Liga, kurios simptomų kurį laiką nejaučiama

2017-08-05 | Kategorija: Visuomenė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai informuoja, kad askaridozė yra parazitinė liga, kurią sukelia apvaliosios kirmėlės – askaridės (Ascaris lumbricoides). Šia liga žmogus gali užsikrėsti ištisus metus, tačiau dažniausiai užsikrečia vasarą ar rudenį, kai dirvožemyje susikaupia daugiausiai subrendusių kiaušinėlių, žmonės dirba įvairius žemės ūkio darbus, o vaikai didžiąją dienos dalį praleidžia lauke.

Panevėžio departamento duomenimis, 2016 m. sergamumas askaridoze Panevėžio regione siekė 0,18 atv./10 tūkst. gyv., kur buvo užregistruoti 4 šios ligos atvejai, tuo tarpu Lietuvoje – 0,66 atv./10 tūkst. gyv. (188 atvejai). Didžiausias sergamumas askaridoze praėjusias metais buvo registruotas Kupiškio rajone (2 susirgimai). Šiais metais Panevėžio regione susirgimų askaridoze nebuvo registruota.

Negydomi ligoniai yra ilgalaikiai infekcijos platintojai, didinantys riziką užsikrėsti kitiems

Ligos infekcijos šaltinis yra askaridoze sergantis žmogus, kuris su išmatomis platina kiaušinėlius. Žmogus užsikrečia askaridžių kiaušinėliams per burną patekus į žarnyną. Askaridžių kiaušinėliai į organizmą gali patekti per dirvožemiu suterštas rankas, valgant nešvarias žalias daržoves, vaisius, uogas, geriant nevirintą atvirų vandens telkinių vandenį. Taip pat kiaušinėlių ant maisto gali patekti su dulkėmis, juos gali pernešti musės, tarakonai.

Dažnai askaridozė praeina nepastebėta ir nustatoma atsitiktinai

Liga nustatoma atlikus išmatų tyrimus ir radus askaridžių kiaušinėlių arba suaugusiai kirmėlei pasišalinus su išmatomis. Klinikiniai simptomai dažniausiai pasireiškia ligoniams, kurių organizme parazituoja daug askaridžių. Lervų migracijos laikotarpiu (7-15 dienų po užsikrėtimo) jaučiamas bendras negalavimas, nedidelis karščiavimas, kosulys, bronchito požymiai, galimas plaučių uždegimas, kartais odos bėrimas, karkalai plaučiuose. Šioje ligos stadijoje tiriant išmatas askaridžių kiaušinėlių nerandama. Vėliau, kai organizme parazituoja jau suaugusios kirmėlės, ligonis skundžiasi pablogėjusiu apetitu, pykinimu, pilvo skausmu, nervingumu, greitu nuovargiu ir kt. Vaikams būdingas seilėtekis, griežimas dantimis (naktį), naktinės haliucinacijos, pilvo pūtimas bei skausmai.

Ką reikia daryti, norint išvengti parazitinių ligų?

Rekomenduojama kruopščiai laikytis higienos. Tekančiu vandeniu su muilu nusiplauti rankas pasinaudojus tualetu, prieš valgį ar maisto ruošimą, grįžus iš lauko, po žemės darbų ar žaidimų smėlio dėžese. Nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių. Saugoti geriamąjį vandenį, maisto produktus bei aplinką nuo užteršimo fekalijomis. Stengtis neužteršti neplautomis rankomis namų apyvokos daiktų, naikinti muses, kurios gali pernešti kirmėlių kiaušinėlius ant maisto. Negerti ir nenaudoti maisto gamybai, daržovėms, vaisiams, uogoms plauti atvirų telkinių vandens.

NVSC Panevėžio dep.inf.

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.