Vaizdo kameros. Brangios, bet reikalingos

2011-10-28 | Kategorija: Tema

Visagine šį rudenį įrengtos net 75 stebėjimo kameros. Panevėžyje prieš mėnesį pastatyta dar 12 vaizdo stebėjimo kamerų. Kad jos reikalingos, kalba faktai: pavyzdžiui, bene labiausiai kamerų stebimame Lietuvos mieste Vilniuje nuo sausio iki spalio vaizdo stebėjimo sistemos kameromis užfiksuoti 1257 teisės pažeidimai, dėl kurių sulaikyti 1744 asmenys. Deja, Biržuose vis dar veikia tos pačios keturios 2006 metais pastatytos kameros ir dar dvi, kurios įrengtos kiek vėliau. Ar stebėjimo vaizdo kameros pasiteisina ir kokios yra galimybės jų įsigyti, kalbėjome su Biržų rajono policijos komisariato viršininku Eugenijumi Šopiu.

Biržuose – 4+2 kameros

2006 metų gruodžio mėnesį vykdant prevencijos programą „Saugus miestas“ Biržų rajono savivaldybė skyrė lėšas ir mieste įrengė vaizdo stebėjimo sistemą. Vaizdo kameros buvo pastatytos ant Pašto, Autobusų stoties, Vytauto g. 59 (Prokuratūra) ir Vytauto g. 5 („Agaras“) pastatų. Nuo 2006 m. gruodžio 29 d. vaizdas iš kamerų perduodamas į stebėjimo ir valdymo punktą, esantį Biržų policijos komisariato operatyvaus valdymo grupėje (budėtojų dalį).

2006 metais įrengta sistema leidžia policininkams stebėti Vytauto ir Respublikos g., Vytauto ir Kęstučio g., Vytauto ir J. Basanavičiaus g., Kęstučio ir Rotušės g. sankryžas, J. Bielinio g., J. Janonio ir Nepriklausomybės aikštę, bei miesto estrados prieigas. Kiek vėliau vaizdo stebėjimo kameros buvo įrengtos ant Pilies, kurios kieme vasarą mėgdavo rinktis jaunimas bei ant Kultūros centro pastato.

Kamerų nauda

Biržų rajono policijos komisariato viršininkas sakė, kad vaizdo stebėjimo sistemos įdiegimas mažina nusikalstamumą mieste, gyventojai gali saugiau jaustis, o vaizdo stebėjimas leidžia policijos pareigūnams operatyviau reaguoti į pažeidimus.

Pasak E. Šopio, kol nebuvo vaizdo kamerų, keletą kartų per parą tekdavo vykti prie liūdnai pagarsėjusios parduotuvės „Visą parą“. „Ten buriuodavosi kompanijos, vykdavo konfliktai ir viešosios tvarkos pažeidimai. Kartais net pajuokaudavome, kad prie naktinės parduotuvės reikia statyti policininką, kuris, kaip nuolatiniame poste, budėtų visą parą. Kai ant Vytauto gatvės 59 namo atsirado vaizdo kamera, triukšmadariai įsitikino: vos tik kas nors įvyksta, policija kaip mat atvažiuoja. Prie parduotuvės „Visą parą“ pasidarė ramiau, įtartinos kompanijos išnyko. Arba ėmė buriuotis atokiau, į kameros nefiksuojamus plotus“, – pasakojo E. Šopis.

Pasak komisaro, vaizdo kameros, fiksuojančios įvykius miesto gatvėse ir perduodančios juos tiesiai į policijos budėtojo monitorių, leidžia policininkams operatyviau reaguoti į įvykius. Tai ypač aktualu dabar, kai tenka mažinti gatvėse dirbančių policijos pareigūnų skaičių, kai patruliuoja mažiau policijos automobilių. Vien tik šiais metais vaizdo kameros padėjo išaiškinti 19 pažeidimų: neblaivių piliečių keliamus konfliktus, susistumdymus. Kameros padeda išaiškinti nemažai kelių eismo taisyklių pažeidėjų.

Į statistiką nepatenka vaizdo kamerų pateikiama informacija, kurią išanalizavę policijos pareigūnai išaiškina nusikaltimus: „Po vagystės ar nusikaltimo dirbame ne tik įvykio vietoje, renkame įkalčius ir bendraujame su liudininkais. Ne kartą teko studijuoti ir nusikaltimo vykdymo metu kamerų fiksuotus vaizdus. Nemažai informacijos, pavyzdžiui, galima gauti peržiūrėjus įrašus ir nustačius, kokie automobiliai ir kokiomis kryptimis mums rūpimu metu važinėjo miesto gatvėmis. Po nusikaltimų vienas iš pagrindinių darbų būna peržiūrėti naktį vaizdo kamerų užfiksuotą informaciją. Kartais ji padeda atskleisti rimtus nusikaltimus“, – pasakojo E. Šopis.

Mieste pastatytų vaizdo stebėjimo kamerų informacija saugoma 14 parų – tiek laiko užtenka išnagrinėti medžiagą tiriant prasižengimus ar nusikaltimus ir ji tampa kaltę įrodančiais vaizdais. Išaiškinant nusikaltimus daug padeda prekybos centruose veikiančios kameros. Jos nesujungtos su Policijos komisariate esančia vaizdo stebėjimo sistema. Tačiau kiekviename prekybos centre yra apsaugos darbuotojai, kurie vaizdo monitoriuose stebi, kaip elgiasi klientai prekybos salėje. Pastebėję pažeidimą jie praneša policijai ir pasinaudojus kameros įrašu jau galima įrodyti, kad buvo kėsinamasi arba įvykdytas nusikaltimas.

Kamerų per mažai

Biržų komisariato viršininkas pasakojo, kad 2006 metais, kai buvo įrengtos pirmosios keturios vaizdo stebėjimo kameros, buvo tikimasi, kad jų skaičius kasmet augs: „Manėme, kad bus pastatyta bent 10 kamerų. Atsirado tik dvi – ant Pilies ir Kultūros centro. Buvome numatę vaizdo stebėjimo kameroms vietas Kęstučio gatvėje, nes dabar ant Pašto esanti kamera „mato“ tik šios gatvės pradžią. Kameros reikia Kęstučio ir Vabalninko gatvių sankryžoje, abiejuose Respublikos gatvės galuose: ties Kilučių ir Vabalninko gatvių sankryžomis. Pačioje Kilučių gatvėje taip pat reikia kameros. Kaip ir J. Basanavičiaus, Skratiškių ar Rotušės gatvėse. Kuo daugiau kamerų – tuo lengviau dirbti policijai ir tuo saugiau miestiečiams“, – sakė komisaras.

E. Šopis nepamiršo ir kitų rajono miestelių. Vabalninke neliko policijos nuovados, į miestelį policininkai atvyksta iš Biržų, o iš gyventojų nuolat gaunama nusiskundimų dėl Vabalninko centrinėje aikštėje nuolat besiburiuojančio jaunimo, dėl miestelio centre prie parduotuvių ir barų vykstančių konfliktų ir dėl gatvėmis greitai važinėjančių motociklų ir automobilių. Ta pati situacija ir Nemunėlio Radviliškyje, Germaniškyje, Pabiržėje, Kirdoniuose ir kitose atokiau nuo Biržų esančiose gyvenvietėse. Vaizdo kameros padėtų tramdyti mėgėjus pažeidinėti viešąją tvarką. Juk kamerų užfiksuoti vaizdai tarnauja kaip įrodymas ikiteisminiame tyrime ir pačiame teisme.

Pasak komisaro, vien Komisariate esanti vaizdo stebėjimo sistema leidžia vienu metu priimti 16 kamerų perduodamus vaizdus. Esant reikalui ir mieste ar rajone padaugėjus vaizdo kamerų, papildomiems „kanalams“ prijungti būtų galima pastatyti ir dar vieną monitorių.

Kameros nedirba 100 procentų

Kameros visą laiką ir bet kokiomis oro sąlygomis, per lietų ir šaltį, jau šeštus metus dirba atvirame ore. Todėl jos kartais stringa, jas tenka remontuoti, kad galėtų sukiotis. Būna taip, kad kurį laiką viena ar kita vaizdo kamera nedirba.

Dar viena problema – želdiniai. Miestiečius ar Biržų svečius džiuginantys miesto centre augantys vešlūs medžiai pavasarį, sužaliavus lapams, trukdo kamerų darbui, nes užstoja vaizdą.

„Vasarą, kai sužaliuoja medžiai, pasidaro sunku stebėti, kas vyksta J. Janonio aikštėje, S. Dagilio ar Vytauto gatvėse. Matome per kamerą kažkokį judėjimą, siluetus, tačiau patį žmogų galima pamatyti tik tada, jei jis išeina į šakų neužstojamą plotą. Sunku kameras išdėstyti taip, kad jų akiračiui nekliudytų vasarą sužaliuojantys medžiai. Juk statant kameras renkamės vietas, kuriose žmonių srautai ir transporto eismas yra didžiausi. Jos statomos ant aukštesnio pastato, kad aprėptų kuo didesnį plotą“, – pasakojo E. Šopis.

Pasak Biržų policijos komisariato viršininko, norėtųsi, kad Biržus stebėtų modernesnės kameros. Dabartinės kameros dieną filmuoja geros kokybės vaizdus, jų optinis priartinimas geras. Tačiau sutemus, kamerų perduodamo vaizdo kokybė suprastėja. Ypač ten, kur gatvės neapšviestos. Iš naktį perduodamų vaizdų jau sunku atpažinti žmones, įskaityti mašinų numerius ar atpažinti automobilio modelį.

Viltis įrengti kameras gyvenvietėse

Komisaras užsiminė, kad Biržų ir Pabiržės seniūnijos buvo gavusios bendrovės TEO paklausimus, kiek kamerų reikėtų seniūnijos gyvenvietėse ir kuriose vietose jas būtų tikslingiausia sumontuoti.

Biržų miesto seniūnė Kristina Vasiliauskienė patvirtino kad prieš mėnesį buvo gavusi TEO paklausimą, kur Biržuose būtų geriausia statyti vaizdo stebėjimo kameras.

Pasikonsultavusi su policijos pareigūnais, seniūnė numatė joms vietas Rotušės, Skratiškių, Kęstučio, Kilučių, Respublikos gatvėse. Buvo parinktos ir konkrečios vietos, ant kurių pastatų kameras statyti. Deja, daugiau informacijos seniūnė apie planus statyti Biržuose kameras iš bendrovės TEO negavo. Nieko apie šį projektą sakėsi negirdėjęs ir TEO atstovas mūsų mieste: „Manęs paprašė seniūnijose paklausti, aš tą ir padariau“.

Pabiržės seniūnijoje TEO taip pat domėjosi galimybe statyti kameras. Seniūnė Vita Zurbaitė sakė, jog kameros gyvenvietėje reikalingos: „Jų reikia Pabiržėje ties Likėnų sankryža. Taip pat kamera būtų reikalinga Kirdoniuose prie senųjų kultūros namų. Deja, nieko apie šį projektą nežinau, tik nurodžiau,kur kameros būtų naudingiausios. Deja, savo lėšomis seniūnija vaizdo kamerų įrengti neturi galimybių. Jeigu turėtume pinigų, tai pirmiausia mėgintume apšviesti gatves, tačiau ir to negalime padaryti. O vaizdo kamerų įrengimas – jau ne mūsų jėgomis. Kol savivaldybė ar ES remiama programa tokio projekto neįgyvendins, tol kamerų seniūnijose nebus“.

TEO: „Tai – komercinis pasiūlymas“

TEO atstovas spaudai Antanas Bubnelis mums sakė, kad TEO šiuo metu Biržų miesto savivaldybei teikia su vaizdo stebėjimo kameromis susijusias paslaugas – įmonė aptarnauja 6 šiuo metu mieste veikiančias vaizdo stebėjimo kameras. TEO nori plėsti bendradarbiavimą, tad rajono valdžiai ir pareigūnams pristatė galimybes padidinti saugumą įrengiant daugiau kamerų ne tik pačiame mieste, bet ir aplink Biržus esančiuose miesteliuose: Nemunėlio Radviliškyje, Medeikiuose, Parovėjoje, Pačeriaukštėje I, Pabiržėje, Rinkuškiuose, Papilyje, Kratiškiuose, Pabiržėje, Kirdoniuose ir Vabalninke.

Pasak TEO atstovų, „Konkrečių susitarimų šioje srityje dar nėra. Sprendimą dėl tokio tipo paslaugų įsigijimo ir partnerio pasirinkimo priima miestų administracijos pareigūnai“. Tai – komercinis pasiūlymas, ir norint pastatyti daugiau vaizdo stebėjimo kamerų, už jas tektų mokėti iš savos kišenės.

Kiek kainuoja?

TEO atstovas spaudai Antanas Bubnelis sakė, jog įvardinti vieną sumą yra gana sudėtinga, nes kameros gali būti įvairios (didesnio ar mažesnio galingumo, „matančios“ tik dieną arba visą parą ir t.t.). Taip pat priklausomai nuo jų įrengimo vietos ir tam reikiamo telekomunikacijų tinklo plėtros gali kisti ir jos duomenų perdavimo kaina.

Anot A. Bubnelio, kalbant apie pinigus, iš dalies galima remtis Panevėžio atveju. Ten prieš mėnesį buvo įrengta 12 kamerų, miesto policijos komisariate įrengtas vaizdo stebėjimo centras su specialia kamerų valdymo įranga. O su miesto savivaldybės administracija pasirašytos trejų metų duomenų perdavimo paslaugų sutarties vertė yra maždaug 420 tūkst. litų.

Pavyzdys – Visagine

Visagine TEO įdiegė 70 valdomų didelės raiškos vaizdo kamerų, kurios stebi didžiąsias miesto sankryžas, aikštes bei kitus objektus. Su Visagino savivaldybės administracija pasirašytos sutarties vertė – beveik 2,8 mln. litų. Visagino prieigose esančiose gatvėse bus įrengtos dar 5 didelės raiškos vaizdo stebėjimo kameros, kurios fiksuos į miestą įvažiuojančius automobilius bei leis atpažinti jų numerius. Speciali sistema informuos policijos pareigūnus jei, pavyzdžiui, bus pastebėtas ieškomas automobilis. Užtikrinti saugumą mieste pareigūnams padedančios kameros veikia visą parą, daugelis jų gali sukiotis apie savo ašį ir filmuoti aplinkui. Kamerų valdymui Visagino policijos komisariato patalpose įrengtas kontrolės centras. Jame veikia vaizdo stebėjimo monitoriai, kamerų valdymo pultas, archyvų peržiūros, vaizdo įrašų apdorojimo ir saugojimo sistemos. TEO surengė mokymus vaizdo stebėjimo sistemą valdysiantiems specialistams.

 

Dalius MIKELIONIS

D. Mikelionio nuotr.

„Biržiečių žodis“

Selonija.lt

Dalinkitės6 komentarų to “Vaizdo kameros. Brangios, bet reikalingos”

 1. ... > Anonimas sako:

  Žinoma, kad pastatyti, aptarnauti, remontuoti ir t.t. reikia.

  Tačiau vistiek man protu nesuvokiama, kur vienos kameros kaina gaunasi 40 000 Lt??

  Na kiek pastatymo darbai? Atvažiuoji ir sumontuoji tą kamerą. OK, sudėtingesnė vieta, dar kokio krano reikia. Aptarnauti. Jei kameros kokybiškos, norite pasakyt, kad joms reikia kažkokios priežiūros po kelis kartus į savaitę? Ryšys? Kiek internetas kainuoja? Atminties blokai? 1 terabaito HDD kainuoja kelis šimtus litų. Monitorius? Tas dar tūkstantį. Keli monitoriai – kelis tūkstančius. Ką ten specialiai apmokyt reikia tuos policininkus? Pora valandų parodyt ir paaiškint nors kiek kompu mokančiam dirbti žmogui…

 2. Anonimas sako:

  Nupirkti kamerą – mažiau nei pusė darbo. Dar reikia ją pastatyti, o svarbiausia – aptarnauti: ryšys, valdymo pultas, monitoriai, įrašinėjanti ir nuskaitanti aparatūra, atminties blokai ir t.t. Manau, kad kai tiek kamerų, tai ir specialiai apmokyti darbuotojai prie monitorių dirba, o ne eiliniai budintys policininkai, kaip pas mus.

 3. ... sako:

  2.8 milijono už 70 kamerų arba po 40 000 Lt UŽ VIENĄ KAMERĄ??!!! Čia totalus absurdas. Aišku, susidėjus su Telekomu čia jau nebe absurdas, o čielas biznis. Kada pati pačiausia kamera kainuoja vos kelis tūkstančius litų…

 4. Kristups sako:

  Mūsų valdžia žino geresnių būdų kur išleisti pinigus, nei perkant kameras – kelionėms į Vokietiją ar Turkiją, bendruomenių šventėms…

Rašykite komentarą

Gerbiami komentatoriai, primename, kad komentaruose draudžiama skleisti šmeižtą, dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui; taip pat draudžiama kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu, raginama prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką, skatinama kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, kurstomas karas ar neapykanta.

Primename, kad netinkamo turinio komentarai gali užtraukti administracinę ir/arba baudžiamąją atsakomybę, o duomenys apie tokius komentatorius perduoti teisėsaugos institucijoms, kaip tai numatyta LR teisės aktuose.

Taip pat netoleruosime keiksmažodžių ir vulgarių dviprasmybių.

Kviečiame komentuoti, bet reikškite savo nuomonę kultūringai. Gerbkime vieni kitus.