ir mokytojos. Stebuklingai skanų pyragą iškepė asociacijos „Biržėnai“ moterys. Jų stalą puošė bijūnų puokštė. Muziejininkei Rimai Binkienei receptą atskleidė jos devyniasdešimtmetė močiutė. Pagal jį „Pilies skliautų“ meistrai iškepė kanklių formos pyragą. Buvo ir ispaniškų saldumynų, kuriuos iškepė savanoris iš Ispanijos Alvaro Alonso. Žagarėliais ir spurgytėmis nudžiugino kepėja Onutė. Visas moteris muziejininkai  apdovanojo prijuostėmis ir padėkos raštais, o arbatinės lankytojai galėjo šeimininkėms dėkoti, įmesdami monetų į „aukų stiklainius“.

Asociacijos „Biržėnai“ šeimininkės konkursui iškepė tortą. Editos Mikelionienės nuotr.

Muziejininkė Snieguolė Kubiliūtė įsteigė prizus: tortą „Napoleoną“ bei vaflių keptuvę, geriausiai ir blogiausiai į jos klausimus atsakiusiems dalyviams.

Daugiausiai smalsuolių pritraukė barzdočių konkursas „Vedlių į Vasario 16-ąją barzdos“. Renginį vedė įspūdingą barzdą užsiauginęs Aistis Lansbergas, grojo barzdočiai Deividas ir Gailius. Barzdas vertino komisija: barzdotas komisijos pirmininkas, „Sėlos“ muziejaus direktorius Gintaras Butkevičius, barzdą auginantis mokytojas Algimantas Bukys bei barzdoto sūnaus mama Vera Šnarienė.

Konkurse dalyvavo trys barzdočiai: Jurgį Bielinį įkūnijęs Lukas Kalninis, į Joną Basanavičių savo barzda ir povyza panašus Kęstutis Matuliauskas bei Ernestą Galvanauską bei jo barzdą primenantis Vygintas Banys.

Barzdų konkurso dalyviai, vedėjas, komisija ir barzdoti muzikantai. Editos Mikelionienės nuotr.

Renginio dalyviams trumpai buvo pristatyta dešimt istorinių barzdotų ir ūsuotų istorinių asmenybių, susijusių su Biržų kraštu. Į tris iš jų panašūs konkurso dalyviai turėjo papasakoti apie save ir savo barzdą bei jos auginimo paslaptis, atsakyti į komisijos klausimus, rėžti kalbą, pasakyti linkėjimus. Komisijos nariai domėjosi, ar barzda nekeičia santykių šeimoje, ar netrukdo bučiuotis. Konkurso dalyvis Jonas Basanavičius (Kęstutis) biržiečiams linkėjo nepasiduoti pesimizmui, būti vieningiems. Jurgis Bielinis (Lukas) linkėjo, kad Biržų krašte geriau derėtų miežiai ir apyniai, o kubiliai nepamirštų savo amato. Ernestas Galvanauskas (Vygintas) – lietuviškumo, tradicijų išsaugojimo, nepamiršti pakeliauti po Lietuvą.

Šio renginio sumanytoja Edita Lansbergienė apgailestavo, kad neatsirado konkurso dalyvių, norinčių įsikūnyti į brolius Yčus, kurių biustai keliauja po muziejų ir vis neranda sau vietos. Ji prašė biržiečių į knygelę įrašyti siūlymus, kur reikėtų pastatyti šių iškilių biržiečių biustus, o taip pat, kur galėtų apsistoti S. Dagilio paminklas, kuris dabar glaudžiasi Sekmininkų bažnyčios kieme ir vaikų kartais yra papuošiamas šaliku.

Barokinių šokių pamokos. Editos Mikelionienės nuotr.

Susidomėjimo sulaukė ir barokinio šokio pamokos. Į jas biržiečius kvietė Šv. Genezijaus trupės muzikantės ir šokėjos. Biržiečiai išmoko to laikmečio reveransą, šokio žingsnelių ir net pritarti muzikantams įvairiais instrumentais. Kai kurie judesiai kėlė juoką, o kai kuriuos ne taip paprasta buvo pakartoti.

Vėlai vakare vyko įvairių konkursų apdovanojimai. Barzdų konkurse nugalėjo Vygintas Banys, antrosios vietos buvo paskirtos Lukui Kalniniui ir Kęstučiui Matuliauskui.

Eksponatų ekspozicijoje geriausiais detektyvais pripažinti Ksaveras, Nerūnas ir Kristina, antroje vietoje – Arūnas ir Gintaras, trečioje – Augustina Binkytė.

Konkurso, kuriame reikėjo kurti lietuviškus atitikmenis žodžiams, dalyvis Gvidas Gasiūnas paskaitė naujadarus. Pavyzdžiui, golfas – mušinuks, restoranas – brangykla, šašlykas – mėsakotis, fojė – bendravietė, telefonas – ryšiakalbis ir t. t.

„Muziejaus naktį“ baigė du jauni muzikantai, susivieniję į grupę „Kamanių pievelė“.

Biržiečiai kalbėjo, jog naktinio muziejaus renginio laukia visus metus, nes jie niekada nesikartoja, o Pilies šeimininkų kuriama jauki atmosfera niekada nenuvylė.

 Edita MIKELIONIENĖ

„Biržiečių žodis“

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.