Ištirta, kokia dalis erkių užsikrėtusios Laimo ligos sukėlėjais Panevėžio regione

2017-09-04 | Kategorija: Visuomenė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento specialistai, siekdami nustatyti erkių užsikrėtimą Laimo ligos (toliau – LL) sukėlėjais, šiais metais gegužės ir rugpjūčio mėn. rinko erkes (Panevėžio rajone, Papojaus miške). Į Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją buvo pristatyti 35 erkių mėginiai. Atlikus laboratorinius tyrimus, nustatyta, kad 14,3 proc. erkių mėginių buvo užkrėstos Laimo borelijomis (bakterijomis Borrelia burgdorferi).

Šiais metais užregistruota daugiau LL atvejų

Panevėžio departamento duomenimis, Panevėžio regione š. m. sausio – liepos mėn. užregistruoti 105 LL atvejai, kai praėjusiais metais tuo pačiu metu – mažiau (81 atvejis). Per pastaruosius dešimt metų daugiausia LL atvejų buvo užregistruota 2009 m. (593 atv.). Panevėžio regione praėjusiais metais sergamumas LL siekė 13,55 atv./10 tūkst. gyv. (309 atv.), tuo pačiu laikotarpiu Lietuvoje sergamumo LL rodiklis buvo mažesnis – 10,16 atv. 10 tūkst gyv. (2915 atv.).

LL sukelia įvairių žmogaus organizmo sistemų sutrikimus

LL požymiai paprastai pasireiškia per 2-30 dienų nuo erkės įkandimo. Ligos sukėlėjas, įsisiurbus užsikrėtusiai erkei, žmogui dažniausiai perduodamas per 1-3 dienas. Ligos kliniką galima suskirstyti į tris etapus. Ankstyvoje LL stadijoje pasireiškia odos išbėrimas, vadinamas migruojančia eritema (1 stadija). Šis raudonas odos išbėrimas ar odos pažeidimas atsiranda apie 60-80 proc. atvejų per 2-30 dienų nuo erkės įkandimo. Jei asmuo negydomas, infekcija išplinta ir paveikia nervų sistemą, sąnarius ir/ar širdį (2 stadija) ir gali trukti kelias dienas ar savaites. Lėtinė LL (3 stadija) nėra dažna. Dažniausiai pasireiškia sąnarių, ypač kelių, pažeidimo požymiais. Ligonis gali skųstis galvos skausmu, raumenų silpnumu, atminties susilpnėjimu, miego sutrikimu ir kt.

Įsisiurbusią erkę svarbu kuo greičiau ištraukti

Pamačius įsisiurbusią erkę, ją reikia kuo skubiau pašalinti pincetu ar kitomis priemonėmis, nes per 12-24 valandas nuo įsisiurbimo pradžios nėra didelės galimybės užsikrėsti LL. Todėl jei erkė nedelsiant pašalinama po įsiurbimo, infekcijos rizika žmonėms labai sumažėja.

NVSC Panevėžio dep.inf.

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.