Atsako teisininkas: Automobilio nuoma Europoje: kaip išvengti nesusipratimų

2017-07-19 | Kategorija: Įdomu žinoti

Klausimas:

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį ES valstybėse nuomojantis automobilį?

Atsako Europos vartotojų centro direktorius Tomas Kybartas:

Vartotojas iš Lietuvos po kelionės į Italiją patyrė netikėtų nuostolių. Kelionėms po šalį vaikinas išsinuomojo automobilį ir pasirašė nuomos dokumentus gerai neapžiūrėjęs automobilio. Grąžinant automobilį nuomos kompanijos atstovas nurodė, kad vartotojas įbrėžė stiklą ir nuo asmens banko kortelės buvo nuskaičiuota 500 eurų žalos atlyginimui. Lietuvė, atostogaudama Ispanijoje išsinuomojo automobilį ir pasirašė sutartį ispanų kalba, kurios nesuprato. Vėliau paaiškėjo, kad ji užsisakė papildomų paslaugų, kurių jai nereikėjo, ir turėjo sumokėti gerokai didesnę sumą. Tai tik keletas atvejų, kaip galima nukentėti, nežinant savo teisių.

Europos vartotojų centro ekspertai pataria, į ką atkreipti dėmesį, nuomojantis automobilį kitoje šalyje. Pirmiausia būtina atidžiai perskaityti nuomos sutartį – tai bus svarbiausias dokumentas kilus ginčui tarp vartotojo ir nuomos kompanijos. Sutartyje apibrėžiama nuomos kaina, sąlygos, papildomos paslaugos ir jų įkainiai, nuomininko atsakomybė avarijos ar vagystės atveju ir pan. Prieš pasirašant sutartį reikia peržiūrėti bent kelių nuomos kompanijų pasiūlymus ir išsirinkti palankiausią. Svarbu įvertinti ne tik galutinę nuomos kainą (kas į ją įtraukta, o už ką teks papildomai mokėti), bet ir įmonės patikimumą (pasidomėti įmonės istorija, patirtimi, rekomendacijomis, klientų atsiliepimais). Atkreipkite dėmesį, kad kai kurie nuomotojai išnuomoja tik civiline atsakomybe apdraustus automobilius, kiti – su pilnu kasko draudimu.

Daug paslaugų neįeina į bazinę nuomos kainą, pavyzdžiui, už automobilinę kėdutę vaikui, žiemines padangas ar stogo bagažinę reikia sumokėti papildomai. Nuoma gali brangiau kainuoti ir tuomet, kai automobilis išsinuomojamas oro uoste ar traukinių stotyje, arba pristatomas į nustatytą vietą ar iš ten paimamas, taip pat jei grąžinamas kitoje vietoje nei išnuomotas. Taip pat gali tekti daugiau mokėti, jei išsinuomotu automobiliu norėsite keliauti į tam tikras šalis, nuvažiuosite labai didelius atstumus ir pan. Dažnai taikomi papildomi mokesčiai, jei vairuotojui yra mažiau nei 24 metai.

Atidžiai įvertinkite pigios nuomos pasiūlymus, kadangi tokie pasiūlymai paprastai būna su minimaliu draudimu ir be jokių papildomų paslaugų, taip pat dažniausiai turi nemažai apribojimų (nuo automobilio modelio pasirinkimo iki leistino kilometrų skaičiaus). Svarbu išsiaiškinti nuomos kompanijos kuro politiką (ar automobilį turite grąžinti tuščiu ar pilnu baku), kad netektų mokėti papildomai.

Negalima pasirašyti sutarties, jei ji pateikta kalba, kurios vartotojas nemoka.

Užsisakius automobilį būtina atsispausdinti užsakymo patvirtinimą („voučerį“), įrodantį, kad paslauga yra dalinai ar pilnai apmokėta.

Prieš pasiimant išnuomotą automobilį jį būtina patikrinti dalyvaujant nuomos kompanijos darbuotojui: ar automobilio kėbulas nesubraižytas ir neįlenktas, ar salonas tvarkingas ir pan. bei sužymėti visus esamus automobilio apgadinimus (nuomos sutartyje paprastai būna tam skirtas automobilio brėžinys) – kitaip negalėsite įrodyti, kad šie trūkumai atsirado ne dėl Jūsų kaltės. Būtų geriausia pažeidimus nufotografuoti arba nufilmuoti.

Automobilį rekomenduojama grąžinti ne vėliau nei nurodyta nuomos sutartyje, kadangi vėluojant grąžinti gali tekti mokėti papildomai. Taip pat reikalaukite, kad grąžinus automobilį Jums būtų raštiškai patvirtinta, jog automobilis grąžintas nepriekaištingos būklės. Nerekomenduojama grąžinti automobilio ne darbo metu. Dėl to gali atsirasti ne tik papildomų išlaidų, bet ir padidėti tikimybė, kad Jums bus pateikta sąskaita už tariamus automobilio trūkumus, o Jūs neturėsite galimybės nuomotojui asmeniškai įrodyti, kad grąžinote automobilį nepriekaištingos būklės.

Kilus problemų pateikite nuomos kompanijai pretenziją raštu.

Jei neužfiksavote automobilio pažeidimų prieš jį pasiimdami, bus sudėtinga įrodyti, kad jų nepadarėte, jei pasirašėte sutartį jums nesuprantama kalba ir pats nežinodamas sutikote mokėti už papildomas paslaugas, taip pat bus sunku susigrąžinti sumokėtas lėšas.

Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.