Kokia bus miesto šventė?

2017-06-23 | Kategorija: Įžvalgos

Prieš kelias dienas Biržų rajono savivaldybės tinklalapyje paskelbta miesto šventės programa. Šventė vyks tradiciškai rugpjūčio pradžioje – 4–6 dienomis. Kokia ji bus šiais metais, kiek kainuos ir kuo išsiskirs iš kitų miesto švenčių, kalbėjomės su rajono mero pavaduotoja Irute Varziene.

 Šiemet miesto šventė vadinsis „Biržai – sostinė mano“. Kas idėjos autorius?

Pavadinimą pasiūlė buvusi mokytoja Janina Pilėnienė. Jos siūlymą mums perdavė dukra Gražina Strazdienė. Tai žodžiai iš Konstantino Snarskio-Žvaigždulio eilėraščio, dedikuoto Halinai Korsakienei. H. Korsakienė pasinaudojo šia citata pavadindama vieną savo apybraižų. Tad buvo šiek tiek painiavos.

Kas sukūrė šventės logotipą, kuriame mūsų pasididžiavimas – Biržų pilis?

Logotipą kūrė buvusi dailės mokytoja, šiuo metu dirbanti bendrovėje „Siūlas“ Violeta Titaitienė.

Šventės programoje yra renginių, kurie nieko bendra neturi su Biržais. Pavyzdžiui, bus pristatyta Marcelijaus Martinaičio  kūryba, rodomas filmas apie roko grupės „Rolling Stones“ kelionę po Lotynų Ameriką, vyks italų keramikos darbų paroda. Kodėl toks pasirinkimas?

Miesto šventė yra  skirta Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui. Joje svarbiausia – laisvės idėja. Todėl ieškojome sąsajų. Antra, per miesto šventę visos kultūros įstaigos planuoja renginius. Biržų Jurgio Bielinio viešoji biblioteka jau buvo suplanavusi renginį, skirtą Marcelijaus Martinaičio kūrybai. Be to, galima rasti asociacijų su laisvės tema. M. Martinaitis kartu su Roko maršu keliavo po Lietuvą, lankėsi ir Biržuose. Filosofų diskusijoje, kuri vyks šventės metu, taip pat bus diskutuojama laisvės tema. Deriname, kas šiame renginyje dalyvaus. Norėjome šventės metu parodyti filmą „Emilija iš Laisvės alėjos“, tačiau biblioteka šį filmą numačiusi rodyti rudenį, nesinorėjo kartotis. Be to, „Kino karavano“ organizatoriai pasiūlė mums filmą apie „Rolling Stones“ kelionę po Lotynų Ameriką. Tai – asociacija su Sąjūdžio laikų mūsų grupe „Antimi“. O kuo siejasi italų paroda ir miesto šventė? Čia sąsają su Biržais rado muziejaus direktorius Gintaras Butkevičius. Kaip sakė Borisas Dauguvietis, „Biržai – antras miestas po Romos“. Tai papokštaujant galima rasti asociaciją su italų keramikos paroda. Norime, kad miesto šventės renginiai būtų geros kokybės ir kiekvienas jų rastų savo žiūrovą.

Kas šių metų šventėje bus tokio išskirtinio, ko nematėme kitose miesto šventėse?

Jei pavyks įgyvendinti, tai išskirtinis bus renginys „Linksmasis retro“ Rotušės gatvėje. Čia įsikurs raštininkas, mėsininkas, cukrainė, fotoateljė. Prie buvusios Rotušės raštininkas priiminės piliečių skundus ir pan. Teatralizuotą reginį kurs „Sėlos“ muziejininkai ir Vitos Vorienės vadovaujamas Boriso Dauguviečio mėgėjų teatras. Norime, kad ši gatvė per šventę būtų gyva, nes to pageidavo biržiečiai.

Kurį laiką į miesto šventes nebuvo kviečiami svečiai iš miestų partnerių, kaimyninių rajonų. Ar šiais metais jų sulauksime?

Dėl lėšų taupymo svečių į miesto šventes nekvietėme dvejus metus. Šiais metais miestams partneriams jau išsiuntėme kvietimus ir laukiame atsakymų.

Ar vyks iškilmingas rajono Tarybos posėdis?

Norime, kad  šventė būtų visų biržiečių šventė. Rugpjūčio 5 dieną 14 valandą Pilies kieme vyks iškilmingas teatralizuotas visų biržiečių ir svečių susitikimas. Kviečiame visas organizacijas, įmones, bendruomenes teikti pasiūlymus apdovanoti mero padėkomis Biržų kraštui gerą padariusius žmones, altruistus ir t. t. Šiame susitikime jiems bus įteiktos padėkos. Čia sveikinimo žodį tars meras, dalyvaus miestų partnerių delegacijos.

Kasmet per miesto šventę įteikiama Antano Macijausko premija Lietuvos žurnalistui už pastarųjų metų darbus. Kaip manote, ar šią premiją teikti tikslinga ir ar ji neturėtų įgauti platesnės prasmės?

Šiemet Antano Macijausko premija taip pat bus teikiama. Dėl jos vertėtų diskutuoti Kultūros taryboje. Galbūt dėl to, kad ji liktų Biržuose, nors į ją pretenduoti gali ir biržiečiai. Mano nuomone, galėtų premija būti rimtesnė, platesnio konteksto. Pavyzdžiui, kultūros premija. Tačiau užsidaryti vien Biržuose nesinorėtų. Kitų rajonų, įsisteigusių įvairias premijas, praktika rodo, jog tai vyksta šalies lygmeniu. Bet kad premijuojami būtų ne vien žurnalistai, Kultūros taryba galėtų diskutuoti.

Koks šiųmetės šventės biudžetas?

Iš rajono biudžeto numatyta skirti 20000 eurų, tačiau šventės sąmata didesnė – 32000 eurų. Į šias išlaidas įskaičiuotas ir svečių priėmimas, koncertai ir visos kitos išlaidos.

Anksčiau vykusioms miesto šventėms biudžeto pinigai nebuvo naudojami, užtekdavo rėmėjų lėšų. Ar yra verslininkų, kurie norėtų šventę paremti?

Kol kas tokių verslininkų nėra, jų iš anksto nelabai būdavo ir anksčiau. Ruošiamės vykti pas verslininkus, pristatyti jiems detalią šventės programą ir prašyti paremti vieną ar kitą renginį, koncertą. Kitą savaitę žadame lankyti verslininkus. Kaip ir ankstesniais metais, bėgimą „Biržų kilometrai“ rengia „Biržų duona“. Esame dėkingi Andriui Kurganovui. Tačiau ir prie šio renginio prisideda Savivaldybė. Miestui paruošti, užtverti reikia apie 2000 eurų.

Už miesto švenčių rengimą atsakote ne vienus metus. Galbūt domėjotės, kokį biudžetą miesto šventėms skiria kiti rajonai?

Nemanau, kad kiti miestai norėtų apie tai kalbėti atvirai. Norint sužinoti, kiek kainavo miesto šventės kituose miestuose, reikia pažiūrėti, kokios grupės koncertavo ir kokie yra jų įkainiai. Vakariniai šventiniai koncertai kainuoja daugiausiai. Tad ir šventės kainą galima pagal tai nuspėti. Atsižvelgus į vakaro koncertus, galima daryti prielaidą, jog kiti miestai šventėms skiria šiek tiek daugiau arba tiek pat pinigų, kiek ir mes.

Kas ves Biržų miesto šventę?

Tegu lieka intriga.

 

Kalbėjosi Edita MIKELIONIENĖ

„Biržiečių žodis“

16 komentarų to “Kokia bus miesto šventė?”

 1. Kunigaikščiui parašė:

  Nepasididžiuokit, šventę nors per debesis stebėkit. Pirmose eilėse sėdės neprausti ir nevalgę Legailių seneliai, jiems už nugaros gailiai raudos Medeikių našlaičiai, netekę namų dėl dabartinių ponų kiaulysčių, mielaširdingi miestelėnai tačkom suveš neįgaliuosius, nes jų transporto priemonę atėmė dėl monkės biznio, o į pilies kiemą pazai atvilks du naujuosius autobusus ant kurių bus grafiti konkursas kas gražiau parašys VALDO, VALDO…

  • Dazytojas parašė:

   Perdažyti pernykšti PAZą taip pat vertėtų, nes supus kol naujauosius suremontuos.

 2. Kunigaikštis Radvila parašė:

  Pasižiūrėjau pro debesis į savo miesta Biržus ir stebiuosi jūsu valdžia,nukvakusi kažkokia,prieš penkis šimtus metu mes kitaip valdėme Biržus,klestėjo mūsu miestas tada,kalbėjome tik tiesa,dirbome sažiningai ir mylėjome visus.Amatininkus ir pirklius,valstiečius ir kareivius gerbėme.Kiekviena grašį sažiningai išleisdavome.Dabar matau valdžia miesto iždu naudojasi kaip savu,negerai.

 3. Biedris parašė:

  Tik nepamirškit pakviesti tiek daug nuveikusio Biržams pono Paužos.Tai būtų viena esminė programos dalis.Jei atvirai tokios šventės nereikia,tai tik eilinis pliusiukas ir tiek.Šventinis Tarybos posėdis,pamaldos bažnyčiose…Eiliniui miestelėnui ar svečiui tai visiškai neįdomu.Pripažinkime atrodome skurdžiai,tarsi kokie benamiai,net normalios vietos nebeliko nugriovus estradą.

 4. oooooo parašė:

  PAZ reikėtų perdažyti, nes naujų nesimato, o tai ir tas supus.

 5. Edmundas parašė:

  Kol Irutė džiaugsis atidarytu traktierium Rotušės g.mes savo krautuvėles dėl bėgimo priversti šeštadieni uždaryti. .Aplamai bėgimas šeštadieni sugriauna rengiama muge ,turgadieni,patekimą į bažnyčią,net kitu miestų autobusų vairuotojai neranda privažiavimo į autobusų stotį…

 6. Aliona parašė:

  Programa ir niekiniai gerbiamosios Varzienės komentarai dar kartą parodo iki kiek galima nusivažiuoti. Labai liūdna. Gal geriau grįžtų Zurba, o ne Jonušys?

  • patriotas parašė:

   ne, eina gandai, kad Martinkėnienė pagal seną partinę liniją (TSKP) Krūminienę kalbina trečia patarėja

   • Aliona parašė:

    Tandemas su Matcinkevičiūte baigtų paversti biržiečius Litesko vergais įvairiomis prasmėmis.

 7. is Birzu parašė:

  Norim svente svesti iki paryciu!jei svesti tai svesti!

 8. Svajoklis parašė:

  Biržams ir biržiečiams ir miesto šventei trūksta nuoširdumo,dvasingumo.Viskas labai dirbtina,komerciška.Nėra tokio gilaus vidinio jausmo būnant miesto šventėje,nejauti širdies palaimos.To jausmo dirbtinai nepadarysi,jis turi gimti viduje skatinamas šventiškos auros,o dirbtinės rajono vadovu šypsenos,tuščios gražios kalbos,apsimetinėjimai,nesukuria vidinio džiaugsmo ir palaimos.Dvasiškai skurdėjam,ypatingai pasiklausius mero kalbos .

 9. biržietis parašė:

  Niekas čia programos nekritikuoja ir nebamba kaip iksui atrodo. O pinigai ne svetimi, o mūsų visų, mokesčių mokėtojų. Ir jeigu jau taip myli tuos verslininkus tai ir pasiūlyk jiems, kad daugiau išlaidų ant savęs prisiimtų, o ne blusą į Rygą dėl euro kito varinėtų, nenuskurs juk. O dėl kritikos tai kiekvienas gali išsakyti savo nuomonę ir jokie iksai to neuždraus, kas čia tokio jei žmonės norėtų eisenos kitu laiku ar programos kitokios. O švente aš tikrai džiaugiuosi ir beveik viskas ten gerai, neskaitant kelių nepatogumų ir šiaip Biržuose gyventi puiku, bent man. O tamsta iksas tai esi kiek paranoikas jei manai, kad visi bambekliai ir kažkuom nepatenkinti jei kažką kritikuoja, ir dėl mašinų jau seniai niekas nebebijo palikti jų kur nors atokiau ar tai būtų golfiukas ar mersiukas. Taigi pažiūrėk pirma į save ir nebebambėk ant kritikuojančių, raudonųjų režimo jau seniai nebėra taigi kritika leidžiama jei kartais dar nežinojai.

 10. xxx parašė:

  Ir vistik-sunku gyventi Biržų bambekliams…tik pristatyta šventės programa ir jau pilasi kritika,skaičiuojami svetimi pinigai,dejuojama,kad porą valandų kažkas negalės iš savo kiemo išvažiuoti automobiliu ir pa. Žmogau,išsivaryk tą savo mašiną iš vakaro ant Vabalninko kelio ir palik nakčiai-niekas nelies,nebijok,seniai jau tų golfiukų nebevagia…pasidžiauk švente,nors kartą metuose nusišypsok kaimynams,susitik,paklausk kaip sekasi-garantuoju,sieloje tikrai prašviesės ir tikrai ilgiau gyvensi…

 11. biržietis parašė:

  Tai, kad tam pačiam kurganovui susimoka startinį mokestį norintys prabėgti tuos kilometrus. Gal ir galima būtų jiems padėkoti, kai prisiimtų sau visas išlaidas, o dabar dar miestui kainuoja 2000 ir dar žmonės iš kiemų išvažiuoti negali kada nori.

 12. Kaip gaila parašė:

  Ir vėl eisena vakare… 🙁

 13. patriotas parašė:

  Tos programos sąsajos su laisve arba kvailumas, arba pasityčiojimas iš žmonių

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.