Nuo pneumokokinės infekcijos gali apsaugoti skiepai

2017-11-12 | Kategorija: Visuomenė

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl pneumokokinės infekcijos kasmet pasaulyje miršta 1,6 mln. žmonių, todėl PSO vaikų skiepijimą pneumokokine vakcina išskiria kaip prioritetinį. Asmenys, kurie priklauso rizikos grupėms, nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami nemokamai.

Didžiausia rizika susirgti – vaikams

Pneumokokų nosiaryklėje nešiotojai yra apie 40-60 proc. mažų vaikų, 6-10 proc. paauglių ir 3-4 proc. suaugusiųjų. PSO duomenimis, didžiausia rizika susirgti pneumokokinėmis ligomis yra jaunesniems nei 2 metų amžiaus vaikams, taip pat vyresnio amžiaus asmenims (vyresniems nei 65 metų) bei daug rūkantiems ir nesaikingai alkoholį vartojantiems asmenims. Rizika susirgti yra didesnė lėtinių būklių asmenims, pavyzdžiui, sergantiems širdies ar plaučių liga, diabetu, asmenims, kuriems yra pašalinta blužnis, ar esant kitoms būklėms, kai nuslopinama imuninė sistema, pavyzdžiui, progresuojanti ŽIV infekcija.

Pneumonija – viena dažniausių gripo komplikacijų

Bakterinė pneumonija yra dažniausia gripo komplikacija, dėl kurios ligonį būtina hospitalizuoti, todėl rekomenduojama kasmet pasiskiepyti ir sezoninio gripo vakcina.

Ligos sukėlėjai

Plaučių uždegimą (pneumoniją) gali sukelti virusai, bakterijos ir grybeliai. Ligos sukėlėjai plinta įvairiais būdais, tačiau dažniausiai galima užsikrėsti nuo sergančio, čiaudinčio ar kosinčio asmens, t. y. oro lašeliniu būdu. Dažniausia plaučių uždegimo priežastis – pneumokokinės infekcijos sukėlėjai (Streptoccocus pneumoniae).

Pneumokokinė infekcija pasireiškia įvairiomis formomis

Dažniausi pneumokokinės infekcijos susirgimai tiek vaikams, tiek suaugusiems yra ausies ir plaučių uždegimai, kiek rečiau: sinusitai, pūliniai pleuritai, konjunktyvitai ir kt. Pavojingiausi yra meningitai, kuriems būdingas didelis mirštamumas.

Klinikinė eiga – labai sunki

Pneumokoko sukeltų ligų klinikinė eiga nesiskiria nuo kitų bakterijų sukeltų ligų, tačiau dažniausiai būna labai sunki. Galima išskirti kelis simptomus: staigus karščiavimas, stiprus skausmas krūtinės srityje, kosulys, dusulys, tačiau pneumokokinė infekcija neturi jai būdingų specifinių klinikinių simptomų.

Kaip apsisaugoti nuo pneumokokinės infekcijos?

Nors didelį vaidmenį ligos išvengimui vaidina nespecifinės apsaugos priemonės: imuniteto stiprinimas, bendrų asmens higienos įgūdžių taikymas ir kt., tačiau skiepai yra pati efektyviausia apsisaugojimo priemonė nuo pneumokokinės infekcijos.

Nuo 2015 m. gruodžio Lietuvoje valstybės lėšomis nuo pneumokokinės infekcijos pradėti skiepyti vaikai ir suaugę, priklausantys rizikos grupėms: sergantys onkologinėmis, kvėpavimo organų lėtinėmis ligomis, cukriniu diabetu ir kt. Vaikai nuo šios infekcijos skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

NVSC Panevėžio dep.inf.

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.