„Litesko“ kompromisas – šilumos kainą mažins 15 procentų

2018-02-02 | Kategorija: Tema

Rajono valdžios, rajono Tarybos narių bei bendrovės „Litesko“ susitikime aptartos investicijos ir šilumos kainos mažinimo galimybės. Editos Mikelionienės nuotr.

Trečiadienį UAB „Litesko“ filiale „Biržų šiluma“ įvyko „Litesko“ atstovų, rajono valdžios, Savivaldybės administracijos specialistų, rajono Tarybos narių susitikimas. „Litesko“ atstovai pasiūlė kompromisą: jei rajono Taryba pritaria bendrovės investicijai, bendrovė 10 procentų mažina šilumos kainą gyventojams iš karto po pritarimo, ir dar 5 procentais po to, kai bus baigti darbai – Rotušės katilinėje pastatytas ir pradės veikti naujas biokuro katilas. Rajono valdžia pasiūlymu džiaugėsi, tačiau kai kuriems rajono Tarybos nariams kilo abejonių.

Į susitikimą su rajono valdžia atvyko „Litesko“ komercijos direktorius Rimantas Germanas, kuris ir pristatė investicijų projektą. Meras Valdemaras Valkiūnas posėdyje prasitarė, jog derybos su „Litesko“ vyko jau porą savaičių, mainais už pritarimą investicijai Biržų valdžia pageidavo didesnių nuolaidų,  t. y. 20 proc. sumažinti šilumos kainą, tačiau susitarti dėl tokios nuolaidos nepavyko.

R.Germanas rajono politikams aiškino, kodėl Biržuose tokia didelė šilumos kaina. Šilumos vartojimas Lietuvoje mažėja 9 proc., o Biržuose – 54 proc. Nuo 2004 iki 2017 metų Lietuvoje pakeista 25–30 proc. šilumos tinklų, o Biržuose – 55 proc. Šilumos kainą kelia ir dviejų katilinių išlaikymas. Biokuro katilas Kaštonų katilinėje nusidėvėjęs ir fiziškai, ir morališkai: jam 23 metai.

Rotušės gatvėje ketinama statyti naują biokuro katilą. Editos Mikelionienės nuotr.

„Litesko“ pasiūlė tokį veiksmų planą šilumos kainai sumažinti: uždaryti Kaštonų katilinę, o jos gamybą perkelti į Rotušės katilinę, įrengiant naują biokuro katilą. Sustabdžius Kaštonų katilinę, bus galima sumažinti sąnaudas: nebereikės išlaikyti statinių bei įrenginių, sumažės personalo. Įrengus biokuro katilą Rotušės katilinėje, padidės šilumos gamyba pigiu biokuru nuo 70 iki 89 procentų, o gamybos efektyvumas – apie 12 procentų. Ši investicija šilumos kainą sumažintų 15 proc. Jei rajono Taryba pritartų nekilnojamojo turto mokesčio sumažinimui 1 proc., šilumos kaina sumažėtų 16 proc. Šiam projektui įgyvendinti numatomos 2,4 mln. eurų investicijos, iš kurių, planuojama, 25–30 proc. sudarytų Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama (apie 600000 eurų).

Bendrovės „Litesko“ filialo „Biržų šiluma“ direktorė Lina Valotkienė ir technikos direktorius Artūras Kovza posėdžio dalyvius pakvietė į katilinę Rotušės gatvėje ir parodė, kuriuos katilus ketinama išmontuoti ir vietoj jų pastatyti naują 6 megavatų biokuro katilą, kuris veiktų visus metus. Katilinėje taip pat yra granulių ir dujų katilai, kurie atliktų rezervinių katilų vaidmenį.

Bendrovės „Litesko“ filiale „Biržų šiluma rajono valdžia bei rajono Tarybos nariai apžiūrėjo katilinę. Editos Mikelionienės nuotr.

Rajono Tarybos nariams kilo klausimas: koks likimas būtų Kaštonų katilinės ją uždarius. R. Germanas sakė, jog tai savininko  – „Biržų šilumos tinklų“ reikalas. „Litesko“ atiduoda nuomojamą katilinę, o Savivaldybė spręs, ar ją parduoti, ar išnuomoti, ar panašiai. Rajono Tarybos narys D. Drevinskas siūlė svarstyti naujo katilo statymo Kaštonų katilinėje variantą, tačiau jo pasiūlymo niekas nenorėjo klausyti, nes dviejų katilinių išlaikymas nesumažintų šilumos kaštų. R. Germanas stebėjosi, jog rajono Tarybos narys nori prikelti mirštančią katilinę.

D.Drevinskas taip pat piktinosi, jog rajono valdžia, užuot peržiūrėjusi sutartį su „Litesko“ ir išsiderėjusi, kad bendrovė šilumos kainą 10 proc. sumažintų iš savo pelno, sutiko su sąlyga, kad šilumos kaina mažėtų tik statybų laikotarpiu. Meras V. Valkiūnas įrodinėjo, jog šiluma 10 proc. mažės jau nuo kito mėnesio, o po investicijos – dar 5 procentais. Tik reikia pritarti investicijos projektui. D. Drevinskas priekaištavo bendrovei, jog ši perka prabangius automobilius, pavyzdžiui visureigį „Land Cruiser“. R. Germanas paaiškino, jog automobilį bendrovė nuomojosi, po to išpirko iš lizingo bendrovės ir pardavė įmonės darbuotojui.

Vicemerė I. Varzienė teiravosi: jei bendrovė perka kažkokį daiktą, ar jo kainą išdalina visiems filialams, ar tik tam, kuris tą daiktą naudoja? R. Germanas paaiškino, jog mobiliąja katiline prireikus naudojasi visi filialai, tad ir kaina paskirstoma visiems. Tačiau jei konkrečiu daiktu naudojasi tik konkretus filialas, kitiems už jį mokėti nereikia. D. Drevinskui rūpėjo, ar administracijos išlaidos dalinamos visiems filialams. Pasak R. Germano, administracijos išlaidos padalintos visiems filialams. D. Drevinskas piktinosi ir tuo, kad padidės vilkikų judėjimas Rotušės gatvėje.

R.Čigienei kilo klausimų dėl specialistų kvalifikacijos: ar turės bendrovė kvalifikuotų specialistų, kurie sugebėtų prižiūrėti naująjį katilą. Mat žmonės kalba, kad galimai anksčiau pastatytą katilą sugadino patys darbininkai, o vamzdžiai buvusio direktoriaus tvoroje atsidūrė. Tokie rajono Tarybos narės svarstymai R. Germanui kėlė juoką: jis net nežinojo, kaip atsakyti į šį klausimą. Mat įmonė atitinka visus standartus, o specialistai turi sertifikatus.

A.Anskinas svarstė: šilumos kaina sumažės 16 procentų, tačiau po kurio laiko investicija bus įskaičiuota į šilumos kainą. R. Germanas sakė, jog investicija bus įskaičiuota į kainą po to, kai tai padarys Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Tačiau bendrovė jau dabar, avansu, šilumos kainą pažadėjo sumažinti ir raštu šį pasižadėjimą pateikė Savivaldybės administracijai. Be to, kainą mažins ir tai, jog neliks neefektyvios katilinės Kaštonuose, sumažės darbuotojų skaičius.

S.Eitavičienei rūpėjo, kuriam šildymo sezonui mažės šilumos kaina. Bendrovė paleisti naująjį katilą planuotų 2019–2020 metų šildymo sezoną, jei nebus kokių nors kliūčių.

Rajono politikai šį klausimą dar svarsto šiandien rajono Tarybos kolegijos posėdyje. O neeilinį rajono Tarybos posėdį, kur bus pristatytas sprendimo projektas, ketinama šaukti vasario 8 dieną.

Edita MIKELIONIENĖ

„Biržiečių žodis“

22 komentarų to “„Litesko“ kompromisas – šilumos kainą mažins 15 procentų”

 1. Kaštonų katilinė parašė:

  Tai reikia atsiimti Kaštonų katilinę, už 3 milijonus susitvarkyti ir šildytis. O liteskininų šildymo aišku neatsisakys Krūminienės namas, dar Zitkos, ir savivaldybės įmonės. Bus konkurencija ir tik tada kainos pradės mažėti.

  • petrenka parašė:

   Uz 3 milijonus kiekvienam daugiabuciui duju modulis ko gero iseitu pastatyt,tai velniam dar tas senas gelzbetonio griozdas reikalingas?paprasciausiai atsaukt ta privaloma pririsima prie silumos tinklu i baigtas kriukis,visoi liteskininkai eitu prie baznycioscsu istiesta ranka sedet…kaip buvo sovietu sajungos respublika taip ir liko,kaip buvo planine ekonomika su prievartine sistema taip ir toliau sekmingai gyvuoja tik as nesuprantu ko mes prie parlamento ir TV boksto salom ir tanku laukem?kad buve komunistpalaikiai ir ju palikuonys toliau mus trauktu per visus galus????teisingai jaunimas daro kad susikrauna cemodanus ir varo is lietuvos,iseities kitos nera…net protestuot ,mitinguot ,streikuot neleidziama o jei nepaklausai gausi guminiu kulku arba geriausiu atveju teistuma…ir dar kazka snekam apie rusija,siaures koreja ar baltarusija….i savo snuki veidrodij paziurekim ir pasidziaukim organizmo istverme kad nesusivemiam nuo tokio vaizdo…

 2. Saulis parašė:

  Na gražiai atrodo tas grybukų cirkas, spalvotom kepurėlėm… įtariu haliuciogeniniai… Na o kas liečia visokius pažadus, tai pigiausia yra šildytis pačiam, kad ir namui atskirai, nes toj sistemoj visada visi norės kažkokio pelno, o norimus pelno procentus visi puikiai matom pagal optimalias kainas ant Lietuvos žemės…

  • ... parašė:

   Normalioj valstybėj komunalinis ūkis turėtų priklausyti valstybei. Biržų atveju – savivaldybės tvarkomai įmonei. Jei savivaldybės įmonė normaliai tvarkytusi, pagal tą tvarkymosi efektyvumą ir būtų atitinkamos kainos šildymui (kuo geriau dirba, kuo mažiau vagia, tuo geresnės šildymo kainos). Ir šildymas turėtų būti tik SAVIKAINA, t.y. kuras, atlyginimai darbuotojams, techninė priežiūra ir eksploatacija. Tokiu atveju šildymas kainuotų pigiau ne procentais, o kartais. Pagal dabartinę schemą yra kitaip, kada privatininkai, siekiantys pelno bet kokia kaina, neva "išsinuomavo" tuos tinklus, prie savikainos prisidėjo savo drakonišką pelną, už jo dalį nusiperka politikus ir įstatymus, kad galėtų legaliai plėšti iš žmonių paskutinius centus ir už nieką neatsakyti…Nes kaip kitaip paaiškinti, kada 2 kambarių buto šildymo kaina (ir tai su PAČIU PIGIAUSIU, t.y. komunaliniu šildymu) yra didesnė už 200 m2 privataus namo šildymą perkant kurą rinkos kainomis ir per daug nesukant galvos dėl taupymo?

   • Aukso kardas parašė:

    Aš manau,kad nebus jokios tvarkos su šiais "verslais" iki tol, kol kažko nepasodins.

    • ... parašė:

     Daugiabučių gyventojai galėtų irgi kažkiek mąstyti. Ne namą aplipdyti putomis sumokant daugiau už tą nesąmonę, nei Biržuose butas kainuoja, o pasinaudoti ES fondais ir gauti paramą moderniam geoterminiam šildymui statytis (oras-oras siurblius). Tam negalėtų pasipriešinti jokia komunalininkų mafija, nes tai perėjimas pagal ES programas prie atsinaujinančių energijos šaltinių (Lietuvos įsipareigojimas ES). Ir galėtų puikiai be didesnių pastangų apeiti šilumininkų sukurtas įstatymų pinkles. Nes namo NEREIKĖTŲ atjungti nuo centrinio šildymo. Tik jis centrinio šildymo šilumos realiai nenaudotų, tai šilumininkų mafija nieko negautų. O už sutaupytus pinigus per kelis metus (o sutaupytų daug, nes šildymas atpigtų ne procentais, o KARTAIS), apsišiltintų sau namą ir mokėtų DAR MAŽIAU už šildymą.

     • petrenka parašė:

      Nu va,va tau ir i rankas verslo planas…parengi projektus daugiabuciams ir siulai priimtina kaina tuos projektus igyvendint uz ka aisku gasi atitinkama atlygi…as daleiskim nieko nesuprantu apie tokius dalykus o eit studijuot,aiskintis ir irodynet neturiu laiko(dirbu ir gana itemptai nes norisi niamniem,bulbul ir kitu normaliu dalyku)…ir visi birzai tau butu dekingi,nu gal tie silumininkai nelabai bet tai tiek tos su jais…

     • Kaima Žmogelis parašė:

      Va- vienintelis komentaras vertas dėmesio. Gal nebūtinai ,,oras-oras;'', bet KELIAS TAS. Logika paprasta-atsiranda konkurencija, kuri visada ves į progresą. Gaila norinčių ne žodžiuose kažką keisti pas mus yra mažai.Tad ir pokyčių teks palaukti.

   • Saulis parašė:

    Na apie normalias nekalbėkim, o mūsų valstybė pati nesuvokia, ką turi, ko ne… Kažin, jei pastebėjot visi atsakomybės kratosi kaip velnias kryžiaus. Pas mus tokia tendencija. Verkiam, kad juodo darbo nėr kam dirbti, bet labai panašu kad ir baltadarbių rankyčių, oi kaip trūksta. Turiu galvoj normaliai protaujančius ir gebančius valdyt, o ne kralikų vadyba užsiimančius. Va iš kur tokių paimt… irgi kviesimės ukropus su bulbašais… va čia įdomu…

 3. Saulis parašė:

  Gražiai atrodo tie grybukai, su spalvotom kepurėlėm… Įtariu haliuciogeniniai… Nieko gero nebus iš tų pažadų, vienintelė išeitis šildytis pačiam, o čia visada kažkas norės pelno, o kokie einami ir norimi pelno procentai, tai manau visi žinom, pagal optimalias kainas ant Lietuvos… taigi, kaip visuomet… eismas ratu…

 4. Sliekas parašė:

  Liteskininkai pažėrė skaičiu įvairiausiu iš lubu,kaip meras apie naujus autobusus,šeichu milijonus,naujus gamyklas,2000 nauju darbo vietu,naujus viešbučius,tai tokia pati antis abieju makaronu kabintoju,ka jie tarpusavyje susitarė galima tik paspėlioti,bet viena aišku – jie vienas kito nenuskriaus,o už viska susimokės biržiečiai.Valio-už Birźus ir biržiečius,jūs kieti (lengvatikiai).

  • jonas parašė:

   nebėr ko ginčytis… liteskininkai nespėjo, kaip visada, pateikti paraiškos ir projekto nebevykdys. Vienžo, Germanas mulkino žmones ir tiek. Gerai Čigienė ŠR rašo, socdemai ir kt. tegu eina šiupeliuoti

  • Ignas parašė:

   Pripirko Valdas nevažiuojančių autobusų, dabar pripirks neveikiančių pečių ir bus visiems gerai.

 5. biržietis parašė:

  Tai taip išeina, kad kuo daugiau taupysim šilumą, renovuosim namus, vamzdynus ir t. t. tuo kaina bus didesnė, nes šilumos vartosim daug mažiau, o svoločiams tai pajamų reikia, kaip kitaip išlups pinigus jei nekels kainų. Taigi meras su visa taryba turėtų spręsti šia problemą iš esmės, o ne vien kalbomis. Galbūt laikas būtų kokį raštą ir prokuratūrai parašyti, tegul tiria ar pagrįstai keliamos kainos, ar skaidriai naudojamos lėšos. Reikia gi kažkam pradėti ginti ir viešąjį interesą, o ne vien savo reikalų žiūrėti…

 6. ... parašė:

  Žo primena tą anekdotą, kai durniams baseiną pastatė. Ir jei anie bus geri, pažadėjo vandens prileisti. O čia pažadėjo keliais centais kainą sumažinti. Ir tai tik pažadėjo.

 7. jonas parašė:

  ką jūs nusišnekate, žurnalistės paistalai, liteskininkai pasiuntė 2v toliau ir visko atsisakė

 8. jonas parašė:

  beveik viskas straipsnyje, manomai, liteskininkų ir varzienės užsakymas Mikelioninei. Šis projektas iš vis negali būti vykdomas. O Čigienės klausimas aiškiai provokuojantis – tegu žurnalistai išsiaiškina kokia avarija buvo katilinėje ir kiek tas kainavo biržiečiams. Apie šilumos atpigimą – iš vis fantazija, durniams mulkinti. Realiai Litesko gali atsisakyti pelno dalies , tuo numušdami kainą, o to jie tikrai nedarys, Atvažiavo šefas iš Viniaus – kam pamokėjo, ką pamulkino ir toliau biržiečiai juos šers. Žinia , gal kiek klius Zitkai ir Co, o ir šviesiam protui, gal 5000 dideli pinigai

 9. ... parašė:

  O gal galėtų jie paaiškinti, kodėl Biržuose šildymas vienas brangiausių Lietuvoje. Dėl to, kad šiaurinis rajonas ir šalčiausia?

  • yyyy parašė:

   Perskaitykit staripsnį ir suprasit. Viskas aiškiai parašyta.

  • asilas parašė:

   Žinoma ne dėl to,kad esame šiauriausias rajonas,o dėl to,kad tiek metų į valdžią rinkote mano giminaičius…o mums kas-gyvename ir žvengiame iš jūsų…

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.