Kubos dienoraščiai. Havana ir Ernestas Hemingvėjus

2018-02-28 | Kategorija: Kelionės ir pramogos

Viena žinomiausių ir populiariausių E.Hemingvėjaus nuotraukų (portretas kabo memorialiniame muziejuje)

Kubiečiai didžiuojasi, kad Havana buvo mylimas amerikiečių rašytojo Ernesto Hemingvėjaus miestas, kuriame jis praleido apie dvidešimt metų.

Turistai mielai lanko su E.Hemingvėjumi susijusias vietas. Niekam ne paslaptis, kad rašytojas mėgo lankytis baruose, kavinėse (ne tik Kuboje) ir toli gražu nebuvo abstinentas.

Kavinė yra pačiame Havanos senamiestyje.

Havanoje garsusis amerikietis buvo pamėgęs porą kavinių, kurios išlikusios iki šiol ir traukia turistus. Abi jos yra netoli viena nuo kitos, tad turistams visai nesunku abi jas ir aplankyti. Viena jų – La Bodeguita del Medio, garsėjanti kokteiliu mojito – neva būtent dėl šio kokteilio kavinę pamėgęs E.Hemingvėjus. Mojito – tradicinis Kubos gėrimas, susidedantis iš balto romo, cukranendrių cukraus, laimo sulčių, sodos vandens ir šaltmėtės lapelių. Originaliam gėrimui naudojami Kuboje augančios mėtos rūšies yerba buena lapai.

Šioje kavinėje, be E.Hemingvėjau, lankėsi ir daugiau žinomų Lotynų Amerikos rašytojų, kuriuos apibendrintai bando pavaizduoti prie kavinės sėdintis gatvės artistas.

Kavinė didžiuojasi ir kitais garsiais svečiais:  Čilės poetu Pablu Neruda (Pablo Neruda), rašytoju Gabrieliu Garsija Markesu (Gabriel Garcia Marquez) ir kitais.

Atrodo, tarsi E. Hemingvėjaus statula stebėtų kavinės klientus.

Kavinė El  Floridita, esanti netoliese,  išlaikė ano meto interjerą ir stilių, o šalia baro puikuojasi E.Hemingvėjaus skulptūra – sakoma, kad būtent šią kavinę rašytojas

Daiquiri – E.Hemingvėjaus mėgstamiausias kokteilis.

mėgęs labiausiai.  Turistams siūloma paragauti  vieno mėgstamiausių  Hemingvėjaus kokteilių  daiquiri, kurį sudaro cukranendrių degtinė (galima pakeisti romu), smulkintas ledas ir apelsinų sultys.

E.Hemingvėjus ir jo gyvenimas yra viena iš turistų mėgiamų temų ir maršrutų. Jis ne tik dažnai mėgavosi Havanos kavinėse kokteiliais – netoli Havanos stovi jo namas, vila Finca Vigía, kuriame šiuo metu yra rašytojo memorialinis muziejus. Reta turistų grupė pravažiuoja pro šalį jo neaplankiusi. Būtent šiame name garsusis nobelistas rašė romaną ,,Kam skambina varpas“, ,,Šventė, kuri visada su tavimi“ ir, be abejo, ,,Senis ir jūra“. Namą rašytojas įsigijo 1940 m. ir su pertraukomis jame gyveno iki 1960 metų. 

Įvažiuojant į muziejų

Po  rašytojo mirties našlė padovanojo namą Kubos vyriausybei, kuri atidarė memorialinį Ernesto Hemingvėjaus muziejų (kalbama, kad po revoliucijos Kubos vyriausybė ruošėsi  namą nacionalizuoti, tad našlė nelabai turėjo iš ko rinktis).

E.Hemingvėjaus darbo kambarys.

Muziejaus rengėjai pasistengė interjerą išlaikyti tokį, koks jis buvo,  kai name šeimininkavo E.Hemingvėjus: medžioklės trofėjai, didžiulė biblioteka, paveikslai, dokumentai, dovanos – ekspozicija parengta taip sumaniai, tarsi šeimininkas tik trumpam išvykęs.

E.Hemingvėjaus kateris ,,Pilar“.

Kieme po stogu stovi jo kateris ,, Pilar“, su kuriuo jis ne tik žvejojo, bet kartais jame ir dirbdavo, o  Antrojo pasaulinio karo metais 1942-1943 m. netgi patruliuodavo palei krantą, stebėdamas, ar nematyti kur nors vokiečių povandeninių laivų. Didžiulis kiemas, apsuptas paūksmę teikiančių palmių ir kitų medžių, rodo šeimininką mėgus sode leisti laiką, priiminėti čia svečius.

E.Hemingvėjaus katinų kapeliai vilos sode.

Sode palaidoti E.Hemingvėjaus katinai, kurių vardai pažymėti mažose antkapinėse plokštelėse.

Nors kubiečiai labai didžiuojasi E.Hemingvėjaus ryšiu su Kuba, saugo jo atmintį, vis dėlto muziejus dėl pinigų stygiaus vienu metu buvo besugriūnantis. Padedant tarptautiniams fondams,  2007  m. namas buvo restauruotas ir vėl atidarytas turistams, tačiau vaikščioti po kambarius neleidžiama, tenka namo vidų apžiūrinėti iš toliau.

Bus daugiau

selonija.lt

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.