Projektų sumanymai – vardan viltingesnės biržiečių kasdienybės

2017-12-01 | Kategorija: Įžvalgos

Biržų miesto vietos veiklos grupės koordinuojamų projektų autoriai apie projektus papasakojo vieni kitiems ir rajono valdžios atstovams. Janinos Bagdonienės nuotr.

Antradienį Biržų miesto vietos veiklos grupė miesto gyventojus kvietė  į susitikimą, kuriame pristatė Biržų miesto plėtros strategiją 2016–2020 metams. Pirmieji projektų vykdytojai: Biržų pagyvenusių žmonių asociacija, Biržų ligoninė, Biržų turizmo informacijos centras, Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka, pristatė 2018 m. pavasarį prasidėsiančius projektus, skirtus miesto bendruomenės nariams.

Biržų miesto vietos veiklos grupės informacinis renginys klausytojų beveik nesulaukė. Gal iš darbinės pareigos į jį atėjo rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Audris Mukas, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Lina Vireliūnienė. Kiti susitikimo dalyviai: projektų rengėjai ir vykdytojai. O projektai galėjo sulaukti ir daugiau dėmesio, nes, aiškino jų autoriai, tai daroma ne vardan pliusiukų ar galimybės gauti finansavimą, o dėl to, kad biržiečiai savame mieste jaustųsi oriau.

Renginiui vadovavo Vilma Indrikonienė, Biržų miesto vietos veiklos grupės projektų vadovė. Grupės veiklą trumpai pristatė V. Indrikonienė ir  VVG vadovas Valentinas Mizeikis. Biržų miesto vietos veiklos grupė veiklą pradėjo 2014 metais. Grupė kviečia teikti projektus, rengia mokymus pareiškėjams, juos konsultuoja, vertina pareiškėjų projektinius pasiūlymus, rengia bendradarbiavimo projektus, VVG nariai dalyvauja renginiuose Lietuvoje ir užsienyje, patys mokosi.

Svarbiausias Biržų miesto VVG atliktas darbas – parengta Biržų miesto plėtros strategija 2016–2020 metams. Šios strategijos tikslas – mažinti socialinę atskirtį, skurdą. V. Mizeikis kalbėjo, kad nėra paprasta biržiečiams paaiškinti, kas yra „minkštieji“ projektai ir kokia jų nauda. Žmonės linkę matyti tik akivaizdžius darbus – sutvarkytus šaligatvius ar aikštes, bet ne mažiau svarbu, kaip viduje jausis žmogus, vaikštantis tais šaligatviais. Tam ir yra skiriami „minkštieji“ projektai, kuriems skiriama ES parama. Biržų miesto strategijos projektai skirti pagerinti Biržų miesto gyventojų ekonominį aktyvumą, integraciją į darbo rinką, gerinti socialines paslaugas tiems, kam jų reikia, mažinti socialinę atskirtį.

Projektų vadovė Vilma Indrikonienė paaiškino: „Mūsų strategija buvo gana ambicinga, bet sulaukė gero įvertinimo Vidaus reikalų ministerijos Regioninės plėtros departamente. Vienu metu buvo vertintos 22 vietos veiklos grupių paraiškos, biržiečių strategija įvertina kaip viena iš geriausių, tarp 22 liko 4 vietoje“. Biržų VVG strategijai skirta 578192,35 euro Europos Sąjungos Socialinio fondo ir valstybės biudžeto lėšų, 9 proc. prie šios sumos Tarybos sprendimu pažadėjo prisidėti rajono Savivaldybė, patys projektų vykdytojai – 6,5 proc., tad iš viso strategijai įgyvendinti numatyta skirti 728342 eurus.

Antradienį buvo pristatyti 4 pirmieji projektai – visų jų vertė nesiekia ir dešimtadalio Biržų miesto VVG strategijai įgyvendinti numatytų lėšų. Šie projektai bus pradedami įgyvendinti nuo kitų metų pradžios, o pakeliui dar keli projektai.

Savo projektus pristatė pirmųjų projektų rengėjai.

Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos projektą „Tavo – mano pasaulis“  pristatė vyriausioji bibliotekininkė viešiesiems ryšiams Indra Drevinskaitė-Žilinskienė. Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkai pastebėjo, kad į skyrių dažnai ateina neįgalūs vaikai, lydimi artimų žmonių. Bendraudamos su vaikų artimaisiais bibliotekininkės girdi, kad tokiems vaikams reta Biržų įstaiga turi ką pasiūlyti, o čia vaikai yra mielai sutinkami, laukiami, su jais bendraujama. Tik galimybių dirbti su neįgaliais vaikais biblioteka turi labai mažai. Todėl bibliotekininkės sumanė rengti projektą, kuris būtų skirtas neįgaliems vaikams nuo 5 iki 16 metų ir jų artimiesiems. Projekto metu numatomos veiklos: grupiniai užsiėmimai (dailė, muzika, judesys, žaidimai), garsiniai skaitymai, pasaulio pažinimo ir socialinių įgūdžių formavimo užsiėmimai, specialistų konsultacijos vaikams ir jų artimiesiems. Numatyti 65 užsiėmimai, kurie vyks dvejus metus. Projekto metu numatoma sukurti kūrybinę ir poilsio erdvę neįgaliems vaikams bei juos lydintiems asmenims, apmokyti 5 bibliotekos darbuotojus, kurie ves užsiėmimus neįgaliems vaikams bei juos lydintiems asmenims ir kt. I. Drevinskaitė-Žilinskienė sakė, kad rengdamos projektą bibliotekininkės apklausė „Vyturėlį“ lankančių vaikų artimuosius ir išgirdo nuoširdų pritarimą projektui. O projekto sėkme bibliotekininkės neabejoja: jei dabar, kai specialių sąlygų nėra, neįgalūs vaikai dažnai lankosi bibliotekoje, projektui įsibėgėjus jų apsilankymai bus dažnesni, naudingesni vaikui ir jo artimiesiems.

Biržų turizmo informacijos centro direktorė Raminta Indriulėnienė pristatė šio Centro parengtą projektą „Pažintis su Biržų kraštu“. Projekto metu numatoma parengti 5 gidus (tokių specialistų Biržų rajone labai trūksta), nupirkti gido įrangos (mikrofoną ir 20 ausinių), kurią gidai galėtų naudoti ekskursijų metu. Iš projekto lėšų planuojama nupirkti palapinę, kurioje Biržų TIC darbuotojai pristatytų Biržų kraštą, joje rengtų nuolatines fotografijų ekspozicijas. Projektas numatytas 14 mėnesių, startuoti turėtų vasarį.

Biržų pagyvenusių žmonių asociacijos vadovė Danutė Martinkėnienė kalbėjo, kad Biržų senjorai vis labiau domisi kompiuterio galimybėmis, interneto, kitų skaitmeninių technologijų, išmaniųjų ryšio priemonių senjorams vis dažniau prireikia kasdienybėje. Tad asociacijos nariai nusprendė rengti projektą „E paslaugos senjorams“. Šio projekto tikslas – mokyti naudotis informacinėmis technologijomis vyresnius Biržų miesto gyventoju. Numatyta parengti 10 savanorių, kurie mokys pagyvenusius asmenis naudotis kompiuteriais, apmokyti 30 ir konsultuoti 20 pagyvenusių asmenų. Iš projekto lėšų numatyta nuomotis 4 nešiojamuosius kompiuterius, planšetinį kompiuterį, spausdintuvą, mobilųjį telefoną, sumokėti lektoriams. Užsiėmimas senjorams vyktų vyktų Senjorų seklyčioje, specialiose patalpose dviejuose daugiabučiuose namuose.

Biržų ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus socialinė darbuotoja Aldona Šaknienė pristatė jų skyriaus ligoniams skirtą projektą. Kasdien skyriaus ligonius matanti, su jais daug bendraujanti specialistė kalbėjo, kad daug laiko ligoninėje praleidžiantys senoliai ar po sunkių traumų, operacijų Slaugos skyriuje besigydantys žmonės praranda socialinius įgūdžius, patiria atskirtį. „Norėjome savo skyriuje besigydantiems žmonėms suteikti veiklos galimybes, kad nereikėtų keturis mėnesius gulėti ir žiūrėti į lubas, kad išblaškytume jų liūdnas mintis, suteiktume įdomesnės veiklos, bendravimo džiaugsmo, o tuo pačiu padėtume jiems neprarasti socialinių įgūdžių, kurių reikės išėjus iš ligoninės“, – projekto esmę paaiškino A. Šaknienė. Projekto lėšomis numatyta sukurti galimybes ligoniams lankyti įvairius terapinius užsiėmimus: lipdinių, karpinių, piešinių, lankstinių terapiją, muzikinę terapiją, dėlionių ir galvosūkių užimtumą, socialinės adaptacijos užsiėmimus. Pagal projektą dirbs ir šiuo metu skyriuje dirbantys žmonės, ir kineziterapijos specialistai.

Biržų miesto VVG grupės vadovas V. Mizeikis visiems projektų sumanytojams palinkėjo sėkmės juos įgyvendinti, o biržiečiams – naudotis projektų teikiamomis galimybėmis.

Janina BAGDONIENĖ

„Biržiečių žodis“

4 komentarų to “Projektų sumanymai – vardan viltingesnės biržiečių kasdienybės”

 1. turistas parašė:

  Gera, kad yra žmonių, kurie nepraranda vilties. Tie darbeliai, tai tokios ašaros palyginus su statybų skandalais ir sporto centru. Jei ne paleisti vėjais pinigai, rajonui ne palapinės trūktų. Graudu ir liūdna.

 2. Miestietis parašė:

  Eilinė antis,dopingas liaudžiai ir nekompetencija.

 3. Živilei, M. parašė:

  Biržiečia (kaip retai būna) įsikūrė vieni pirmūjų,tai nebuvo nei finansavimo dar nei taisyklių. Iš pradžių kurti strateginiai planai. Ilgai ministerija ir agentūra derino strateginius planus ir taisykles, jas keitė ir t.t.,reikėjo keisti ir strategijas (gaunasi ne ko pats nori, o ko jie). Šiaip visoje Europoje tokios ar panašios problemos, visur taip ilgai (netgi dar igliau) užtruko.
  Kvietimai jau skelbti nuo metų pradžios. Skirtingos sritys skirtingu laiku. Ilgas biurokratinis procesas. Yra ir kiti jau kvietimai ir dar jų bus, visa informacija VVG tinklalapyje.

 4. zivile parašė:

  o tai 2 metus nebuvo jokiu projektu? O sitiems kiek gi reikia lesu? Kazkoks mizeris. O sitiek skirta pinigu!

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.