Bažnyčia atsisako vaikų globos namų

2017-05-26 | Kategorija: Tema

„Biržiečių žodžio“ archyvo nuotr.

Savivaldybės administraciją pasiekė Lietuvos evangelikų reformatų Konsistorijos prezidento Nerijaus Krikščiko raštas. Jame rašoma, jog Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios-Sinodo vadovybė nebemato galimybės vykdyti VšĮ „Vaiko užuovėja“ socialinės vaikų globos ir siūlo savininko teises ir pareigas perimti Biržų rajono Savivaldybei.

Prieš trejus metus „Biržiečių žodyje“ rašėme apie Socialinių paslaugų departamento patikrinimus VšĮ „Vaiko užuovėja“. 2014 metų lapkritį atlikto patikrinimo išvadose buvo nurodyti pažeidimai, kuriuos privalu pašalinti. Jie buvo sudėlioti į 17 punktų. Tikrintojai nustatė, jog vaikų globos namuose gyvenantiems vaikams neužtikrinama jų poreikius atitinkanti aplinka, pažeidžiamos vaiko teisės į tinkamos kokybės socialinę globą, visavertį asmenybės vystymąsi, socialinę integraciją, savarankišką gyvenimą. Vaikų globos namų darbuotojams trūksta kompetencijos įvardinti konkrečias priemones problemoms spręsti. Skiriamas nepakankamas dėmesys mitybos įpročiams ugdyti (rasti produktai su pasibaigusiu galiojimo terminu), vaikai nepratinami kartu su darbuotojais įsigyti produktų parduotuvėje. Tikrintojams kliuvo seniai nekeisti dantų šepetėliai bei vaikams pasiekiamoje vietoje laikomi vaistai. Globos namų baldai sulūžę, vaikų žaislai ir drabužiai purvini ir t. t.. Išvadose buvo siūloma svarstyti įstaigos vadovės kompetencijos eiti šias pareigas klausimą.

Po patikrinimų įstaigai laikinai buvo sustabdyta licencija. Tuometinė įstaigos vadovė Daiva Janonienė tikrintojų išvadas pripažino tik iš dalies, patikrinimą vadino tendencingu. Mat įstaiga negali išbristi iš skolų dėl nuolatinio lėšų trūkumo.

Šių metų pradžioje Evangelikų reformatų bažnyčios generalinio superintendento Tomo Šerno iniciatyva įvyko VšĮ „Vaiko užuovėja“ steigėjų Evangelikų reformatų bažnyčios atstovų bei Biržų rajono valdžios susitikimas. Jame abi pusės bandė aptarti „Vaiko užuovėjoje“ susidariusią finansinę ir ūkinę situaciją bei rasti sprendimus, kaip tą situaciją išspręsti. Tąkart T. Šernas kalbėjo, jog bažnyčia nuo pat įsteigimo keturiolika metų vaikų namus rėmė kiek galėjo, tačiau juos išlaikyti privalo Savivaldybė.

„Vaiko užuovėja“ dėl sunkios finansinės padėties prašė Savivaldybės padidinti finansavimą. Finansavimą savivaldybė padidino nežymiai, todėl, vaikų namams nepavyko išbristi iš skolų. Tuomet merui V. Valkiūnui kilo abejonių: gal vaikų namuose lėšos naudojamos neracionaliai?

Šioms mero abejonėms išsklaidyti Konsistorija nusprendė pasamdyti nepriklausomą finansų ir veiklos auditą. Auditoriai didesnių pažeidimų nerado. Savivaldybės skirtų lėšų naudojimą tikrino Savivaldybės kontrolierė. 2016 metais Savivaldybė „Vaiko užuovėjai“ skyrė 182600 eurų biudžeto lėšų, iš kurių: darbo užmokesčiui – 137874 eurus, socialinio draudimo įmokoms – 42090 eurų, prekėms ir paslaugoms – 2636 eurus. Pasak kontrolierės, didelių nusižengimų audito metu ji nerado.

Neatlaikiusi nuolatinio spaudimo, „Vaiko užuovėjos“ vadovė Daiva Janonienė išėjo iš darbo. O Evangelikų reformatų bažnyčios Konsistorija nusprendė vaikų globos namų atsisakyti.

Konsistorijos prezidentas N. Krikščikas rašte merui, Administracijos direktoriui ir rajono Tarybos nariams nurodo šias sprendimo priežastis. Biržų rajono savivaldybė nuo 2016 metų atsisako peržiūrėti 2004 metais pasirašytą bendradarbiavimo sutartį bei 2008 m. susitarimą dėl sutarties pakeitimo ir mokėti už vaikų globos namams suteiktas paslaugas pagal realias paslaugų išlaidas atitinkančias kainas, į kurias įeina darbo užmokestis, socialinis draudimas, komunalinės išlaidos ir kt. išlaidos, kurios yra numatytos socialinės globos kainos nustatymo metodikoje. Be to, ilgamečiai Bažnyčios partneriai, nuolat rėmę vaikų globos namus, yra nusivylę susidariusia situacija, kai faktiškai reikia remti ne tik vaikus, bet ir Savivaldybę. Dėl šios priežasties rėmimas iš užsienio beveik nutrūko. Dėl lėšų trūkumo įstaiga nebeturi galimybės išlaikyti aukštus socialinės globos standartus atitinkančias sąlygas: atnaujinti gyvenamąsias patalpas, inventorių, buitinę techniką, tenkinti būtiniausius vaikų poreikius, finansuoti darbuotojų kvalifikacijos kėlimą.

Rašte pabrėžiama, kad šiuo metu Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios-Sinodo vadovybė nemato galimybės toliau globoti vaikų ir siūlo savininko teises ir pareigas perimti rajono Savivaldybei. Kitu atveju vaikų globos namai bus likviduoti, o ten gyvenantys vaikai iškelti gyventi kitur.

Vicemerė I. Varzienė „Biržiečių žodžiui“ sakė, jog šiuo klausimu vyko darbinis pasitarimas. Teisininkai parengė atsakymą į Konsistorijos raštą. Teisininkų manymu, derėtų patikslinti sutarties nutraukimo sąlygas. Anot vicemerės, visoms procedūroms atlikti yra numatyti šeši mėnesiai, tad reikia elgtis apdairiai, neskubėti.

I.Varzienė sakė, jog lankėsi „Vaiko užuovėjoje“ ir bendravo su laikinai pareigas einančia vadove Ingrida Butkevičiūte. Anot merės, labai svarbu, kad licencija nebūtų atimta, tad Socialinių paslaugų priežiūros departamentui buvo išsiųstas trūkumų „Vaiko užuovėjoje“ šalinimo planas. Jei licencija bus pratęsta, Medeikių „Vaiko užuovėjoje“ planuojama palikti dvi laikinas globos grupes. Tuo pat metu bus ieškoma pastato bendruomeniniams namams steigti. Vienas iš variantų – įsigyti Papilyje parduodamą namą su žemės sklypu.

Lietuvos Prezidentės ir Vyriausybės tikslas – iki 2020 metų šalyje neturėtų likti vaikų namų. Jie pradžioje turėtų būti pertvarkyti į bendruomeninius namus. Iš pradžių šalies valdžia žadėjo finansuoti bendruomeninių namų įsigijimą, tačiau šios kalbos nutilo.

Rajono valdžia planuoja pradžiai įsigyti bent vieną butą ar namą, kur būtų apgyvendinta dalis vaikų namų auklėtinių. Kalbama ir apie finansinį globėjų skatinimą. Galbūt tuomet žmonės ryžtųsi nelengvam sprendimui priglausti svetimą vaiką.

Edita MIKELIONIENĖ

„Biržiečių žodis“

Tags:

14 komentarų to “Bažnyčia atsisako vaikų globos namų”

 1. pilietis parašė:

  Tikrino, tikrina, tikrins, o kaip bus su vaikais, kas patikrins??????kas pasakys,kas pagaliau pasirūpins ir iš kokių lėšų…?kada kas paaiškės ir vėl nieks nežino…

 2. patriotas parašė:

  Dar vienas pastebėjimas. Medeikius tikrino Soc. apsaugos ir darbo ministerijos klerkai. Viena jų – varzienės draugės iš Kaišiadorių Suslavičienės dukra. Legailius irgi ta pati Co tikrino. Vienur viskas blogai, kitur viskas gerai. Kur patys suprantate

  • ... parašė:

   STT užleist. Ir netikėtai. Tiek ten, tiek ant pačių tikrintojų. Ir nešališkai patikrint.

 3. Verslininkas parašė:

  Šiais laikais ir bažnyčia jau-biznis…supranta,kad gyvename rinkos laikais-neneša pelno,velniop…reikalas žlugęs…

  • oho parašė:

   kaip nusikalbat. Prie ko čia biznis? Savivaldybė pakankamai, kokios sąlygos keliamos, lėšų neskiria, bažnyčia juk negali išlaikyti savivaldybės. Jei UAB Biržų vandenys pasakė, kad dėl sąnaudų nebeužtenka lėšų, meras palaikė gyventojams ženklų mokesčių padidinimą. Tuo tarpu vaikų namas lėšų pakankamai neskiriama, o reikalaujama puikiausių sąlygų. Tegu savivaldybė tada pati ir rūpinasi, nes bažnyčia geranoriškai kaip suprantu norėjo padėti 2000 metų pradžioje kai jos buvo paprašyti perimti vaikų globą, bet prasidėjus ekonominei krizei vaikų namams lėšų pakankamai neskirta motyvuojant neva vadovo kompetencija ir pan. – čia yra absurdas. O po to nuvarius siųsti patikrinimus?
   Ir kur tie tobuli vadovai mėtosi, gatvėje? Savivaldybė ilgiausiai pati neranda įvairių darbuotojų, pati turi begalę problemų, o aiškina kaip kitiems gyventi, ir ar nenukreipia dėmesio nuo savo rūpesčių? Turės turbūt dabar dar vieną. Priedo, deja nelabai kūrė alternatyvą vaikų namams. Čia ne tik šios, bet ir praėjusios kadencijos problema. Gaila, kad taip Biržuose vyksta gyvenimas… Politikuojant, bet nesigilinant. Kovojant neaišku su kuo.

   • Ramunė parašė:

    Labai keista tendencija. Vadovai ne rotuojami, o žeminami, tyčiojamasi iš problemų, o išvijus postai dalinami valytojoms ir sekretorėms. Kam to Jonušio reikia, sudaužė savivaldybės sekretorės svajonę gauti krikštą ir pabūti direktore nors biškį. Juk ji viską girdėjo ką Pauža telefonu kalba, kokie popieriai vaikšto, tai pilnai gali ir pakeisti, kam dat tie papildomi žmonės.

 4. .... parašė:

  Bažnyčia elgiasi manau labai nekrikščioniškai ir ciniškai. Žmogus pirkdamas naminį gyvūną – jau ir tai turi prisiimti atsakomybę, kad jį tinkamai prižiūrės, kad juo rūpinsis, maitins, gydys susirgus ir t.t. O čia net ne naminis gyvūnas, o BEGLOBIAI NAŠLAIČIAI vaikai. Įsteigi, neva gerų norų ketinamas, tada tvarkytis normaliai nesugebi (daug pažeidimų rasta), pinigų jau nebėra išlaikyti – reketuoji valdžią, kad duotų…OK, neteisinu ir valdžios, nes jei ką pažadėjo ir nevykdo, tai irgi bjauru. Bet būkim realistais – tikėti valdžios pažadais tas pats, kas tikėti alkoholiko priesaika. Jūs ką, pirmą dieną ant žemės gyvenat, kad to nesuprastumėt? Tai jei PATYS, iš savo lėšų ir kitų resursų galit įsteigt ir padoriai išlaikyt vaikų namus, tvarkingai juos tvarjyt pagal visus reikalavimus, BE korumpuotos ir apsimelavusios valdžios malonės (ir kaip tik nieko iš jos neprašydami, o dar ir velniop pasiųsdami, kad nesikištų ir savo pliurpalais netrukdytų), tada OK, pirmyn, žemiai lenkiu galvą. Bet dėl situacijos dabartinės – pasielgėtė LABAI neatsakingai. Net jei ir pačių geriausių norų turėjot…

  • ???? parašė:

   Labai norėčiau sužinoti kiek pats moralizuotojas yra prisidėjęs prie tokių vaikų priežiūros?

   • elfas parašė:

    Norėti nedraudžiama. Pridėti turi tas kas atsakingas, o ne numesti kitiems ar palikti likimo valiai bejėgius našlaičius. Gėda.

  • Įsigilinimas parašė:

   Mielasis, ar esi buvęs tuose vaikų namuose? Aš esu. Vaikai gyvena geriau nei dauguma Lietuvos vaikų, visada pamaitinti įvairiu maistu, baldai geresni nei daugumos Lietuvių, vežami į baseinus, filmus, žirgynus, renginius (bažnyčios rėmėjų lėšomis), stovyklas, baidarėmis (vietinių rėmėjų lėšomis) ir kt. Tų patikrinimų išvados kelia klausimą apie tų tikrintojų kompetenciją ir įsigilinimą, o ne paviršituniškumą. Reikalaujama šveicariškų vaikams sąlygų, bet lėšų tokių nėra ir čia ne Šveicarija. Pastatas yra beje – savivaldybės nuosavybė, skirtas tragiškos būklės, kiaurias. Kiek direktorei galvos skausmo kainavo. Kėlė kaip problemą, tai tapo "nekompetetinga". O kurie čia tie mūsų vadovai visose srityse kompetentingi Biržuose? Kiek čia jų daug? Mėtosi gatvėje?
   O kad meras kiek rašo spauda nežinia kokiais tikslais tyčiojasi iš viešosios įstaigos neskiriant trūkstamų lėšų (keletos tūkstančių eurų), apsimeta nieko nežinantis, tai kuo bažnyčia kalta, ji negali išlaikyti savivaldybės. Visur skatinama kooperacija ir bendradarbiavimas sprendžiant problemas, bet atrodo jau deja nebe Biržuose…

   • ... parašė:

    Na OK. Tarkim jei yra viskas taip, kaip sakote. Aš iš savo pusės pasakysiu tai, kad bent jau pagal informaciją, kurią nušviečia vietinė žiniasklaidą, situaciją įsivaizduoju taip, kad atvažiavo kažkokių gerų idėjų turintys užsieniečiai, pasakė, kad steigsime vaikų namus, pasiūlė savivaldybei prisidėti (logiška). "Ant garbės žodžio" susitarė, įsteigė, savivaldybė net kokią kiaurą daržinę tam skyrė. Geros valios užsieniečiai iš savo asmeninių lėšų viską finansavo, atremontavo, išlaiko vaikų namus. Mandagiai paprašo savivaldybės kokią kapeiką skirti (kaip ir buvo žadėta), o realiai niekas nieko neskiria, kliančinti reikia tuos pažadėtus pinigėlius vos ne kaip savivaldybės klerkų asmenines lėšas…Anie pyksta, vos ne tyčiojasi, nes "nėra lėšų" (viskas iššvaistyta kitiems SVARBESNIEMS projektams), o supykę dar ir visokių nekompetentingų tikrintojų atsiunčia priekabių ieškoti, dar žiniasklaidą užtravina, kad vo, žiūrėkit, kokia betvarkė, jie dar ten kažkokių valdiškų pinigų nori. Tai jei tikrai taip yra, ar ne geriau būtų pasiųsti tą savivaldybę vienon vieton, surinkti trūkstamas lėšas iš esamų finansuotojų ir padaryti didelę didelę gėdą savivaldybės klerkams? Bus tik JŪSŲ išlaikomi vaikų namai, niekas apskritai neturės teisės kištis (na OK, reikės kažkokius formalius higienos ir t.t. standartus atitikti). Ir velniop juos visus. Pasitikėti valdininko žodžiu tas pats, kaip pasitikėti alkoholiko priesaika…Kodėl taip tiesiog nepadarote? Kodėl vos ne viską esate pastatę ant kažkokių valdiškų rožių ir valdiškų pilkašvarkių pažadų? Gi dirbate su našlaičiais vaikais, aniems nepasakysi, kad palaukite, nes nėra ką valgyti, gal po pusmečio savivaldybė skirs kelis centus???

 5. elfas parašė:

  Tas vadovų terorizavimas tikriausiai Varzienės dviveidystės ir melavimo pasekmė. Jei nepažemini aukso kiaušinių nešančio vadovo, tai geriau įstaiga tebūna sunaikinama. SĖKMĖS ponia Janoniene, pasaulis pilnas žmonių su kiaulės akimis.

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.