Reprezentacinės knygos peripetijos

2017-12-01 | Kategorija: Tema

Lapkričio 16 dieną vykusio rajono Tarybos posėdžio pabaigoje rajono meras Valdemaras Valkiūnas užsiminė, jog gavo raštą iš knygos apie Biržus sudarytojos Aušros Kaziliūnaitės. Meras sakė, jog nespėjo su šio rašto turiniu susipažinti, todėl jo dar negali komentuoti. Domėjomės, koks tolimesnis likimas laukia tiek daug diskusijų rajono ir šalies žiniasklaidoje sukėlusios knygos, kurios misija – reprezentuoti Biržus.

Istorija trumpai

Skaitytojams priminsime, jog prieš daugiau nei metus rajono vadovai sutarė, jog reikia išleisti Biržus reprezentuojančią knygą, kurioje būtų ne tik nuotraukos, bet ir šiuo metu kuriančių biržiečių tekstai. Parengti knygą buvo įpareigota biržietė poetė Aušra Kaziliūnaitė. Šį rudenį maketas buvo parengtas. Jį išvydęs, meras V. Valkiūnas reagavo audringai: knygą su pasaulyje ir Lietuvoje žinomų rašytojų, poetų ir filosofų tekstais vadino šizofreniška ir niekine tekstų samplaika, kuri atgrasys žmones atvykti į Biržus. Meras piktinosi ir tuo, jog knyga buvo sudaryta nepasitarus su juo. Tad rajono vadovas ne tik užkirto kelią knygos leidybai, bet ir nušalino vieną iš šio projekto iniciatorių vicemerę Irutę Varzienę nuo švietimo įstaigų veiklos priežiūros, kultūrinių renginių programos plėtros ir turizmo vystymo kuravimo.

Siūlo susimokėti iniciatoriams

Kaip knygos likimas klostosi toliau?

Meras Valdemaras Valkiūnas „Biržiečių žodžiui“ sakė, jog knygos sudarytoja Aušra Kaziliūnaitė šio mėnesio viduryje atsiuntė raštą, į kurį meras nesiteikė gilintis. Tai – juridiniai ūkiniai reikalai, kuriuos jis pavedė tvarkyti Administracijos direktoriui Jonui Jonušiui.

Meras tvirtino, jog knygos leisti Savivaldybė nesiruošia, nes ji neatitinka reikalavimų. Teiravomės, kas sumokės knygos rengėjai užmokestį?

– Žiūrėsime teisiniu pagrindu. Gal iniciatoriai susimokės? Lauksime, kol iniciatorė vicemerė Irutė Varzienė grįš po laikino nedarbingumo, ir tuomet direktorius veiks pagal aplinkybes. Jei iniciatoriams knyga patinka, tegu ją ir leidžia savo lėšomis, – sakė meras.

Anot V. Valkiūno, reprezentacinės knygos Biržams reikia, tačiau po šių nuotykių to daryti Savivaldybė neskubės.

– Mūsų rajono rašytojas Benediktas Medvedevas tokio pat formato knygą, tik su mažiau nuotraukų, išleido už 800 eurų, o ši kainuotų 15800 eurų. Nežinau, iš kur tokie pinigai, – kalbėjo meras.

Knygos neleis

Administracijos direktorius Jonas Jonušys sakė, jog raštas iš knygos sudarytojos Aušros Kaziliūnaitės atėjo tą pačią dieną, kai vyko rajono Tarybos posėdis. Todėl meras ir negalėjo jo pakomentuoti rajono Tarybos nariams. Rašte A. Kaziliūnaitė nurodo, jog nesutinka su Savivaldybe pasirašyti taikos sutarties. J. Jonušys sakė, jog Savivaldybė A. Kaziliūnaitei siūlė sutartį nutraukti taikiai, nesumokant už knygos sudarymą honoraro.

– Knygos sukūrimas ir dauginimas atsieitų apie 15000 eurų. Iš šios sumos 6600 eurų būtų už jos sukūrimą, – kalbėjo J. Jonušys.

Administracijos direktorius sakė, jog su knygos sudarytoja rajono vadovai buvo susitikę anksčiau. Pirmajame susitikime, anot J. Jonušio,  A. Kaziliūnaitė ir įvardijo 6600 eurų sumą. Lapkričio 16 d. atsiųstame rašte A. Kaziliūnaitė įvardija jau perpus mažesnę sumą – 3300 eurų.

– Kol kas nenoriu kalbėti, kokių veiksmų Savivaldybė imsis, tačiau turime tolimesnį veiksmų planą, – kalbėjo J. Jonušys.

Administracijos direktorius patvirtino, jog ši knyga Savivaldybės biudžeto lėšomis nebus leidžiama. J. Jonušys sakė, jog reprezentacinės knygos Biržams reikia. Joje turi atsispindėti dabartiniai Biržai. Galbūt lėšos reprezentacinei knygai išleisti bus numatytos kitų metų biudžete.

Edita MIKELIONIENĖ

„Biržiečių žodis“

14 komentarų to “Reprezentacinės knygos peripetijos”

 1. Remis parašė:

  Galbūt A.Kaziliūnaitės knyga tinka tik supažindinti meno pasaulį su Biržų menininkais, bet tikrai ne Biržus reprezentuoti. Miesto ir rajono reprezentacija turėtų būti padaryta taip, kad atvertus knygą (bile kurioje vietoje) iš karto atsirastų noras aplankytį nuotraukoje matomą ar įtaigiai aprašomą vietą. Pažvelgus į nuotraukas (jos tikrai meniškos) A.Kaziliūnaitės knygoje, vargu, ar norėtum į Biržus važiuoti…

  • Šiaip parašė:

   tokiu atveju Jums tinka gražūs lankstinukai, reprezentuojantys Biržus, kurių turime pakankamai ir kokybiškų 🙂 O iš tiesų Biržus puikiai reprezentuotų ir A. Kaziliūnaitės sudaryta knyga, ir kitos, skirtos įvairioms temoms. Apie tai jau rašė A. Balbierius. Nežiūrėkim į reprezentaciją siaurai 🙂

 2. tautinykas parašė:

  Na, jei kelių tekstų sudėjimas yra unikalu ir nepakartojama, tai reikia pritarti politologui Vytautui, jog Biržai – Vecumniekų priemiestis…

 3. Vygantas parašė:

  Retas Lietuvos miestas galėtų sudaryti tokio lygio kūrėjų rinkinį apie savo kraštą. Tai unikalu ir nepakartojama. Siūlau sudaryti sąlygas išankstinei knygos prenumeratai. Visi save gerbiantys esami ir buvę biržiečiai tikrai užsisakys, ir už nemenką kainą.
  Stiprybės vicemerei Irutei Varzienei ir visiems, Įdėjusiems daug jėgų, kad knyga būtų sudaryta.

 4. Vicka parašė:

  Skalbyklė įsijungė, tik plautis nėra daug norinčių. Vargu ar šį sykį teks pasipinigauti iš biudžeto kišenės?

 5. Edita parašė:

  …nors man, nežinau kodėl,
  ar saulė
  padarė tai,
  lietus ar vėjas, –
  bet man labai gailėjos
  ir sniego, ir baltos spalvos… (J.M)

 6. Bertas parašė:

  Valkiuno ir Medvedevo vienodas mentalitetas,ju mintys sutampa,tai ir vertinimas minties draugo sutapo.

 7. Biržietė parašė:

  Na, ir supratimas mero! Ar galima A. Kaziliūnaitės sudarytą knygą lyginti su rašytojo (???) B. Medvedevo knyga? 🙁

  • tautinykas parašė:

   1. Medvedevas knygą pats parašė, o kaziliūnaitė tik sudėliojo keletą tekstų ir nuotr. 2. Išleidimo kaina nuo knygos turinio (žinoma, turinio apimtis turi reikšmę) nepriklauso. 3. Medvedevo eiliavimą skaito dešimt kartų daugiau biržiečių, negu baranovos sapaliones apie Juliuką ar Meko kakafoniją. 4. Medvedevas – biržietis patriotas, o pvz. Mekui ant Biržų nusispjaut. Jis po Vokietiją šiomis dienomis davėsi, šiandien į UK atsibeldė, o čia jo garbei orgijas kelia. 5. Už Kaziliūnaitės darbą max 1500 eurų priklauso, o čia 6600 – nesąmonė arba biudžeto grobstymas, už kurį Varzienė su Prunskiene (Mūką lapausį, matyt, išdūrė) turi pagal BK atsakyt…

   • Biržietė parašė:

    Ką ir beatsakyti šitam labai piktam, siauro mąstymo žmogui? Belieka skelbti idėją Biržams: jei J. Meką, J. Baranovą, A. Kaziliūnaitę ir kitus žymius kraštiečius lenkia B. Medvedevas, lai jis reprezentuoja Biržus! 🙂

    • tautinykas parašė:

     Siauro mąstymo žmogus ruošia Broniaus Krivicko šimtmečio paminėjimą. Visos Baranovos, Kaziliūnaitės plius Mekas nė per nago juodimą neatstoja šio žmogaus ir jo kūrybos – visus juos kartu sudėjus ir iš 1000 padauginus.

     • Skaitytoja parašė:

      Dauginkit nors iš milijono, realybė visai kita ir tikrai ne p. Medvedevo naudai

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.