Lietuvius iš kelio veda latviai

2018-03-02 | Kategorija: Tema

Reginos Vaičekonienės nuotr.

Nauja alkoholinių gėrimų pardavimo tvarka: alkoholis parduodamas nuo 10 iki 20 val. Trumpinamas svaigalų pardavimo laikas (sekmadieniais iki 15 val.), svaigalai parduodami asmenims nuo 20 metų. Bet Latvijos ir Lietuvos pasienyje įstatymas kaip ir negalioja. Lietuvius iš kelio veda latviai.

Germaniškyje – kelios maisto prekių parduotuvės. Kiekvienos lentynose žybčioja ir alkoholio buteliai. Pagundų daug. Ir pirmoji parduotuvė, į kurią užsukame, dirba nuo 8 valandos. Kažin ar tik nereikės keisti darbo laiko? Pirkėjų pardavėjai teks palūkuriuoti. Anksčiau, kol alkoholis liejosi laisvai, abiem Nemunėlio krantais, būtent alaus butelis, kuris valdo kai kuriuos vyrus, nuo ankstaus ryto ir vesdavo, rikiuodavo prie parduotuvės. Atsipagirioti.

Įsigaliojus naujiems griežtesniems įstatymams, alkoholio mėgėjams germaniškiečiams savos parduotuvės kaip nebūta. Nuo ankstaus ryto jie varo per tiltą į Skaistkalnę ir numalšina troškulį. Plečiasi pažinčių ratas. Nuo aštuntos valandos ryto Skaistkalnėje lietuviams stato latviai, po 10 val. ryto Germaniškyje latviams stato lietuviai.

– Mūsiškiams įstatymai negalioja. Mes, germaniškiečiai, turime pasirinkimo laisvę. Todėl nuo ankstyvo ryto vyrai ir varo per tiltą, į Skaistkalnę, – pastebi vienos vienos parduotuvės pardavėja, Germaniškio kaimo bendruomenės pirmininkė Kristina Klyvienė. Ir pabrėžia: Skaistkalnėje alus brangesnis.

Bet K. Klyvienė  kaimo ateitį piešia optimistiškai. Dauguma vyrų – rimti, atsakingi. Iškilus problemai, patys, padedami artimųjų, stoja ant kojų. Germaniškyje buvo susibūręs aktyvus anoniminių alkoholikų klubas.

Kristina apgailestauja: tarp alkoholio mėgėjų yra vyriškių, kuriems daugiau kaip 30 metų.

Latviai Germaniškio parduotuvių irgi neaplenkia. Jie vis dar niekaip neįpranta prie lietuviškos alkoholio kontrolės. Nors Skaistkalnėje alus ir pigesnis nei Germaniškyje, bet  jam neatsispiria net latvės moterys.

– Jos sako: mūsiškis alus skanesnis. Perka po nedaug, po butelį, kitą. Patys pasimėgaudami išgeria arba veža lauktuvėms, – pasakoja pardavėja.

Pardavėjos Kristinos žodžiais, vietiniai germaniškiečiai žino tvarką, pardavėjų griežtas nuostatas. Nors pardavėjos ir pažįstamos, bet nesistengia jų pergudrauti ar permaldauti. Latviai prie lietuviškos tvarkos vis dar neįpranta. Baisiausiai nuliūsta, kai stabtelėję sekmadieniais parduotuvėje po 15 val. gauna tik akimis alkoholio lentynas paglostyti. Teko iš vieno jaunuolio kelis butelius alaus jau prie kasos konfiskuoti. Pardavėjai įtarimą sukėlė vaikino amžius. Paprašė paso. Tik devyniolika metų. Lietuvoje alkoholis parduodamas piliečiams nuo 20 metų. Svečiams iš kaimyninės šalies – jokių privilegijų.

– „Aš jau pilnametis. Vairuotojo teises turiu“… Veltui bandė derėtis jaunuolis. Alaus mes jam nepardavėme, teko butelius į lentynas grąžinti, – pasakoja pardavėja Kristina. Ir neabejoja: Skaistkalnė devyniolikmečiams germaniškiečiams draugiškesnė. Devyniolikmečiai senių pramintais takais nuėję į Skaistkalnę alaus gaus.

Kad nebūtume apkaltinti svaiginamųjų gėrimų reklama, pridursime: latviai iš Germaniškio parduotuvės šluoja ir maisto produktus: vištieną, vištų kiaušinius, mėsą, dešrą, pusgaminius. Ypač cepelinus mėgsta.

– Nemanyčiau, kad valdžia drastiškomis priemonėmis pasieks tikslą, išblaivins tautą. Reikėtų priimti griežtesnius įstatymus, kurie tramdytų smurtautojus. Sulaikė girtą smurtautoją ir iškart jį išgabenti priverstiniam gydymui. Po pusmečio žmogus gal ir išblaivėtų, pasikeistų. Draudimais nieko nepelnysi. Kas labai uždrausta, to labai ir norisi, – mano K. Klyvienė.

Jos pastebėjimais, niekas nekontroliuoja, kiek „sausomis“ valandomis žmogelis užantyje ar kišenėje alaus butelių iš Skaistkalnės į Germaniškį gabena. Ir niekas germaniškiečio nenubaus, jeigu jis Latvijos pusėje, ant kito Nemunėlio kranto, alutį mauks…

O kaip su Germaniškio kaimo bendruomenės renginiais? Ar vartojamas alkoholis?

– Simboliškai, – prisipažįsta bendruomenės pirmininkė Kristina Klyvienė. Ir susirūpina: šiemet planuojama vasaros šventė. Ji gali užtrukti iki trečios valandos nakties. Alkoholio mėgėjai gali sugadinti šventinę nuotaiką.

Labai paprasta su tais mėgėjais. Privaišinti juos iki 15 valandos, o paskui susodinti į laivelius ir tegul plaukia Nemunėliu šventės tęsti į Latvijos pusę.

Regina VAIČEKONIENĖ

„Biržiečių žodis“

8 komentarų to “Lietuvius iš kelio veda latviai”

 1. zzz parašė:

  Dabar aludes ėmė vadinti alinėmis. Kam to reikia? O latviškas alus irgi skanus( nereklamuoju,tik mano nuomone)- Aldaris,Ligatnes,Lačplesis,Bauskas….

  • ... parašė:

   Jei Aldaris yra alus, tada atsiprašau…

   • Saulis parašė:

    Na dar susiginčykit, yr mėsos dešroj, ar nėra. Ir kiek yra ir kiek nėra… Kas liečia alų, tai sakyč rezultatas rezultatas lygus. Tiek šitoj rubežiaus pusėj, tiek anoj. Visas alus daromas iš absoliučiai vienodų miltelių. Beje Kauno Ragutis sėkmingai pilsto latviška Cėsų alų, estišką ir t.t ir pan. Globalizacija's ser…

 2. ... parašė:

  Puikus įrodymas, kad idiotiškas mokesčių alkoholiui Lietuvoje pakėlimas ir pardavimo ribojimas ne tik kad absoliučiai nieko nedavė, bet dar padarė ir didžiulės nepataisomos žalos valstybės biudžetui, nes lietuviai Latvijoje, Lenkijoje ir t.t. perka alkoholį ir palieka TOMS valstybėms savo pinigus už jį sumokant mokesčius. O realiai alkoholizmo problema valdžiai NERŪPI. Kaip tik tokia politika vykdoma, kad žmonės iš nevilties ir skurdo emigruotų arba nusigertų kuo greičiau ir degraduotų. Norint realiai su alkoholizmu kovoto reikia bent jau kalbėti apie priežastis, t.y. KODĖL žmonės geria ir nusigeria. Jei tų priežasčių nebūtų, degtinę nors ir po centą už litrą kiaurą parą pardavinėk ant kiekvieno kampo – niekam ji nebus įdomi. Deja, bet kalbėti apie alkoholizmo priežastis labai nepatogu. Nes reiktų atverti labai sunkias ir sudėtingas visuomenės žaizdas. Geriau imituoti kovą, daryti iš blaivininkų ir už blaivybę kovojančių pajuokos objektus.

  • Saulis parašė:

   Nu kaip visada, daug dūmų dėl… nieko…

   • ... parašė:

    Ne dėl nieko…Jei gautume realią statistiką dėl to, kiek biudžetas prarado tų idiotizmų pagrindu, mus, manau, ištiktų šokas. Valstybė ir taip biudžeto nesurenka, trečdalį jo reikia skolintis, dar skolintis tam, kad esamas skolas padengtume. Kaži kiek ilgai trauktų žmogus, kuris daug pezėtų apie tai, kaip jo ūkis klesti, kaip pas ji gerai, bet realiai uždirba trečdaliu mažiau, nei išleidžia, o skirtumą ir senų skolų padengimą skolintųsi iš greitųjų kreditų? Nesakau, kad alkoholio mokesčiai turėtų būti pagrindinis ar vienas pagrindinių biudžeto pildymo šaltinių. Bet kažkodėl pas tuos pačius latvius mokesčiai mažesni (nebuvo idiotiškai pakelti), tai abejoju, ar pas juos alkoholikų daugiau (ar pas mus mažiau, kaip mokesčius drastiškai padidino). Vienintelis skirtumas tik tas, kad lietuvių pinigai suplaukė į latvių biudžetą. O skirtumą reikės dengti ir tiems, kurie geria, ir tiems, kurie negeria. O atsakingų už tų nesąmonių pasekmes nebus. Čia kaip durnių pasamdyti dirbti povandeniniame laive ir už tai, kad jis jame langą atidarė, grėstų papeikimas, o maksimum – atleidimas iš darbo savo noru.

    • Saulis parašė:

     Valstybė nelabai žino ką su tais pinigais daryt. O juolab, kai ne savo protu gyveni, neturi savo vizijos, savo nuomonės, galų gale neturi valios priimt reikiamą sprendimą. Dabar visi mokyti, duok vienodus skaičius, rezultatai bus skirtingi…

     • ... parašė:

      Bet eilinį žmogų valstybė dėl mokesčių eurocento į gabalus suplėšys, norinčiam dirbti ir užsidirbti neduoda nė pajudėti…O pro biudžeto šalį praplaukia ne centai ir ne eurai, ne dešimtys ir ne šimtai, o milijonai, dešimtys šimtai milijonų (kuriuos šiuo atveju MIELAI pasiima latviai), tai valstybei visiškai dzyn. Išvada arba loginis paaiškinimas gali būti tik toks, kad arba ją valdo protiškai neįgalūs asmenys, kurie turi būti paskelbti neveiksniais, arba tai daroma specialiai, kad būtų griaunama valstybė, eiliniam žmogeliui būtų dar daugiau užkrauta mokesčių ir taip, kad jis jų nebepavilktų arba emigruotų…

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.