Kol alkoholis liejasi laisvai

2017-05-19 | Kategorija: Tema

,,Biržiečių žodžio“ archyvo pav.

Pastaruoju metu daug kalbama, rašoma ir diskutuojama dėl prekybos alkoholiu apribojimo, alkoholio kontrolės ir draudimų. Ką apie draudimus ir alkoholio kontrolę mano biržiečiai?

Dainius ČEPAS, Biržų rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas:

Kaip pareigūnas visus apribojimus dėl alkoholio pardavimo, reklamos vertinu pozityviai. Pritariu visoms priemonėms, kurios mažintų nusikalstamų veikų skaičių, nepilnamečių įtraukimą į jas, nepilnamečių girtavimą, smurto artimoje aplinkoje atvejus. Ir statistika liudija, ir kasdieniniame darbe matome, kad daugiausia nusikalstamų veikų (smurtas artimoje aplinkoje, viešosios tvarkos pažeidimai, plėšimai, kūno sužalojimai) daromi apsvaigus nuo alkoholio. Kuo labiau bus ribojamas jo vartojimas ir prieinamumas, tuo bus mažiau nusikaltimų, ir, galime pajuokauti, mažiau darbo turėsime mes.

Jei vertinčiau iš žmogiškosios pusės: kiekvienas žmogus turi teisę pasirinkti, vartoti alkoholį ar ne. Alkoholio nelaikau absoliučiu blogiu – juk svarbiausia, kaip žmogus su juo elgiasi. Jei po sunkaus darbo savaitgalį prisėdęs prie televizoriaus išgeria bokalą alaus, nematau čia nieko blogo. Jei geria todėl, kad kitaip nebegali ir nemoka, nes be alkoholio jis jaučiasi kaip Sacharoje – kita kalba. Pradžios reikėtų ieškoti šeimoje: nuo to, kaip tėvai vaiką mokė elgtis su alkoholiu, kokį pavyzdį jam rodė. Nors ir asocialių, nuolat girtaujančių tėvų vaikai kartais griežtai atsisako alkoholio ir gyvena kitaip.

Didžiausia bėda, kad be alkoholio nebemokame bendrauti. Kad jis tampa būtinas, nes kitaip susėdę neturime ko vienas kitam pasakyti. Išgėrę prikalbame gražių žodžių, o išsiblaivę ir pamirštame, ką ten kalbėjome…

Mantas VISOCKAS, sporto klubo „Big Z. Žydrūnas Savickas“ savininkas:

Visi ketinimai apriboti, draudimai man skamba juokingai. Jei žmogus norės gerti, jis gers, alkoholio gaus iš bet kur ir bet kada. Nes toks jo gyvenimo būdas. Pradėti reikėtų ne nuo draudimų, nes gali būti priešinga reakcija – juk kuo labiau draudi vaikui valgyti saldumynus, tuo labiau jis jų nori. Pradėti reikia nuo lavinimo, lavinimo nuo mažų dienų. Aš pirmenybę teikiu sveikam gyvenimo būdui, sportui, aktyviam laisvalaikiui. Ir mūsų klubo viena iš misijų yra blaivaus, sveiko gyvenimo būdo mokymas, propagavimas. Nors viskas turi būti su protu. Jei septynias dienas per savaitę gersi – labai blogai, jei septynias dienas per savaitę aktyviai sportuosi – irgi nieko gero. Nesu abstinentas. Manau, kad alaus butelis prie šašlyko savaitgalį nėra blogas dalykas. Svarbiausia saikas.

Giedra GEDVILIENĖ, Biržų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių skyriaus vedėja:

Visus ketinimus mažinti alkoholio pasiekiamumą, riboti jo pardavimus vertinu tik teigiamai. Savo darbe prisižiūrime daugybę situacijų, kaip alkoholis žaloja žmonių gyvenimus, kokias baisias socialines problemas jis kelia: tai ir smurtas artimoje aplinkoje, ir nesaugūs vaikai, ir nusikaltimai, ir sunkios ligos. O alkoholis mūsų šalyje pasiekiamas laisvai, be jokių apribojimų. Manau, kad riboti alkoholio prieinamumą būtina. Bet vien draudimais ir ribojimais tikslo nepasieksime. Reikia kompleksinių sprendimų: švietimo, prevencijos, kurti darbo vietas.

Gintaras GASIŪNAS, muzikantas, renginių vedėjas:

Manau, kad apribojimai reikalingi, nes kai kurie žmonės nesugeba patys savęs kontroliuoti. Gal tai, jog alkoholio gauti būtų sunkiau, vienam kitam ir pagelbėtų nepasigerti ar apsaugotų nuo kokios nelaimės. Renginiuose, pobūviuose alkoholis man kliūva. Anksčiau, prieš kokius du dešimtmečius, kliūdavo dar labiau. Bet tikrai nemalonu, kai vienam ar kitam gražiam renginy keli girti „blakutinėja“ – visiems dėl jų buvimo nesmagu. Dėl alkoholinio draudimo masiniuose renginiuose – manau, kad reikia žiūrėti, koks renginių tikslas, kas į juos renkasi. Aš pats alkoholio nebijau, bet dėl manęs jo gali nebūti. Mūsų šeimoje augo du sūnūs ir dukra. Jei kalbėtume apie alkoholį, nei mes vaikams draudėm, nei skatinom, nei kažką moralizavom. Du vaikai jau studentai. Nesibaiminu: vaikai matė, kaip mes gyvename, manau, ir jie taip gyvens.

Dalius JAKUBĖNAS, Biržų ligoninės gydytojas traumatologas:

Esu kategoriškas: visi draudimai, ribojimai – durnystė gryna. Jau Andropovas bandė. Kas išėjo? Cirkas ir tiek. Kaip rašė J. Hašekas kareivio Šveiko nuotykiuose – vyriausybė, kuri uždraudžia alų, priversta žlugti. Ir mūsiškiai – tarsi neturėtų kuo užsiimti: alkoholio draudimai, sekso skandalai. Aš pats jau trylika metų – nė gurkšnio. Bet su alkoholiu turi kautis pats žmogus, ne įstatymai. Ką pakeis draudimai? O kad žmogus negalės išgerti taurės kavinėje – nesąmonė. Ne nuo to galo pradedama. Ne „bomžams“, ne girtuokliams skirti alkoholio kontrolės įstatymai. Tokie gėrė ir gers. Mes puikiai žinome, kas yra mėnesio 10, 11, 12 dienos – juodos dienos ir policininkams, ir mums. Pašalpininkai su taksi girti važinėja, mušasi, šėlsta, mes juos sulopom. Paskui pinigus prageria ir būna ramu. Kol pašalpas dykaduoniams ir alkoholikams už dyką dalins, tol jie ir gers.

Esu apvažiavęs nemažai šalių, mačiau didžiausias Europos miestuose vykstančias alaus, vyno šventes. Ten alus ir vynas liejasi laisvai, į šventes renkasi tūkstančiai žmonių. Bet girtuokliai nesivoliojo. Jei kas aiškiai padaugino, policija tyliai „susėmė“. Ir pas mus į masines šventes „bomžai“, chroniški girtuokliai nesirenka. Esu kategoriškai nusiteikęs prieš visus draudimus. Juk viską lemia žmogaus kultūra.

Valdantieji, pradėję kariauti su alkoholiu, tarsi pamiršo dar vieną, kur kas baisesnę problemą – narkotikus. Juos pradėjęs vartoti žmogus įgyja didžiulę priklausomybę. Su alkoholizmu gali kovoti pats alkoholikas, o narkotikų valdomas žmogus su savimi nieko nebegali padaryti, jam reikia visokios pagalbos. Lankiausi specialiuose centruose ir mačiau, kaip kenčia narkomanai, jų šeimos. Kodėl šitos problemos valdantieji nesiima spręsti?

Biržiečius kalbino Janina BAGDONIENĖ

„Biržiečių žodis“

10 komentarų to “Kol alkoholis liejasi laisvai”

 1. Buvęs pijokėlis parašė:

  Jei lietuviai gers ir toliau kaip dabar,tai mūsu laukia liūdnos mišios,kiek dabar vaiku nemato tėvu šviesios dienos,kas iš ju išaugs,dar didesni pijokai? Gelbėkime Lietuva ir save nuo alkoholinio maro.

 2. Amenos parašė:

  kokie dsraudimai, kas sustabde. kas gere tas gers, kas negere tas ir neprades. o aplamai atsiras tasku, kuriu ir taip kaimuose pilna, samane, alus- liesis laisvai, Latvijoj alu spigiau, priispirks ir pardavines. nei pinigu biudzetui,o gerianciu tikrai nesumazes

 3. Amenos parašė:

  koks cia gali buti draudimas, kas gere-tas gers, kas negere- tas negers. o kaime, tik padauges tasku, pilstukas, samagonas.. o kad nustotu gert jokiu sansu

 4. xxx parašė:

  Kaip tai vyti lauk? Juk mes patys ten juos išrinkome…vietoje tų,kurie nieko nedarė…

  • .... parašė:

   Prieš dabartinių "profesionalų" idiotizmus ir kitas idėjas, net koks Butkevičius jau kaip Einšteinas atrodo.

 5. ... parašė:

  Kad padidins alkoholio kainas ir apribos prieinamumą, tai VISIŠKAI NEREIŠKIA, kad alkoholikai mažiau gers. Juolab – nustos gerti. "Etatiniai" gėrė ir gers. Tik klausimas ką ir už kiek. Čia kaip anekdote, kur alkašo vaikas girto tėvo klausia "-Tėveli, degtinė pabrango, gal tu mažiau gersi? -Ne, vaikeli, tai tu mažiau valgysi"…O dėl švenčių. Kad ir kokioje artėjančioje Biržų miesto šventėje. Tarkim uždraus alumi prekiauti. Ką tai pakeis? Šlitinėjančių girtuoklių, agresyvaus prisigėrusio jaunimo skustom galvom nebeliks? Ne, jie tiesiog nueis į Maximą ar Norfą ir nusipirks kiek ko reikia. Arba savo atsineš…Ką pakeis tai žmogui, kuris per savaitę porą butelių alaus išgeria penktadienio vakare prie televizoriaus? Ar kokioje miesto šventėje prie "palapinės" bokalą nusiperka? Nieko. Ar nesant ribojimams, branginimams jis patapo alkašu? Ir ar esant ribojimams kas nors pasikeis jam? Absoliučiai nieko. Taupesnis ir kiek labiau išgeriantis (bet neprasigėręs) galiausiai iki Skaistkalnės pavažiuos pigesnio alkoholio didesnį kiekį (mėnesiui ar keliems) nusipirkt. Ir paliks savo pinigus kitos valstybės biudžetui. Taip, alkoholizmas Lietuvoje yra labai rimta problema. Bet su juo kovojama visiškai ne tomis priemonėmis. Riboti ir branginti jau ne viena valstybė bandė. Ir iš to nieko gero nesigavo. Maža to, tai atsisuko neigiamu kampu – 1918-33 m. JAV visiškai buvo uždraustas alkoholis. Būtent tada suklestėjo visi tie Čikagos gangsteriai (iš kontrabandos). Tie patys Andropovo, Gorbačiovo laikai – turbūt ne vienas prisimename "taškus", spirito kontrandą ir t.t. Vienintelis būdas tai kovai – tik per visuomenės švietimą, bandymą duoti suprasti, ypač jaunimui, kad galima linksmintis kultūringai, kad prisigerti ir šlaistytis girtam yra ne "kieta", o didelė gėda. Ir skatinti vartojimo kultūrą. Čekai, vokiečiai kibirais alų geria, prancūzas per dieną vyno butelį du kaip minimum išgeria. Ar yra pas juos tokios alkoholizmo problemos, kaip pas mus? Tikrai ne iki tokio lygio. Tai gal problema ne alkoholyje, o reikia atsakyti į klausimą, KODĖL žmonės Lietuvoje pradeda gerti, nusigeria ir degraduoja? Bet tai labai nepatogus klausimas valdžiai, nes mes visi žinome, kodėl. Tad valdžia arba visiški debilai, kad nesuvoktų to, kas Lietuvoje yra, arba jie totalūs cinikai, kurie viską suvokia, bet vietoje realios kovos su alkoholizmu, bando išradinėti dviratį ir dar kampuotais ratais. Tokius riekia vyti velniop, nes jie tiek privirs košės, kad srėbti reikės visiems…Ir geriantiems, ir abstinentams.

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.