Tvirtovei medžiai – kliuvinys

2017-02-17 | Kategorija: Palėpė

Reginos Vaičekonienės nuotr.

„Biržiečių žodžio“ skaitytojai atkreipė dėmesį: piliavietėje vėl pjaunami medžiai. Eiliniams biržiečiams medžių gaila, valdininkams – ne.

Prieš savaitę Biržų rajono savivaldybės tinklaraštyje pasirodė informacija: Biržų piliavietės teritorijoje vasario 9 ir 10 dienomis bus kertami tankiai suaugę, pažeisti stiebo ar šaknų puvinio ir pastatams grėsmę keliantys medžiai. Vasario 13 dienos ankstyvą rytą skaitytojai sunerimo: kiek tų medžių išpjaus?
Antradienį piliavietėje irgi griežė pjūklai. Šlaituose iš tolo švietė pliki kelmai. Vieni medžiai jau buvo sudoroti. Kiti gulėjo ant šono. Treti jau supjauti į kalades ir sukrauti į traktoriaus priekabą. Paruošti kelionei. Kur išvažiuos?

Reginos Vaičekonienės nuotr.

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorius Gintaras Butkevičius „Biržiečių žodžiui“ paaiškino: medžius kerta Biržų miesto seniūnijos atsiųsti pjovėjai. O supjauti medžiai iškeliaus dviem krytimis. Į Biržų muziejaus padalinį – Kirkilų amatų centrą, ir į muziejaus filialą – Vabalninko skyrių. Abu pastatai šildomi malkomis. Šildymo sezonui reikia ruoštis iš anksto.
Biržų miesto seniūnas Vytas Jareckas „Biržiečių žodžiui“ kalbėjo: jam patinka medžiai. Bet iš šitų, kertamų, jokios naudos. Kamienai perskilę, įsimetęs puvinys, šakos nudžiuvusios. Kiti nustelbti kitų medžių. Vienas kitą užgožę. Jokio grožio. Šiemet bus iškirsta 15 medžių. Šiuo metu kirtimui palankiausias metas. Pašalę. Technika gali privažiuoti.
– Mes negalime laukti, kol ligotus medžius išvartys vėtra. Užvers ant takų, į vandenį. Atrodysime kaip kokie apsileidėliai. Kai kurių medžių, pavyzdžiui, dviejų ąžuolų prie arsenalo pastato, šakos remiasi į pastatą. Ąžuolų šaknys statant arsenalą pažeistos. Juos irgi teks pašalinti, – sakė seniūnas V. Jareckas. Ir pridūrė: leidimais rūpinosi vyriausiasis specialistas Vaidas Viederis.

Reginos Vaičekonienės nuotr.

Biržų rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Vaidas Viederis „Biržiečių žodžiui“ tvirtino: leidimai suderinti su Regioninio parko bei Kultūros paveldo Panevėžio skyriaus specialistais.
– Vadovaujamasi sveiku protu. Sveikų, puošnių medžių niekas nelies. Piliavietės teritorijoje bus nukirsti 3 ąžuolai, 5 liepos ir 7 klevai. Kiekvienas nukirstas medis – dėl pateisinamos priežasties. Vienas ąžuolas nuo kito augo netinkamu atstumu, prie kito ąžuolo. Piliavietė – ne miškas, todėl vienas ąžuolas prašėsi pašalinamas. Dar kiti du ąžuolai auga prie arsenalo. Per statybas jų šaknys pažeistos. Ąžuolams šakos džiūsta. Remiasi ir gadina patį pastatą. Septyni nupjauti klevai augo ant šlaito tarp bažnyčios ir sporto mokyklos. Klevai – savaiminiai. Po jais – pavėsis. Velėna nebeatsinaujina, želia samanos. Šlaitai pradės čiuožti žemyn. Iškirstos liepos irgi neišvaizdžios – daugiakamienės, išpuvusiais viduriais, – kirtimus komentavo V. Viederis.

Biržų rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas paveldosaugininkas Dalius Mikelionis tikina: kaip istorikas jis manąs, kad piliavietės teritorijoje medžiai nepageidaujami. Smetonos laikais, kai buvo susiformavęs parkas, medžiai čia tiko. Po rekonstrukcijos rūmus restauravus, atstačius arsenalą, medžiai – kliuvinys.

– Turistai į Biržus važiuoja žiūrėti  bastioninės tvirtovės, o ne medžių. Medžiai visą vaizdą užgožę. Nematyti pilies nei iš Astravo, nei iš kitos pusės. Kai su pirštu bedi, tik tada turistas atkreipia dėmesį į išskirtinį miesto akcentą. Norėčiau, kad piliavietės teritorijoje neliktų nė vieno medžio. Bet ne aš čia sprendžiu, – sakė D. Mikelionis.

Kai kurie biržiečiai pastebi: svarbiausia, kad važiuojant iš Rygos Biržų tvirtovė geriau matytųsi.

Regina VAIČEKONIENĖ

„Biržiečių žodis“

2 komentarų to “Tvirtovei medžiai – kliuvinys”

  1. .... parašė:

    A kartais nebus analogiškai su Gedimino pilies medžiais?

  2. Amenos parašė:

    nu gal jau del medziu mero nekaltinkit

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.