Vilniaus Rotušėje atidaryta Ramūno Danisevičiaus autorinė paroda

2017-11-08 | Kategorija: Susitikimai

Vilniaus rotušė. ©selonija

Lapkričio 7-ąją Vilniaus Rotušėje  buvo atidaryta fotografo Ramūno Danisevičiaus paroda.

Šiais laikais, kai beveik kiekvienas, besinešiojantis išmanųjį telefoną, gali bet kuriuo metu ,,pagauti“ įdomų kadrą ar užfiksuoti neįprastą vaizdą, būti žinomu fotografu nėra lengva.  Daugelis žiniasklaidos priemonių nuolat kviečia savo žiūrovus ir skaitytojus siųsti įdomesnes nuotraukas, vaizdo įrašus, o labiau pasisekusius – skelbia  viešai, suteikdami, nors trumpam, didžiulę auditoriją autoriams ir jų pavykusiems darbeliams.

Parodos atidarymo svečiai. ©selonija

Nuo  jų neatsilieka ir socialiniai tinklai, kuriuose kasdien pasirodo milijonai vaizdų, platinamų visame pasaulyje. Sąsajų su populiariausiu Lietuvoje socialiniu tinklu Facebook neslepia ir Ramūnas: jau pats pavadinimas galimas skaityti taip, kaip žiūrovui patogiau – vieniems Likę, kitiems gi – LIKE, dešimtis kartų per dieną paspaudžiamas ženklas, kurio veiksmažodinė forma ,,laikinti“ gavusi bendrinėje kalboje jau beveik lietuviško žodžio statusą .

©selonija

Kas ,,draugauja“ tinkle su autoriumi arba bent jau seka  jo paskyrą, didelę dalį jo fiksuojamų vaizdų dažnai mato būtent Feisbuke.  Ar yra prasmė rengti parodą iš darbų, kuriuos prieš tai daugelis matė tinkle? R.Danisevičiaus nuomone – verta. Jis teigia norįs bendrauti ne tik virtualiai, bet ir gyvai, ypač su tais, kurie galbūt nesinaudoja ar retai naudojasi socialiniais tinklais.  ,,Feisbuko paskyroje gali turėti daugybę draugų, o išėjęs į gatvę pasijusti labai vienišas. Todėl norisi rengti parodas, pasimatyti su draugais, pabendrauti su tais, kurie mano kūrybą seka ne socialiniuose tinkluose,“ – pristatydamas parodą teigė fotomenininkas.

©selonija

Parodą organizavęs Spaudos fotografų klubas pabrėžė, kad Ramūnas yra unikalus pasaulio tyrinėtojas, kurio darbai išties daro įtaką ne tik jauniesiems kolegoms, bet ir visiems, ieškantiems neįprasto rakurso ar kadro kasdieniniuose dalykuose.

Jaunųjų fotografų kūryba ir komentarai. ©selonija

Parodoje šalia R.Danisevičiaus darbų eksponuojama ir jaunųjų fotografų kūryba. Ramūno kolegos parodai pateikė darbus, kurie, jų nuomone, kažkuria prasme parodo Ramūno įtaką  – pačiu kadru, pasaulėjauta ar nuotaika. ,,Dažnai Ramūno užfiksuoti kadrai parodo, kad kažką praleidai ir nematei. Būna, kad praėjus šiek tiek laiko po renginio pamatai Ramūno nuotraukas ir galvoji: kaip jis tai pamatė, juk ir aš ten buvau, ir kiti buvo?“ – stebisi Žygimantas Gedvila.  Jam antrina Ieva Budzeikaitė: ,, Niekam tikriausiai ne paslaptis, kad Ramūnas yra kitoks ir mato kitaip, daugiau.“ 

Parodos autorius – fotografas Ramūnas Danisevičius.

Atidarydamas parodą filosofas Liutauras Degėsys teigė, kad R.Danisevičiaus nuotraukos, žmogui, žiūrinčiam į jas, padeda pastebėti jį patį. ,,Žiūrėdami į Ramūno nuotraukas, mes  galim pamatyti vieną paprastą dalyką – kaip mes patys keičiamės, besikeičiant pasauliui,“ – teigė filosofas.

Jonas Staselis. ©selonija

Spaudos fotografų prezidentas Jonas Staselis pasidžiaugė, kad klubas ne tik organizuoja konkursus ir festivalius, bet ir pradėjo rengti kolegų autorines parodas. Kalbėdamas apie R.Danisevičiaus parodą, spaudos fotografus vienijančio klubo vadovas teigė, kad pradinė mintis kilusi, kai prieš pora metų visi ėmė garsiai kalbėti apie šimtmetį, ką ir kiek visi ruošiasi tam šimtmečiui nuveikti. ,,Toks jausmas, kad Lietuvoj per šimtą metų nieko nevyko, ir dabar reikės skubiai padaryti viską, kas neįvyko,“ – ironizavo J.Staselis. Tad parodos mintis buvusi labai paprasta – ,,Ramūno darbais, gyvenimo pastebėjimais parodyti, kokie mes ateinam į tą šimtmetį, tiek žmonėmis, tiek peizažu, tiek miestu, kas mes patys esame šiame greit besisukančiame pasaulyje.“

Poetas Edmondas Kelmickas juokavo – jeigu Rotušės grandai paprašytų pastatyti R.Danisevičiaus skulptūrą, jis pastatytų ją šitoj aikštėj

E.Kelmickas. ©selonija

[Rotušės] ir ji atrodytų taip: ant bronzinio dviračio sėdi Danisevičius su užrištom akim, vienoj rankoj- aifonas, kitoj – kamera. ,,Ir aš nenustebčiau, kad ir šitaip jisai pataikytų. Tai yra toks virtuozas, kuris nuolat glumina, priverčia nusišypsoti, aukščiausio dalyko meistras, o kartu –  neįtikėtinai jautrus menininkas,“ – tvirtino E.Kelmickas. Poetas priminė kažkada nuskambėjusią pirmąją A.Solženicyno knygą – ,,Viena Ivano Denisovičiaus diena“ ir juokais pavadino parodą ,,Šiek tiek išėjęs iš darbo – viena Ramūno Danisovičiaus diena“. ,,Tai  yra ir viena diena, ir beveik visos dienos. Jis yra toks, koks jis yra – virtuozas, meistras, menininkas, pačia giliausia prasme,‘‘ – sveikino parodos autorių E.Kelmickas.

Ir iš tiesų – dauguma vilniečių yra įsidėmėję dviračiu po miesto centrą beminantį ilgšį, apsikarsčiusį fotoaparatais, kuris sustojęs dar ir telefonu pafotografuoja, jeigu nespėja kitaip. Vilniaus kiemai, skersgatviai, ant palangių įdėmiai gyvenimą stebintys katinai (mėgstami Ramūno herojai), vasaros balose atsispindintys miesto bokštai, senų namų detalės sukuria  paslaptingą ir fantastišką Vilniaus kasdienybės istoriją, kurios mes patys, vaikščiodami tomis pačiomis gatvėmis, kažkodėl nesugebam pastebėti. Pamačius Ramūno nuotraukas, apima apgaulingas įspūdis, jos atrodo tokios paprastos, anot Pauliaus Peleckio, kad galėtum imti ir paprasčiausiai jas pakartoti. ,,Bet kai mėgini ką nors atkartoti, supranti, kad nė velnio nėra paprasta,“ – tvirtina jaunasis R.Danisevičiaus kolega, pabandęs taip lengvai, kaip Danisevičius, nufotografuoti katiną.  

Parodos tortas. ©selonija

Kaip minėta, parodoje esama daug nuotraukų, kurias autorius jau buvo skelbęs feisbuke. Į parodą nuotraukos atkeliavo kartu su feisbuko komentarais – tad tie, kurie nesinaudoja socialiniais tinklais ar ,,nedraugauja“ su Ramūnu feisbuke ir nemato, ką tinklo draugai mano apie jo kūrybą, iš dalies galės susipažinti su komentarais parodoje.

©selonija

Kaip feisbuke rašė vienas iš komentatorių –  [Jis],,gali fotografuoti Canon, Zenit, Smena, telefonu, batų ar degtukų dėžute – visi aplink griūna iš klumpių.“  

Belieka linkėti, kad Ramūnas Danisevičius kada nors atvežtų šią parodą ir į Biržus.

selonija.lt

Tags:

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.